Zapalenie gardła – objawy zapalenia gardła i domowe leczenie

2019-09-01 11:40 Monika Majewska

Zapalenie gardła to infekcja wywołana przez wirusy, bakterie bądź grzyby. Chory odczuwa ból gardła i trudności przy przełykaniu. Dodatkowo występuje zazwyczaj suchy kaszel. Jakie są pozostałe objawy zapalenia gardła? Na czym polega leczenie? Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na zapalenie gardła?

Posłuchaj, jak leczyć zapalenie gradła. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza rodzinnego. Choroba występuje najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych, a ryzyko zachorowania jest większe u osób mających kontakt z dziećmi.

Spis treści

  1. Zapalenie gardła - przyczyny
  2. Objawy zapalenia gardła
  3. Zapalenie gardła - diagnostyka
  4. Zapalenie gardła - leczenie
  5. Jak walczyć z bólem gardła? [WIDEO]
  6. Domowe sposoby na zapalenie gardła

Zapalenie gardła - przyczyny

Zapalenie gardła przeważnie jest wywołane przez wirusy lub bakterie. Bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie gardła są paciorkowce. Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła są wirusy. Bakteryjne zapalenie gardła może występować u ok. 15 proc. dzieci w wieku szkolnym i u ok. 4-10 proc. dorosłych.

Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła są wirusy.

Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową (w czasie kontaktu z chorym, który, kaszląc lub kichając, rozsiewa zarazki) lub przez bezpośredni kontakt z chorym (np. pocałunki, picie z jednego naczynia itp.).

Bardzo rzadko zapalenie gardła może mieć przyczyny niezakaźne, np. podrażnienie przez palenie papierosów, alkohol lub kwaśną treść pokarmową (refluks żołądkowo›przełykowy), alergię (np. w przebiegu kataru siennego), wynikać z działań niepożądanych leków (np. zespół Stevensa-Johnsona) lub być ubocznym skutkiem radioterapii czy chemioterapii.

Jest wiele chorób zakaźnych, którym mogą towarzyszyć objawy zapalenia gardła, np. mononukleoza zakaźna, rzeżączka, grypa, pierwotne zakażenie HIV, opryszczka czy błonica, a także białaczka lub niedokrwistość aplastyczna.

Objawy zapalenia gardła

Objawy zapalenia gardła zależą od tego, jakie są jego przyczyny. Przy wirusowym zapaleniu gardła pojawiają się objawy, takie jak:

Paciorkowcowe zapalenie gardła zwykle przebiega bez kaszlu, wydzieliny z nosa (kataru) i zajęcia oczu, natomiast zazwyczaj towarzyszą mu objawy, takie jak:

Zdaniem eksperta
lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista grupy Lux Med

Zapalenie gardła charakteryzuje się bólem o różnym nasileniu [...] Najczęstsze są wirusowe zapalenia gardła - wtedy jest to ból kłujący, piekący, drapiący, utrudniający trochę połykanie, ale nie tak silny jak ból wywołany infekcją bakteryjną. Przy niej mamy uczucie guli w gardle, nie możemy niczego połknąć.

Zapalenie gardła - diagnostyka

Wstępną diagnozę można postawić na podstawie objawów. Na odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej pozwala szybki test paciorkowcowy lub posiew z gardła.

Pierwsze objawy zapalenia gardła ujawniają się zwykle po 1-2 dniach od kontaktu z chorym.

Zapalenie gardła - leczenie

Wirusowe zapalenie gardła ustępuje samo w ciągu 5-7 dni. W tym czasie można stosować leki łagodzące dokuczliwe objawy, np. stosować tabletki do ssania lub aerozole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Bakteryjne zapalenie gardła to nie angina!

Po tygodniu 85 proc. pacjentów nie ma żadnych objawów. Bakteryjne zapalenia gardła mogą wymagać porady lekarskiej i stosowania antybiotyku. Poprawę można zauważyć już po kilku dniach stosowania antybiotyku, jednak mimo to nie należy przerywać terapii i przyjmować lek przez cały zalecany okres, by całkowicie wyeliminować bakterie.

Jak walczyć z bólem gardła? [WIDEO]

Zobacz, które z domowych sposobów są skuteczne!

Ważne

Jeżeli zapalenie gardła wywołane jest przez wirusy, chory nie powinien przyjmować antybiotyków, ponieważ leki te są przeznaczone do zwalczania bakterii.

