Niedoczynność przysadki mózgowej - przyczyny, objawy i leczenie

2018-08-17 9:49 Monika Majewska

Niedoczynność przysadki mózgowej oznacza niedobór hormonów przysadki, które mają wpływ na pracę wielu różnych organów. W wyniku niedoczynności przysadki mózgowej dochodzi do zaburzenia funkcjonowania tarczycy, kory nadnerczy, gonad oraz nerek. Jakie są przyczyny niedoczynności przysadki mózgowej? Jak rozpoznać objawy? Na czym polega leczenie?

Niedoczynność przysadki mózgowej, czyli gruczołu dokrewnego, który znajduje się w czaszce u podstawy mózgu, oznacza niedobór lub brak jednego lub kilku hormonów przysadki. Hormony przysadki mózgowej pobudzają inne gruczoły dokrewne, takie jak tarczyca, nadnercza, gonady (jajniki, jądra) do wytwarzania i wydzielania hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają także wpływ na pracę nerek. W przypadku niedoczynności przysadki mózgowej dochodzi do niedoczynności i zaburzenia funkcjonowania tych narządów.

Posłuchaj o niedoczynności przysadki mózgowej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Hormony produkowane przez przysadkę mózgową

Hormony produkowane przez przedni płat przysadki mózgowej to:

 • TSH (hormon tyreotropowy) - pobudza tarczycę do wydzielania hormonów - trójjodotryniny (T3) i tyroksyny (T4)
 • ACTH (hormon kortykotropowy) stymuluje nadnercza do produkcji kortyzolu
 • lutropina (LH) - stymuluje owulację u kobiet oraz syntezę hormonów płciowych u obu płci
 • folitropinę (FSH) – pobudza rozwój i dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach, a po jajeczkowaniu wzmaga syntezę estrogenów i progesteronu.
 • PRL (prolaktyna) - pobudza gruczoły sutkowe do wydzielania mleka
 • GH (hormon wzrostu) - pobudza syntezę czynników wzrostowych

Hormony produkowane przez tylni płat przysadki mózgowej:

 • wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny (ADH), bierze udział, za pośrednictwem nerek, w regulacji gospodarki wodnej organizmu (zagęszcza mocz)
 • oksytocyna - ma wpływ na czynność skurczową macicy w trakcie porodu oraz na wydzielanie mleka z gruczołów sutkowych

  Niedoczynność przysadki mózgowej - przyczyny

  Najczęstszą przyczyną niedoczynności przysadki mózgowej jest guz tego gruczołu (jego najczęstszą postacią jest gruczolak przysadki mózgowej) lub inny guz mózgu, który uciska przysadkę (np. glejak, oponiak, potworniaki).

  Przypadki niedoczynności przysadki w rodzinie zwiększają ryzyko zachorowania.

  Do niedoczynności przysadki mózgowej może dojść także w wyniku jej uszkodzenia, spowodowanego urazem czaszkowo-mózgowym, operacją, napromieniowaniem.

  Niedoczynność przysadki może być skutkiem zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, zespołem pustego siodła, udarem przysadki, poporodową martwicą przysadki (zespół Sheehana).

  Zbyt słabe funkcjonowanie przysadki może być również wynikiem jej wrodzonego niedorozwoju.

  Do niedoczynności przysadki mózgowej może również dojść w przebiegu chorób, takich jak gruźlica, kiła, histiocytoza czy ziarniniak Wegenera.

  Niedoczynność przysadki mózgowej - objawy

  • brak dojrzewania płciowego (u dzieci)
  • zanik owłosienia łonowego i dołów pachowych

  Objawy niedoczynności przysadki mózgowej to objawy niedoczynności tarczycy, nadnerczy oraz jajników i jąder.

    Niedoczynność przysadki mózgowej - badania

    Niedoczynność przysadki mózgowej - leczenie

    Leczenie objawowe polega na podawaniu hormonów w celu uzupełnienia ich niedoboru w organizmie. Na przykład, przy niedoborze TSH podaje się preparaty L-tyroksyny.

    Leczenie przyczynowe może polegać np. na operacji (jeśli przyczyną niedoczynności przysadki mózgowej jest guz lub tętniak) lub na stosowaniu antybiotyków, leków przeciwwirusowych czy antygrzybicznych przy zapaleniu opon mózgowych.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

    Dowiedz się więcej
    Miesięcznik Zdrowie 6/2020
    KOMENTARZE
    Marysia
    |

    Bierzesz za małą dawkę hormonów tarczycy i przysadka "pogania" tarczycę do pracy. Przecież przysadka nie wie, że tarczycy już nie ma.

    ruda
    |

    Jestem już rok po całkowitym usunięciu tarczycy,ponieważ by la guzkowata i miałam zawsze dużą nadczynność,pomimo tego w dalszym ciągu moje tsh to o ,o11.Nie wiem co robić .Może to jakaś choroba przysadki.