Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy

2019-05-30 10:15 Monika Majewska

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodna zmiana nowotworowa i najczęstsza postać guza przysadki mózgowej. Jakie są przyczyny i objawy gruczolaka przysadki mózgowej? Kiedy można zastosować leczenie farmakologiczne, a kiedy konieczna jest operacja? Jakie badania należy wykonać przy podejrzeniu gruczolaka przysadki mózgowej?

Spis treści:

  1. Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje
  2. Gruczolak przysadki mózgowej: objawy

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodny guz nowotworowy, który znajduje się w środkowym dole czaszki, w zagłębieniu kości klinowej, tzw. siodle tureckim. Jest on zbudowany m.in. z komórek dokrewnych przedniego płata przysadki mózgowej. Jeśli są to komórki wydzielające substancje aktywne hormonalnie, guz również jest czynny hormonalnie. Są to tzw. gruczolaki wydzielające, wśród których najczęściej występują gruczolaki prolaktynowe (ponad 50%), gruczolaki produkujące hormon wzrostu (15-25%) i gruczolaki kortykotropowe (5%). Pozostałe guzy są nieczynne hormonalnie (gruczolaki niewydzielające).

Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje

W terminologii medycznej przyjmuje się następujący podział gruczolaków przysadki mózgowej:

  • gruczolaki przysadki obojętnochłonne - są przyczyną licznych zaburzeń hormonalnych wynikających z niedoczynności przysadki m.in. zespół tłuszczowo-płciowy (zanik czynności płciowych, charakterystyczne tycie, osłabienie, obniżenie ciśnienia krwi)
  • gruczolaki przysadki kwasochłonne - powodują w okresie wzrostu gigantyzm, a po zakończeniu tego okresu akromegalię
  • gruczolaki zasadochłonne, które powodują chorobę Cushinga

Gruczolak przysadki mózgowej: objawy

Objawy gruczolaka przysadki mózgowej różnią się w zależności od tego, czy źródłem gruczolaka jest komórka wydzielająca jeden z hormonów, czy komórka nieaktywna hormonalnie.

Tzw. prolactinoma, czyli guz prolaktynowy, stanowiący ok. 50% wszystkich gruczolaków przysadki, przyczynia się do osłabienia potencji, zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności. Guz ten wydziela bowiem prolaktynę (PRL) - hormon, który wspomaga pracę ciałka żółtego, by mogło produkować progesteron potrzebny dla utrzymania ciąży. Prolaktyna stymuluje też tworzenie się mleka w piersiach matki.

Drugim co do częstotliwości występowania jest guz somatotropinowy, wydzielający hormon wzrostu (GH). Zaburzenia towarzyszące nadprodukcji hormonu wzrostu u dzieci obejmują gigantyzm, natomiast u dorosłych akromegalię, czyli znaczne powiększenie dłoni, stóp, żuchwy i języka. Dodatkowo mogą wystąpić cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni, ból stawów, osteoporoza oraz kardiomiopatia przerostowa.

Guz kortykotropinowy, wydzielający ACTH, czyli hormon kortykotropowy, prowadzi do nadczynności kory nadnerczy, a co za tym idzie - do podwyższenia stężenia kortyzolu we krwi. Jest to przyczyna choroby Cushinga, która objawia się m.in. otyłością, rozstępami na skórze, osteoporoza, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i trądzikiem.

Z kolei gruczolak przysadki mózgowej wywodzący się z komórek tyreotropowych, które wydzielają hormon TSH, jest rzadką przyczyną nadczynności tarczycy. Hormon tyreotropowy odpowiada za nasilenie produkcji i wydzielania hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny.

Guz gonadotropinowy, wydzielający FSH i LH, jest nieczynny hormonalnie. Jak każdy guz niewydzielniczy objawia się zazwyczaj po dłuższym okresie rozrostu, gdy doprowadza poprzez ucisk do uszkodzenia prawidłowo funkcjonujących komórek wydzielniczych.