W celu ograniczenia szerzenia się zakażenia, chory na paciorkowcowe zapalenie gardła lub migdałków nie powinien kontaktować się z innymi osobami w przedszkolu, szkole lub w pracy przez okres 24 godz. od zastosowania skutecznego antybiotyku.²

Domowe sposoby na zapalenie gardła

Jeśli poczujemy pierwsze oznaki zapalenia gardła warto skorzystać z domowych sposobów na złagodzenie jego objawów, na przykład wykonać płukanie gardła roztworem soli kuchennej, naparem z wysuszonych liści jeżyny, kory dębu lub z ziół takich jak szałwia czy rumianek. Pamiętaj aby dużo pić. Możesz kupić także leki na gardło dostępne bez recepty w aptece.

Ważne

Nieleczone bakteryjne zapalenie gardła może dawać powikłania

Zapalenie gardła zwykle jest łagodnym, samoistnie ustępującym schorzeniem, jednak rzadko może prowadzić do poważnych powikłań. W niektórych przypadkach nieleczone bakteryjne zapalenie gardła daje powikłania w postaci ropnia za migdałkiem podniebiennym lub w tylnej części gardła, ropnego zapalenia okolicznych węzłów chłonnych, gorączki reumatycznej lub kłębuszkowego zapalenia nerek. Ropne powikłania zakażenia  bakteryjnego pojawiają się u mniej niż 1 proc. chorych.² Do późnych powikłań, głównie gorączki reumatycznej, dochodzi u 0,1-0,3 proc. nieleczonych chorych.²

Co to jest zapalenie gardła - wyjaśnia lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista grupy Lux Med

Zapalenie gardła

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Bibliografia:

1. Gągała J., Choroby dróg oddechowych. Zapalenie gardła. www.medivita.pl

2. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach  układu oddechowego 2010, www.antybiotyki.edu.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Reni
|

Ostatnimi czasy często miewałam infekcje gardła, zapalenie krtani. Mój lekarz rodzinny do którego chodzę od lat pan dr J. Banasiuk podczas wizyty dokładnie przeprowadził badanie uszu i gardła, sprawdzil też drożność nosa. Zasugerował, że przyczyną jest alergia i powinnam wykonać testy. Faktycznie badania wykazały, że mam uczulenie na pyłki drzew. Po zapisaniu leków przeciwalergicznym problem ustąpił.

mgr inż. A
|

Najlepszym lekarstwem ze względu na właściwości antyseptyczne zawartych w nim wtórnych metabolitów jest wszechstronny olej rycynowy. 1-2 duże łyżki dziennie i objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

Koliberek1979
|

To ja juz powinnam nie żyć ze 100 razy!

Lena
|

Ja na takie infekcje stosuje domowy syrop z miodu,cytryny i imbiru.2-3 dni i objawy ustepuja.

kiki
|

Woda z solą nie pomaga tylko podrażnia gardło.Choć ból ustaje to jesteśmy bardzej narażeni na zapalenie i będą powikłania .
Nie polecam.Teraz lekarze wręcz zabraniają płukać gardła wodą z solą.

kaja
|

Jeszcze niedawno kazda infekcje jaka mialam wychodzila od gardla. W koncu skonczylo sie wizyta u lekarza, ktory stwierdzil, ze jest to wywolane klimatyzacja, ktora gardlo wysusza, blona nie ochrania i infekcja murowana. Zapisal mi cevitt gardlo i infekcje ustaly.

ja
|

właśnie sporo lekarzy poleca płukanie wodą z solą gardła jako najbardziej skuteczny sposób

meggi
|

polecam płukanie gardła wodą z sodą 1 lyżeczka na szklankę letniej wody. sól zbyt podrażnia gardło...

Jolka
|

u mnie szałwia nie działała. Lekarz kazał psikać lekiem antyseptycznym a do płukania robić mieszankę z gargarinu i płukać ze trzy razy dziennie. Woda z solą również działała cudownie kojącą. Dostałam lek przeciwwirusowy do brania przez pięć dni. Na szczęście z tej infekcji wirusowej nie rozwinęła się żadna angina.

et
|

zioła też zabijają bakterie i wirusy. Najlepiej płukać naparem z szałwi albo nagietka