Choroba bostońska: objawy. Czy to ospa wietrzna czy bostonka?

2017-07-25 10:37 Anna Ławniczak

Choroba bostońska bywa mylona z ospą wietrzną - w przebiegu obu pojawia się wysypka. Ale chorobę bostońską wywołuje inny wirus, objawy zaś, przede wszystkim umiejscowienie wysypki też jest inne. Wirus bostoński atakuje najczęściej dzieci, ale dorośli też czasem chorują. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak rozpoznać chorobę bostońską oraz na czym polega leczenie bostonki.

Bostonka. Posłuchaj czym objawia się choroba bostońska. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Choroba bostońska (bostonka), zwana też wysypką bostońską, wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów - są to najczęściej wirusy Coxsackie A5, A9, A10, A16, B1, and B3 oraz enterowirus 71 (EV 71). Niektórzy błędnie podają, że za rozwój choroby odpowiada wirus bostoński. Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej lub bezobjawowego nosiciela („choroba brudnych rąk“) – przy czym istotne jest, że wirusy wydalane są z kałem nawet przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Ze względu na dużą zakaźność, czasami spotyka się zakażenia epidemiczne w żłobkach, przedszkolach i innych skupiskach.

Gorączka bostońska rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest bardzo zaraźliwa. Na szczęście mija samoistnie, trzeba tylko łagodzić jej objawy.

Specjaliści używają również nazw:

  • enterowirusowe zapalenie jamy ustnej z wysypką
  • wysypka pęcherzykowa, czyli choroba ręki, stopy i ust
  • enterowirusowe pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem
  • enterowirusowa gorączka wysypkowa
  • choroba ręki, stopy i ust (hand, foot and mouth disease – HFM)

Profesjonalne piśmiennictwo nie stosuje nazwy choroba bostońska – nie obejmuje jej również Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10.

Chorują najczęściej dzieci w wieku od 2 do 10 lat, ale chorobę bostońską rozpoznaje się także wśród dorosłych.¹ O ile u dzieci ma ona przebieg łagodny, a wyzdrowienie następuje w ciągu około tygodnia do 10 dni i choroba nie pozostawia następstw, o tyle przebieg jej u ludzi dorosłych bywa bardziej uciążliwy i długotrwały, z możliwymi ogólnoustrojowymi powikłaniami kardiologicznymi bądź neurologicznymi.¹ Rzadko dochodzi do takich powikłań u dzieci. Sporadycznie opisywano przypadki zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz ostrych zapaleń płuc lub mięśnia sercowego.

Choroba bostońska: wysypka i inne objawy

Główne objawy choroby bostońskiej to:

Bostonka atakuje głównie dzieci, ale dorośli też mogą na nią zachorować.

Wysypka w przebiegu choroby bostońskiej:

  • ma formę surowiczych pęcherzy, o średnicy 1-3 mm, przypomina tę przy ospie wietrznej
  • występuje jednak tylko na dłoniach i stopach oraz w jamie ustnej i gardle -zajmują one tylną ścianę gardła, podniebienie miękkie, język, dziąsła i błonę śluzową policzków
  • niekiedy zdarza się również, że grudkowa osutka pojawia się również na skórze innych części ciała, np. na pośladkach lub tułowiu
  • pęcherzyki, zwłaszcza te w ustach są bardzo uciążliwe. Łatwo pękają, w wyniku czego powstają ostro odgraniczone nadżerki na czerwonym podłożu, często bolesne, sprawiają, że trudno jeść czy pić cokolwiek

Następnie na skórze pojawiają się bardzo charakterystyczne podłużne (owalne lub eliptyczne) szare pęcherzyki o cienkiej pokrywie wielkości 3-7 mm, osadzone na żywoczerwonym/wiśniowym podłożu. Zmiany najczęściej umiejscowione są na dłoniach, podeszwach stóp oraz bocznych powierzchniach rąk i stóp, jednak plamki i pęcherzyki mogą występować również na pośladkach i w okolicy narządów płciowych; bardzo rzadko występują na twarzy, kończynach i tułowiu.¹

Choroba bostońska: diagnostyka

Lekarz powinien odróżnić chorobę bostońską od innych chorób, które objawiają się wysypką. Przede wszystkim od ospy - w tym przypadku zmiany są rozsiane na skórze tułowia, kończyn, twarzy i nawet w obrębie owłosionej skóry głowy. Rozmieszczenie zmian przypomina niebo usiane gwiazdami. Lekarz powinien odróżnić chorobę bostońską od alergii - tutaj pojawia się nasilony świąd oraz obecność zmian rozsianych, na skórze całego ciała.

Kolejnym częstym rozpoznaniem jest rumień wielopostaciowy wysiękowy (odmiana mniejsza) w przebiegu opryszczki pospolitej – tu wykwity skórne są z reguły większe i mają kształt tarczy strzeleckiej.¹

Choroba bostońska: leczenie

Schorzenie, jak wiele innych chorób wirusowych, wymaga leczenia objawowego. Podaje się środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Przebycie bostonki nie chroni przed ponownym zachorowaniem.

