Skąd się biorą zaburzenia widzenia i dlaczego nie wolno ich ignorować?

2021-10-20 12:43

Zaburzenia widzenia to zwykle problem okulistyczny. Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia to m.in. wady refrakcji, schorzenia siatkówki, zaćma czy jaskra. Zaburzenia widzenia mogą wskazywać także na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a nawet na guza mózgu. Sprawdź, objawem jakiej choroby mogą być zaburzenia widzenia.

Skąd się biorą zaburzenia widzenia i dlaczego nie wolno ich ignorować?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zaburzenia widzenia: przymglenie struktur oka
  2. Zaburzenia widzenia: schorzenia siatkówki
  3. Zaburzenia widzenia: schorzenia nerwu wzrokowego lub drogi wzrokowej
  4. Zaburzenia widzenia: ciało obce w oku
  5. Zaburzenia widzenia: zaburzenia ostrości wzroku
  6. Zaburzenia widzenia: na jakie choroby mogą skazywać?
  7. Zaburzenia widzenia - rzadsze schorzenia
  8. Zaburzenia widzenia: leki kardiologiczne

Zaburzenia widzenia to określenie różnych dysfunkcji narządu wzroku, które są obserwowane subiektywnie przez pacjenta. Przyczyny zmian ostrości wzroku, podwójnego widzenia, rozmytych obrazów, mroczków, jasnych rozbłysków czy zaniku pola widzenia, to najczęściej wady refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Jednak niekiedy zaburzenia widzenia mogą wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, anemia, a nawet na zakażenie toksoplazmozą czy nowotwory - szpiczaka mnogiego i guza mózgu.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do okulisty?

Zaburzenia widzenia: przymglenie struktur oka

  • Zaćma charakteryzuje się stopniowym rozwojem objawów, do których należą utrata poczucia kontrastu, zaburzenia w ocenie odległości i utrudnione widzenie w jasnym świetle.
  • Przymglenie rogówki (pourazowe lub pozapalne) objawia się zaburzeniami struktury rogówki, widocznymi w badaniu lampą szczelinową.
  • Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka objawia się nadwrażliwością na światło, bólem i zaczerwienieniem oka z towarzyszącym bólem głowy i ogólnie rozmytym polem widzenia.

Zaburzenia widzenia: schorzenia siatkówki

  • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem objawia się stopniową utratą widzenia (bardziej centralnego niż obwodowego) i mroczkami w centralnej części pola widzenia. Pojawiają się także druzy lub blizny plamki żółtej i błona neowaskularna.
  • Zapalenie siatkówki może być wynikiem zakażenia toksoplazmozą lub pojawić się przy infekcji wirusem HIV. Wówczas objawami są nieprawidłowy wygląd siatkówki, zaczerwienienie i ból oka.
  • Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki objawia się głównie ślepotą nocną i barwnikowymi zmianami siatkówki.
  • Odwarstwienie siatkówki objawia się zaburzeniem pola widzenia (zwykle jednoocznym), pod postacią mroczków, świetlnych rozbłysków i zaniku bocznego pola widzenia.

Przeczytaj także: Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny 

Zaburzenia widzenia: schorzenia nerwu wzrokowego lub drogi wzrokowej

  • Jaskra otwartego kąta charakteryzuje się objawami wskazującymi na ubytek pola widzenia (trudnościami w chodzeniu po schodach, w zobaczeniu części wyrazów pisanych lub czytanych) i podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
  • Zapalenie nerwu wzrokowego objawia się bólem podczas ruchów oczu, często jednostronnym, upośledzeniem bezpośredniej reakcji na światło, niekiedy zatarciem granic tarczy nerwu wzrokowego i bolesnością uciskową gałki ocznej.
  • Zaburzenia w obrębie kory wzrokowej objawiają się obustronnymi, symetrycznymi ubytkami w polu widzenia.

Zaburzenia widzenia: ciało obce w oku

Urazy gałki ocznej również mogą być przyczyną zaburzeń widzenia, poprzez bezpośrednie, mechaniczne jej uszkodzenie.

Przeczytaj także: Choroby oczu: schorzenia siatkówki i ciała szklistego to uleczalne choroby oczu 

Zaburzenia widzenia: zaburzenia ostrości wzroku

Wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) - ostrość widzenia zależna od odległości obserwowanego obiektu, ulegająca poprawie po zastosowaniu odpowiedniej refrakcji.

Ważne

Retinopatia może doprowadzić do ślepoty!

Nadciśnienie tętnicze, toczeń rumieniowaty, cukrzyca, makroglobulinemia Waldenstroma, szpiczak mnogi i inne schorzenia, które powodują zwiększoną lepkość krwi, mogą doprowadzić do retinopatii, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Wówczas pojawiają się krwotoczki, wysięki lub obrzęki tarczy nerwu wzrokowego, a także poszerzone żyły.

Zaburzenia widzenia: na jakie choroby mogą skazywać?

Nadczynność tarczycy objawia się podwójnym widzeniem z towarzyszącym wytrzeszczem oczu, ociepleniem skóry i przyspieszeniem akcji serca oraz migreną z obecnością plamek świetlnych i mroczków w polu widzenia.

Z kolei niedowidzenie połowicze dwuskroniowe jest następstwem uszkodzenia skrzyżowania wzrokowego i zdarza się najczęściej w przypadkach udarów i guzów przysadki mózgowej.

Przeczytaj także: Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami?

Zaburzenia widzenia - rzadsze schorzenia

Pacjenci z niektórymi schorzeniami powodującymi przymglenie widzenia (np. erozja rogówki, owrzodzenie, zapalenie rogówki związane z Herpes zoster, półpasiec oczny, ostry atak jaskry) częściej odczuwają inne objawy, takie jak zaczerwienienie lub ból oka.

Rzadkie nieprawidłowości powodujące obniżenie ostrości wzroku obejmują dziedziczne neuropatie (zanik nerwu II dziedziczony dominująco, neuropatia dziedziczna Lebera) lub blizny rogówki spowodowane niedoborem witaminy A lub podawaniem amiodaronu.

Zaburzenia widzenia: leki kardiologiczne

Do zaburzeń widzenia przyczyniają się także leki, głównie te stosowane w zaburzeniach rytmu serca, takie jak np. chinidyna, dizopiramid, meksyletyna, fenytoina lub propafenon. Objawy ze strony narządu wzroku mogą polegać na wystąpieniu:

Szczególne objawy wywołuje amiodaron stosowany w niemiarowościach komorowych i nadkomorowych: powoduje on pojawienie się mikrozłogów w rogówce.

Sonda
Czy dobrze widzisz?