Opryszczka: przyczyny, objawy, leczenie

2020-05-25 12:28 Joanna Mazurek

Opryszczka to efekt zarażenia wirusem herpes simplex. Powoduje on nie tylko popularną opryszczkę wargową czyli tzw. zimno czy skwarkę na na ustach (HSV 1), ale też opryszczkę narządów płciowych - wysyp bolesnych pęcherzyków na genitaliach (HSV 2). Opryszczka może też wywołać poważniejsze zmiany w organizmie. Czym są zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirusa HSV? Czy jest skuteczne leczenie opryszczki?

Opryszczka najczęściej kojarzy się drobnymi, bolesnymi pęcherzykami w okolicy ust czy genitaliów. Jednak zakażenie wirusem opryszczki, może nieść dużo poważniejsze problemy zdrowotne, a nawet zagrażać życiu.

Wirus opryszczki zwyklej - herpes simplex virus czyli HSV, występuje w wielu typach. Najbardziej kluczowe dla zdrowia człowieka są jednak dwa z nich:

 • wirus opryszczki zwykłej typ hsv1 - jego dziełem jest popularna opryszczka wargowa (skwarka, zimno) który związany jest ze zmianami występującymi w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, twarzy, kończyn górnych oraz tułowia. Może on powodować również zamiany w okolicach narządów płciowych, jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko;
 • wirus opryszczki zwykłej typ hsv2 - odpowiada głównie za zamiany w obrębie narządów rodnych i pośladków - opryszczka genitalna lub inaczej opryszczka narządów płciowych. Jest to ważny czynnik ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym również zakażenia wirusem HIV.

Spis treści

 1. Opryszczka - objawy zakażenia
 2. Opryszczka - sposób zakażenia
 3. Opryszczka a ciąża (opryszczka w ciąży)
 4. Opryszczka - rozpoznanie
 5. Opryszczka - leczenie

Opryszczka - objawy zakażenia

Podstawowe objawy opryszczki to przede wszystkim:

ale ich umiejscowienie zależy to od tego, jakim wirusem zostaliśmy zakażeni.

 • Objawy opryszczki wargowej - zakażenia odmianą hsv-1

Zmiany skórne wywoływane przez wirusa hsv-1 przyjmują postać drobnych pęcherzy wypełnionych treścią surowiczą, a później często ropną. Zmiany mogą wywoływać lekką bolesność bądź pieczenie.

Najczęstszą lokalizacją są:

 • okolice warg
 • twarz
 • błony śluzowe jamy ustnej, gdzie pojawiają się bolesne nadżerki

Groźniejszą sytuacją jest zajęcie rogówki, ponieważ może prowadzić do upośledzenia wzroku.

 • Objawy opryszczki genitalnej - zakażenia odmianą hsv-2

W przypadku zakażenia wirusem hsv-2 pęcherze z treścią surowiczą pojawiają się zarówno na błonach śluzowych jak i skórze narządów płciowych. Szybko przekształcają się one w nadżerki. Zmianom towarzyszy miejscowy obrzęk oraz rumień. Objawy ogólne, które mogą wystąpić to:

Częstymi zmianami w przebiegu zakażenie opryszczką narządów płciowych są:

materiał partnera
Masz wybór: tabletki lub żel na opryszczkę

Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku są nie tylko łatwe w użyciu, ale również dyskretne. Hascovir Control oraz Hascovir Lipożel to produkty lecznicze dostępne bez recepty zawierające acyklowir, który hamuje namnażanie się wirusa opryszczki.

Gdy czujesz pierwsze objawy opryszczki, nie czekaj! Pierwsze 24 h są kluczowe w leczeniu. Powiedz STOP opryszczce!

Hascovir Control (tabletki):
- Hamuje rozwój opryszczki od wewnątrz [1]
- Przyspiesza gojenie o 3 dni [2,3]
- Ogranicza nawroty 

Hascovir Lipożel:
- Szybko się wchłania i nie zostawia białych śladów [4]
- Nawilża i chłodzi [5]
- Łagodzi swędzenie i pieczenie [5]

[1] Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir Control – Hascovir Control zawiera acyklowir, który hamuje namnażanie się wirusa opryszczki.
[2] M. Figlerowicz: Wirusy opryszczki – przebieg kliniczny infekcji i terapia. Przew Lek, 2005; 6: 96-103.
[3] Raborn GW et al. Oral acyclovir and Herpes labialis: a randomized, doubleblind, placebo-controlled study. J Am Dent Assoc., 1987, 115 (1): 38-42.
[4] Dzięki liposomowej formulacji po aplikacji na skórę szybko się wchłania i nie zostawia białego śladu.
[5] A. Lesiak, J. Narbutt: Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej. Forum Dermatologicum, 2017, tom 3, nr 4, 147-151.

Opryszczka - sposób zakażenia

Większość ludzi wirusem HSV-1 zakaża się w dzieciństwie, natomiast wirusem HSV-2 po rozpoczęciu kontaktów seksualnych. Wirus pozostaje w postaci utajonej przez całe życie w obrębie zwojów nerwowych.

Ujawnia się on przy:

Istotną rolę w kolejnych zakażeniach odgrywa fakt, że nawet w okresie bezobjawowym wirus HSV-2 może pozostawać w nabłonkach i ulegać sekrecji z wydzieliną pochwową, nasieniem lub śliną.

Opryszczka a ciąża (opryszczka w ciąży)

Opryszczka genitalna stanowi ogromne zagrożenie dla płodu i noworodka. W przypadku transmisji wertykalnej wirusa HSV 2, czyli przeniesieniu wirusa z matki na dziecko w I lub II trymestrze ciąży może dojść do poronienia lub wykształcenia poważnych wad rozwojowych.

Najniebezpieczniejszy jest dla dziecka poród drogą naturalną, gdy u matki w obrębie narządów występuje zakażenie pierwotne. W takich sytuacjach zalecane jest rozwiązanie ciąży na drodze cięcia cesarskiego.

Skutkami zakażenia okołoporodowego mogą być:

Opryszczka - rozpoznanie

Diagnozę zakażenia wirusem można zazwyczaj postawić na podstawie objawów klinicznych, jednak przydatne okazują się również badania takie jak:

Opryszczka - leczenie

Osoba, która raz zaraziła się wirusem opryszczki nie ma możliwości usunięcia wirusa z organizmu. Stosowane leki służą tylko zahamowaniu jego replikacji.

W przypadku niewielkich zmian wywołanych przez HSV1 często wystarczające jest leczenie miejscowe w postaci past cynkowych, lub leków o działaniu przeciwwirusowym takich jak aciklowir, penciklowir, denotywir, dokozanol lub tromantadyna. W poważniejszych przypadkach aciklowir podawany powinien być doustnie lub dożylnie.

Domowe sposoby na opryszczkę

Bibliografia:

 1. Jabłońska Stefania, Majewski Sławomir, "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową", Wydanie I, Warszawa 2019, ISBN 978-83-200-4707-3

Hascovir Control, 200 mg, tabletki.
Skład: 1 tabletka zawiera 200 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Hascovir LIPOŻEL, 50 mg/g, żel.
Skład: 1 g żelu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) i zmian opryszczkowych twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

O autorze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE