Poronienie: objawy. Jakie są objawy poronienia?

Objawy poronienia mogą być różne i zależą przede wszystkim od wieku ciąży. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy: plamienie, krwawienie czy bóle krzyża lub podbrzusza, nie wpadaj od razu w panikę. Często są to po prostu naturalne objawy rozwijającej się ciąży, zawsze jednak wymagają konsultacji z lekarzem. Jakie są objawy poronienia?

Objawy poronienia mogą występować w różnym nasileniu. Uzależnione są od wieku ciąży oraz stopnia zaawansowania poronienia. Im są silniejsze, tym rokowanie dla ciąży gorsze. Należy jednak pamiętać, że podobne objawy mogą towarzyszyć również prawidłowo rozwijającej się ciąży. O tym, czy ciąża jest zagrożona poronieniem decyduje lekarz po zbadaniu pacjentki.

Poronienie zagrażające: objawy

Objawy poronienia zagrażającego to:

 • plamienie z dróg rodnych
 • krwawienie z dróg rodnych
 • ból w podbrzuszu
 • ból w okolicy krzyża

Poronienie zagrażające to oddzielenie się jaja płodowego na niewielkim odcinku. Możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego przez ciężarną (m.in. leżenie), ale gdy nadal pojawia się krwawienie z macicy oraz czynność skurczowa, rokowania dla ciąży są złe.

Poronienie w toku: objawy

Objawy są takie jak przy poronieniu zagrażającym, ale ból, zarówno w podbrzuszu jak i ból krzyża, są silny, rwący, przypominający skurcze. Poronienie w toku prowadzi do utraty ciąży.

Poronienie późne: objawy

Poronienie późne to sytuacja, gdy utrata dziecka następuje po 13. tygodniu ciąży, czyli po zakończeniu 1. trymestru ciąży. Po około 16. tygodniu ciąży, gdy wykształci się łożysko, jajo płodowe wydalane jest dwuczasowo, tzn. poronienie ma przebieg podobny do porodu (po 20. tygodniu ciąży częściej mówi się o porodzie martwego dziecka). Późne poronie ciąży bardziej przypomina wówczas proces porodu, a jej pierwszymi objawami są:

 • krwawienia z dróg rodnych
 • skurcze w podbrzuszu
 • odejście płynu owodniowego

Poronienie powikłane: objawy

Niekiedy poronieniu mogą towarzyszyć również inne objawy:

 • gorączka (powyżej 38 st. C)
 • zapalenie błony śluzowej macicy
 • zapalenie przydatków
 • dreszcze
 • bóle mięśni
 • sztywność karku
CIĄŻOWE WSPARCIE NA STARCIE
Ciążowe wsparcie na starcie - banner

Autor: Ciążowe wsparcie na starcie

AKCJA PARTNERSKA

Każdą przyszłą mamę czeka wiele fizycznych i emocjonalnych zmian. Jeśli Twoja radość miesza się z niepewnością dotyczącą przebiegu ciąży, skorzystaj z przewodnika "Ciążowe wsparcie na starcie". Znajdziesz w nim m.in.:

 • Kalendarium badań w ciąży
 • Pytania i odpowiedzi na start
 • Progesteron w ciąży
 • Czynniki ryzyka poronień
 • Suplementację i odżywianie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
ewa
|

Zawsze podczas badań ginekologicznych krocza, porodów czy poronienia powinien nas wspierać partner bo nie jesteśmy zacofane by go się wstydzić. Dzięki obecności partnera nie mamy depresji i nie narażamy się na takie badanie.

Ela
|

Aniołkowa mamo, ja mam Hashimoto już 2 razy poroniłam byłam tak zrezygnowana, że myślałam już o adopcji. Adopcja to coś wspaniałego jednak marzyło mi się samej urodzić dziecko... Moja koleżanka zaczęła pracę w laboratorium genetycznym i zaczęła mnie namawiać na test dna na celiakię ponieważ może ona mieć wpływ na poronienia a dodatkowo osoby z problemami tarczycowymi są na nią bardziej narażone. Zdecydowałam się na to badanie i okazało się że faktycznie mam celiakię, zaczęłam leczenie i po 5 miesiącach zaszłam w ciążę teraz jestem mamą 8 miesięcznego Stasia ! Tu znajdziecie informacje o wpływie celiakii na poronienia http://www.testdna.pl/przyc...

poronilam.pl
|

Poronienie to bardzo trudny moment dla większości kobiet. Dobrze jest poznać jego przyczyny, aby w przyszłości ponownie nie stracić ciąży. Podobnie jak ważne jest poznanie swoich praw po poronieniu, gdyż niewiele się o nich mówi, a na pewno pomogą wszystkim kobietom :) poronilam.pl/twoje-prawa-po...