Objawy towarzyszące gruczolakom przysadki mózgowej, wynikające z obecności masy nowotworowej, to bóle głowy, niedowidzenie połowicze dwuskroniowe wskutek ucisku skrzyżowania wzrokowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Joanna
|

Czy może Pani napisać nazwisko tego dobrego lekarza od gruczolaków z góry dziękuję i pozdrawiam

Meg
|

Witaj, jak się potoczyły Twoje sprawy zdrowotne?
Moim zdaniem to jednak nadczynność tarczycy. Ale jaka jej przyczyna?
Daj proszę znać.
Pozdrawiam

j
|

Odp. do michal, 23.10.2015 12.37:

To rozmiar guza - oznacza jego wielkość w milimetrach zmierzoną na zdjęciu (np. wysokość x szerokość). Takie guzy w tym miejscu mające ponad 10 milimetrów nazywa się makrogruczolakami i trzeba je jakoś usunąć.

Kasi861117
|

Maaa1,

http://www.poradnikzdrowie....

Nie myślałaś o nerwicy, bo te są jej objawyy jedne z powyższych

Maaa1
|

Kilka lat temu chorowałam na nadczynność tarczycy....Dwa lata brałam leki....Zaszłam w ciążę i okazało się że wszystko w normie....Teraz nie badałam się pod tym kątem.ale od bardzo dawna czuję w głowie coraz to silniejszy ucisk....Do tego zawroty głowy,mdłości,kołatania serca (biorę leki od nadciśnienia od 3 mies bo bardzo źle się czułam) no i problemy ze wzrokiem....Ogólnie jestem osłabiona,ospała i ten cholerny ucisk wgłowie....Z rm i tk głowy niby nic nie wyszło....Ale jakaś przyczyna musi być...Wykańcza mnie ta niepewność... Nie jestem w stanie normalnie funkcjonować....

michal
|

makrogruczolak przysadki o wymiarach 14 RAZY21 MM co to oznacza

Jola
|

Czy ktoś korzystał z leczeni metodą gamma knife?

luc
|

kolejny głos typu - skończyłem medycynę i ziółkami wyleczę wszystko... nasze dzieci będą za te wymysły płaciły.

tilo
|

Mam nadzieję,że pożyjesz jeszcze trochę przy takim obciążeniu żołądka tabletkami,a co potem? Wszędzie doszukujemy się obcych ciał,a chemia która zjadamy to nie obce ciało? Wolę usunąć badziewie z siebie,aniżeli wywalać forsę na firmy farmaceutyczne,które wciskają nie wiadomo co... Dzieciom za te pieniądze wykup wakacje...Pozdro.

Jeanne
|

Witam, mogę wypowiedzieć się trochę w tym temacie. Już od dawna podejrzewałam, że jest coś ze mną nie tak- brak miesiączki lub sporadycznie występujące krwawienia. W zeszłym roku trafiłam do lekarza z kompletem badań krwi, wykluczającymi choroby tarczycowe ale prolaktynę miałam ponad 3 razy za wysoką. Ginekolog zrobił usg przezpochwowe, nic nie mówił, żeby działo się coś z jajnikami, więc zespół policystycznych jajników również wykluczyłam. brałam bromergon, ale po nim nie mogłam normalnie funkcjonować, źle się czułam. Przerzuciłam się na Dostinex, polecam, wygodnie się go bierze, żadnych skutków ubocznych. Choć oczywiście cena odstraszająca, ale można spytać w aptece o tańszą wersję (sprowadzaną z innego kraju). Faktycznie czułam się inaczej, miałam więcej energii, a i libido mi się zwiększyło ku uciesze męża ;) Niestety w ciążę nie udało się zajść... Dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny i obecnie czekam na wyniki, miałam mieć wczoraj ale mają jakieś opóźnienie i mam dowiadywać się w poniedziałek. Przyznam, że niepokoję się, choć już może lepszy mikrogruczolak niż dalsze szukanie i eksperymentowanie :( Trochę się zagubiłam.
Samo badanie rezonansem nie było dla mnie straszne, może trochę te dziwne dźwięki, które wydaje urządzenie mogą odstraszać. Po kontraście nie czułam żadnej różnicy, następnego dnia bolała mnie trochę głowa ale pojechałam do pracy, bo w domu bym chyba zgłupiała z nerwów. Wszystkim osobom, które mają jakiekolwiek objawy hiperprolaktynemii, doradzam jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, im wcześniej tym lepiej. Obecnie żałuję, że tak zlekceważyłam sygnały, które wysyłał mój organizm.
Życzę dużo zdrowia. :)