Pęcherzyki wysypki należy osuszać tak jak przy ospie płynami i kremami antywirusowymi czy fioletem gencjanowym, które można kupić w aptece. Ważne jest, aby pacjent nie rozdrapywał ani nie wyciskał treści pęcherzy, gdyż to może doprowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Aby zapobiec świądowi i pieczeniu, w niektórych przypadkach wskazane jest włączenie leków przeciwhistaminowych. Pudrów unikamy, bo sprzyjają bakteryjnym nadkażeniom. Choroba w większości przypadków przebiega łagodnie. Bardzo rzadko zdarzają się powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych.

To ci się przyda

Wirusy Coxsackie: powód wielu chorób

Wirusy z rodzaju Coxsackie, które powodują chorobę bostońską, odpowiedzialne są także za zwykłe przeziębienie, zapalenie gardła i wirusową anginę oraz letnią biegunkę u niemowląt. Bywają też przyczyną poważnych chorób: zapalenia mięśnia sercowego i zapalenie trzustki. Istnieje teoria, która właśnie z zakażeniem wirusami Coxsackie wiąże cukrzycę typu 1. Według niej to właśnie te wirusy niszczą komórki wyspowe trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny.

Bibliografia:

1. Kuchciak-Brancewicz M., Bienias W., Kaszuba A., Choroba bostońska, "Dermatologia Praktyczna" 2014, nr 1

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Karolinaa
|

Mój syn (2 l.) właśnie przechodził bostonkę. Oprócz krostek w buzi i na nóżkach nie miał innych objawów. Po 2 dniach od pojawienia się pierwszej krosty nastąpił moment kulminacyjny. Nie chciał jeść, bo bolała go buzia. Cały czas płakał. Następnego dnia było już lepiej. A po tygodniu nie było śladów choroby. Krostki go nie swędziały. A do buzi polecam Tantum Verde i dentosept dla dzieci.

szysia
|

a coś na ospę co nie będzie powodować, że te krosty będą się momentalnie namnażać?

lidia
|

ja jednak z córką przeszłam się jeszcze raz do pediatry, bo mało co pomagało.. przepisał nam na ospa comfort , co prawda stosujemy od wczoraj, ale córka się już tak nie drapie

Iwa
|

Psikac po tych krostkach tylko i wyłącznie octeniseptem bardzo ładnie goi i dziecko się mniej drapie

bena
|

teraz juz wiem, ze to ospa, bo tych krostek jest coraz więcej, ale goraczki nie miala.. no a właśnie czym najlepiej lagodzić ten świad i żeby przy tym nie rozprzestrzeniać tych krostek? bo jednak sie drapie, a zimne oklady nie pomagaja

ksenia
|

Teraz jest chyba zwiększona zachorowalnosc na ta ospe, bo corka tez sie zarazila w przedszkolu. Z tymi krostkami to bardzo różnie bywa, można bardzo łągodnie przechodzić i mieć nawet jedną krostke, a jeśli chodzi o gorączke to koleżanka mi teraz wspominała, że jej córka też nie miała.

bena
|

a ja sie zastanawiam czy przy ospie moze byc tylko kilka krostek? ja zauważyłam u swojej tylko kila i sama nie wiem czy to ospa, bo wczesniej nie gorączkowala. Moj starszy syn jak mial ospe to byl strasznie wysypany, wtedy uzywalismy lekow na alergie w kroplach i jakas pianke, ale malo to pomagalo

lidia
|

moja corka przechodzi aktualnie ospe i jest ciezko.. drapie sie, wszystko ja swedzi, ma goraczke, zbijamy ja caly czas lekami ale na swedzenie malo co pomaga. moze macie jakies pomysly jak moge jej ulzyc?

kazan
|

Córka (3 l. i 10 m) jakiś czas temu przeszła to tak łagodnie, że dopiero dzisiaj gdy ja się męczę uświadomiłem sobie czego to były objawy. U córki jeden dzień gorączka 38.8, zbita ibuprofenem, potem kilka krostek na palcach oraz w odbycie. Ja natomiast: początek 39,6 st. C, dreszcze i rozbicie, potem gorączka już niższa, ale pojawił się ból gradła, a teraz mam wysypane dłonie, które pieką, swędzą i bolą jednocześnie. Nie do zniesienia, nie da się niczym złagodzić (tylko worek z lodem pomaga doraźnie). Stopy chociaż jakoś nie wysypały, to kłują przy chodzeniu. Bardzo uciążliwa choroba. Ogólnie czuję się ok, nie mam gorączki, ale wysypka rozwala system. Człowiek ma ochotę odrąbać sobie dłonie. Nie polecam!

Hik
|

Witam, mam niewątpliwą "przyjemność" przechodzić właśnie bostonkę po swym dziecku. Wypryski mam na dłoniach, gardle, stopach i na głowie. Swędzi i wygląda strasznie. Po jakim czasie te zmiany zeszły w Waszym przypadku?