Nadmanganian potasu - właściwości i zastosowanie

2019-12-04 13:46 Karolina Nowak

Nadmanganian potasu (kalium hypermanganicum) to środek znany w medycynie od wielu już lat. Można go kupić bez recepty w aptece w postaci kryształków i samodzielnie sporządzić roztwór. Swoje zastosowanie znajduje m.in. do odkażania skóry, dezynfekowania ran, czy też leczenia stanów zapalnych lub potówek. Stosuje się go zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Na czym polega działanie nadmanganianu potasu i jak go bezpiecznie używać?

  1. Nadmanganiam potasu - działanie
  2. Nadmanganian potasu - przygotowanie roztworu
  3. Nadmanganian potasu do kąpieli?
  4. Nadmanganian potasu - zastosowanie
  5. Nadmanganian potasu - przeciwwskazania do stosowania
  6. Nadmanganian potasu - skutki uboczne
  7. Nadmanganianu potasu - zastosowanie w rolnictwie i przemyśle
  8. Nadmanganian potasu a uzdatnianie wody
  9. Konserwowanie owoców nadmanganianem potasu

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który w warunkach tzw. standardowych (STP) ma postać stałą. Można go kupić w aptece w postaci kryształków, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie.

Jednak, co bardzo ważne, bezpośrednio samych kryształków nie stosuje się w celach leczniczych - w takiej postaci preparat mógłby nawet zaszkodzić. W medycynie wykorzystywany jest roztwór nadmanganianu potasu, który należy wykonać samemu.

Nadmanganiam potasu - działanie

Nadmanganian potasu cechuje się działaniem utleniającym oraz odkażającym. Preparat ma działanie przede wszystkim bakteriobójcze, ale poza tym również grzybobójcze i ściągające.

Nadmanganian potasu - przygotowanie roztworu

Z nadmanganianem potasu należy bardzo uważać, roztwór o zbyt dużym stężeniu może spowodować niestety więcej szkody, niż pożytku. Należy pamiętać, że do sporządzenia leczniczego roztworu wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście kryształków nadmanganianu potasu.

Mniejsze ilości preparatu wykorzystujemy wtedy, kiedy roztwór ma służyć na przykład do płukania gardła. Wtedy w wodzie rozpuszczamy tylko kilka kryształków. Większe zaś ilości nadmanganianu wykorzystujemy w sytuacji, kiedy roztwór ma być stosowany na skórę. W tym celu do wody wrzucamy maksymalnie kilkanaście kryształków - roztwór taki powinien mieć kolor purpurowy.

Nadmanganian potasu do kąpieli?

Tak jak już wcześniej było wspomniane, roztwór nadmanganianu potasu można aplikować bezpośrednio na skórę czy płukać nim jamę ustną, ale możliwe jest także przygotowanie z niego kąpieli, np. dla dziecka.

Nadmanganian potasu działa jako środek dezynfekujący, dlatego znakomicie odkaża skórę i przyspiesza gojenie ran. Można go wykorzystywać do leczenia potówek, odparzeń, a nawet do pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt.

Jednak w związku z tym, że jest to preparat dostępny w aptece bez recepty, przed pierwszym użyciem należy albo skonsultować się z farmaceutą, albo dokładnie przeczytać dołączoną ulotkę.

Bardzo istotne jest, aby kryształki dobrze rozpuścić przed użyciem, a także aby wykonać roztwór o odpowiednim stężeniu.

Nadmanganian potasu - zastosowanie

Nadmanganian potasu bywa wykorzystywany przede wszystkim do:

Nadmanganian potasu - przeciwwskazania do stosowania

Absolutnie niewskazane jest stosowanie nadmanganianu potasu do moczenia stóp przez osoby chore na cukrzycę i zmagające się z zespołem stopy cukrzycowej.

Nie powinny go również używać kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią.

Nadmanganian potasu - skutki uboczne

Jak każdy lek, tak i nadmanganian potasu może wywoływać pewne skutki uboczne. Są też pewne choroby i schorzenia, przy których stosowanie nadmanganianu potasu jest niewskazane. Dlatego też najpierw najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni jak go zastosować.

Niewłaściwe wykorzystanie nadmanganianu potasu, a zwłaszcza niezachowanie prawidłowego stężenia, może skutkować poważnymi powikłaniami. Nadmiernie stężony roztwór nadmanganianu potasu, zamiast pomóc, może raczej zaszkodzić, ponieważ w wysokich stężeniach substancja ta jest silnie żrąca.

A jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zastosowaniu tego preparatu? Wśród skutków ubocznych nadmanganianu potasu, które występują najczęściej można wymienić m.in.:

Jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien niezwłocznie odstawić preparat i skonsultować się ze specjalistą.

Nadmanganianu potasu - zastosowanie w rolnictwie i przemyśle

Nadmanganian potasu znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w rolnictwie i przemyśle - gdzie stosowany jest do tej pory.

W połączeniu z formaliną, nadmanganian potasu służy do odkażania aparatów i sprzętu w pomieszczeniach inwentarskich. Zaś w połączeniu z mlekiem wapiennym wykorzystuje się go przy zwalczaniu zagrzybienia w zakładach przemysłu mięsnego.

Jest również stosowany w leczeniu chorób pasożytniczych ryb w akwariach.

Nadmanganian potasu a uzdatnianie wody

Do użytku komunalnego oraz przemysłowego wykorzystywane są wody podziemne. Niestety, w takich wodach można się spotkać z podwyższoną ilością manganu i żelaza, których trzeba się pozbyć już na etapie uzdatniania cieczy.

W tym celu w centralnych stacjach odżelaziająco-odmanganiających wykorzystywany jest właśnie nadmanganian potasu. Poza tym, nadmanganian potasu można także stosować do oczyszczania ścieków komunalnych.

Konserwowanie owoców nadmanganianem potasu

Nadmanganian potasu znalazł także zastosowanie w innych gałęziach przemysłu. I tak na przykład, nadmanganian potasu usuwa przez utlenianie etylen wytwarzany w bananach podczas ich przechowywania.

W ten sposób zahamowany zostaje proces dojrzewania, a banany mogą być przechowywane przez ponad 4 tygodnie nawet w temperaturze pokojowej.

Jak widać nadmanganian potasu stosowany jest nie tylko w medycynie, ale i przemyśle. W związku z tym, że dostępny jest on bez recepty, jego roztwór można samodzielnie wykonać i stosować w domu.

Jednak przed każdym użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj też: Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności

O autorze
Karolina Nowak
Karolina Nowak
Z wykształcenia technik farmaceutyczny. Aktualnie zawodowo spełnia się pracując w aptece. Empatyczna, wrażliwa i lubiąca kontakt z drugim człowiekiem. Prywatnie miłośniczka dobrej książki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE