Guz przysadki mózgowej: przyczyny, objawy, leczenie

2017-12-11 14:48 Monika Majewska

Guz przysadki mózgowej to jeden z najbardziej zróżnicowanych guzów mózgu. Jego istotą jest nieprawidłowy rozrost komórek przysadki - nadrzędnego gruczołu w układzie dokrewnym, który jest odpowiedzialny za wydzielanie licznych hormonów. Jakie są przyczyny i objawy guza przysadki mózgowej? W jakich przypadkach można zastosować leczenie farmakologiczne, a kiedy konieczna jest operacja?

Guzy przysadki mózgowej zlokalizowane są wewnątrz czaszki w okolicy kostnego zagłębienia nazywanego siodłem tureckim. Najczęściej ujawniają się w postaci gruczolaka - łagodnego guza o bardzo wolnym tempie wzrostu, rzadko guza złośliwego, czyli raka, który może dawać odległe przerzuty. W okolicy siodła tureckiego mogą występować również guzy wywodzące się z innych grup komórek, takie jak: chłoniak, rozrodczak, czaszkogardlak, glejak lub guz przerzutowy.

Guzy przysadki mózgowej stanowią około 10% wszystkich pierwotnych nowotworów wewnątrzczaszkowych.

Guzy przysadki mózgowej: rodzaje

Ze względu na aktywność hormonalną, wyróżnia się gruczolaki czynne (wydzielające jeden lub, rzadziej, kilka hormonów) i nieczynne hormonalnie:

 • około 80% guzów przysadki wykazuje aktywność hormonalną. Są to guzy: prolaktynowy, somatotropinowy, kortykotropinowy i tyreotropinowy
 • pozostałe 20% to guzy nieczynne hormonalnie, które w ogóle nie wydzielają lub produkują substancje nie wywołujące objawów. Do tej grupy zalicza się guz gonadrotropinowy

Guzy przysadki, ze względu na wielkość, dzieli się na:

 • mikrogruczolaki o średnicy < 1cm
 • makrogruczolaki ≥ 1cm

Guz przysadki mózgowej: przyczyny

Przyczyny guzów przysadki mózgowej nie są znane, jednak specjaliści twierdzą, że niektóre z nich są zmianami o podłożu genetycznym.

Guz przysadki mózgowej: objawy

Objawy guza przysadki są związane z jego aktywnością hormonalną, miejscowym uciskiem rozrastającego się guza, a także jego wielkością.

Objawy miejscowe to:

  Objawy związane z aktywnością hormonalną:

   Guz bezobjawowy określany jest jako incydentaloma.

   Guz przysadki mózgowej: diagnostyka

   W związku z tym, że guzy przysadki są przyczyną dużej grupy schorzeń, wymagają konsultacji m.in. ginekologa, endokrynologa, radiologa, okulisty i neurochirurga. Z tego powodu przy podejrzeniu guza przysadki mózgowej wykonuje się szereg badań:

   Jednak podstawowe znaczenie w rozpoznaniu guza przysadki ma badanie neuroobrazowe - MRI (rezonans magnetyczny).

   Guz przysadki mózgowej: leczenie farmakologiczne i operacja

   Leczenie guza przysadki mózgowej zależy od rodzaju, wielkości oraz aktywności hormonalnej guza, a także wieku pacjenta i innych towarzyszących chorób. Istotne znaczenie w ustalaniu odpowiedniego kierunku leczenia ma także oznaczenie stężenia hormonów we krwi.

   W przypadku guzów przysadki mózgowej, które wydzielają prolaktynę, możliwe jest leczenie farmakologiczne. Stosuje się leki dopaminergiczne w celu normalizacji stężenia prolaktyny, zmniejszenia objętości guza oraz zahamowania dalszego rozrostu gruczolaka. Farmakoterapia jest stosowane także w celu opanowania objawów choroby u chorych nie zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego lub z nawrotem objawów choroby po operacji.

   W pozostałych przypadkach konieczna jest operacja - guz przysadki mózgowej usuwa się chirurgicznie, przez dojście przezczaszkowe lub, coraz częściej, przez zatokę klinową.

   Radioterapię traktuje się jako leczenie uzupełniające w przypadku guzów przysadki nieoperacyjnych lub niecałkowicie usuniętych w czasie poprzednich operacji, a także tych nawracających.

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Pauli
   |

   5 lat temu notoryczne utraty przytomności. Przez 7 dni 3 razy dziennie. W jednym przypadku wystąpiła padaczka. Rezonans wykazał powiększoną szyszynke. Nie kontrolowałam jej. Od 4 miesięcy mam prawie codzienne bóle głowy, jestem nerwowa, mam problemy ze snem (śpałam po 2 godziny przez długi czas, około 3 mesięcy. Teraz przesypiam cały czas z przerwą na pracę) obniżone ciśnienie, zaburzenia miesiączkowania i ponownie straciłam przytomność. Lekarz kazał mi pilnie zrobić rezonans magnetyczny i EEG. Powiedział,że w moim przypadku liczy się każdy dzień zwłoki. Nie wiem co miał na myśli ale kazał zrobić mi badania prywatnie bo na NFZ zbyt długo bym czekała. Nic nie chciał mi powiedzieć bez wyników badań. Sama szukam informacji w internecie i trafiłam na was. Boje się. Strasznie się boje. W piątek mam rezonans. Czy wy też mieliście tkie objawy?

   inulka21
   |

   Czy ktoś może mi podać jakie miał miej wiecej objawy...

   TSS
   |

   Jestem 2 tygodnie po operacji- węchu i smaku brak ;(
   Oby czas to zmienił.

   m
   |

   Każdy po operacji przezklinowej wie, ze smak i węch wróci, natomiast to taka pierdola, ze nie ma o czym mówić. Wspominana klinika jest największym ośrodkiem leczenia guzów przysadki w PL- i najlepszym. Nieprzypadkowo ;)

   Po operacji
   |

   Jestem wlasnie w po operacji makrogruczolaka sred. To 2*2*1'8cm czyli juz dosc duży... został usunięty przez nos... fakt trzeba troszke pocierpiec ale mysle ze bedzie juz tylko lepiej moje objawy byly tylko zla ostrosc w oku lewym a wyszlo przrz przypadek podczas wypadku samochodowego.... jestem juz tydzien po i zaczynam normalnie funkcjonowac prosze sie nie bac i nie czekac az bedzie wiekszy... bardzo polecam docenta Rudnika oraz doktora Wojtache... odzial neurochirurgii w Katowice_Ligota ....

   jj
   |

   Ja mam podobną sytuację, 3 rezonansy w odstępie 2co dwa lata wychodzą "niejednoznaczne". Jakie leki trzeba odstawić, żeby wynik rezonansu był miarodajny? Czy letrox (na niedoczynność tarczycy po radiojodzie) może zaburzać obraz rezonansu? pozdrawiam

   lllllllllllllllll
   |

   Współczesna medycyna jest nieskuteczna i leczy objawowo,może inaczej nie zna przyczyn a później jest zaskoczenie dlaczego choroba wraca...bo była sposobem organizmu na pozbycie się czynnika wywołującego to co nazywamy chorobą. Masakra. Diagnostyka jest imponująca ale nie ma żadnych nowych sposobów leczenia, może nie tyle nowych co skutecznych..

   poper
   |

   Zgłoś się do centrum onkologii w Warszawie - neurochirurgia operują najtrudniejsze przysadki w Polsce

   Szukajaca pomocy
   |

   Szukam namiarow na lekarza który mi pomoże zwalczyć guza aktualnie mam krytyczną sytuację i nikt nie chce się podjąć leczenia . Proszę o namiary !!!

   ania
   |

   Bardzo polecam Klinike Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, we Wrocławiu przy ul.Pasteura 4 !!!! Badają na wszystko, nie oszczędzają na badaniach, bardzo dobra opieka wybitnych lekarzy!!