Klaudia26
|

Poroniłam 5 miesiecy temu. Przytyłam w ciąży 5 kg. Czy to jest możliwe żeby mi został brzuszek po poronieniu w 9 tygodniu?

Monika
|

Mam dokładnie taką samą sytuację. W domu dwóch synów a trzecia ciąża obumarła kiedy Maleństwo miało 9 tygodni, ale ja jeszcze prawie trzy tygodnie nie byłam świadoma tragedii. Teraz jestem w rozsypce, ale czy mogę prosić o kontakt Aniołkowa mamo?

Gapa
|

Również polecam odmówienie Nowenny Pompejańskiej, chcieliśmy mieć dziecko ale nigdy się nie udawało, postanowiłam zawierzyć tę sprawę Matce Bożej i w tej Nowennie prosiłam Ją o łaskę macierzyństwa. Zanim skończyłam ją odmawiać okazało się, że jestem w ciąży. Któż jak Bóg....

aaa
|

Polecam wszystkim odmówienie Nowenny Pompejańskiej albo codziennej modlitwy różańcowej. Człowiek nigdy nie pozostaje zostawiony sam sobie. Bóg może wszystko. Od Boga życie pochodzi.

graszka
|

Czytam artykuł i nie bardzo go rozumnie a zastanawiam się jak przebiega poronienie znaczy jaki bul towarzyszy przy tym otóż mam 3 dzieci zdrowych ostatni poród w 20,03,2015 o czasie potem po 5 mc wystąpiła miesiączka i od tej pory była regularnie co 32 dni aż do teraz 9,01,2016 otóż ostania mc była 1,12,2015 a teraz jak mam to boli tak jak przy porodzie i mam uderzenia zimna i gorąca jeszcze tak niebyło ledwo pisze ten post pomożecie

Magda
|

Poronienie to dramat wielowymiarowy. Nie chcę zagłębiać się znowu w to co przeżywają rodzice, chciałabym poruszyć temat praw po poronieniu, bo o tym trzeba mówić głośno. Oczywiście rodzice w mało którym szpitalu usłyszą co mogą zrobić po poronieniu i jakie mają prawa....

Mam wrażenie, że temat praw po poronieniu to nadal temat tabu, szczególnie zakazany w szpitalach
Trzeba powiedzieć raz a dobrze, że niezależnie od czasu obumarcia ciąży kobiecie przysługuje:
-prawo do rejestracji dziecka w USC
-prawo do pochówku dziecka
-prawo do zasiłku pogrzebowego (4000 zł)
-prawo do urlopu macierzyńskiego (56 dni)

Utrudnieniem z jakim borykają się rodzice jest konieczność znajomości płci dziecka. Jeżeli płeć nie zostanie ustalona w szpitalu, konieczne jest wykonanie badań genetycznych określających płeć dziecka. Dopiero kiedy ustali się płeć dziecka, szpital wyda dokumenty potrzebne do zarejestrowania dziecka w USC (karta martwego urodzenia, karta zgonu). Po zarejestrowaniu dziecka w USC, rodzice otrzymują akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.
Ten dokument potrzebny jest do:
- Otrzymania urlopu macierzyńskiego (U pracodawcy art. 180 KP)
- Zasiłku pogrzebowego (W ZUS)
- Odszkodowania (W ubezpieczalni, chociaż nie zawsze to wystarczy, niektóre firmy w umowach określają minimalny wiek ciąży)

Polecam wszystkim zajrzeć na poroniłam.pl i dowiedzieć się więcej

Alicja
|

Czytając Twój komentarz płakałam. Współczuję Ci ogromnie. Jestem w piątym miesiącu ciąży i boję się właśnie czegoś takiego.
To, że czekaliście na niego. To, że widziałaś nóżkę swojego dzieciątka.. Bądź silną kobietą. Jemu w niebie jest teraz dobrze. Na zawsze pozostanie waszym aniołkiem. Pamiętaj aby się nie poddawać i dalej próbować. Ściskam cieplutko. Ala