Kryzys laktacyjny: przyczyny. Jakie są objawy kryzysu laktacyjnego?

2013-08-30 11:31

Kryzys laktacyjny to chwilowy niedobór pokarmu. Zazwyczaj jest to proces naturalny i służy temu, by pokarm pod względem ilości i jakości dostosował się do rosnącego i zmieniającego się organizmu dziecka. Jednak czasami problemy z laktacją mogą być spowodowane innymi czynnikami. Jakie są przyczyny i objawy kryzysu laktacyjnego? Kiedy się pojawia i jak długo trwa?

Kryzys laktacyjny: przyczyny i objawy. Sposoby na kryzys laktacyjny
Autor: Photos.com Kryzys laktacyjny: przyczyny i objawy. Sposoby na kryzys laktacyjny

Spis treści

  1. Kryzys laktacyjny - przyczyny
  2. Kryzys laktacyjny - objawy
  3. Kiedy występuje kryzys laktacyjny i jak długo trwa?

Kryzys laktacyjny pojawia się, gdy w przewodach mlecznych piersi wytwarzana jest zbyt mała ilość pokarmu i kobieta karmiąca nie jest w stanie zaspokoić głodu swojego dziecka.

Kryzys laktacyjny - przyczyny

Kryzys laktacyjny zazwyczaj jest procesem naturalnym, związanym z tzw. skokami rozwojowymi dziecka. Organizm kobiety sam reguluje ilości produkowanego mleka w oparciu o potrzeby dziecka. W związku z tym potrzebuje czasu na to, aby pokarm pod względem ilości i jakości dostosował się do rosnącego i zmieniającego się organizmu niemowlaka.

W innych przypadkach kryzys laktacyjny może być związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie karmiącej mamy, zmęczeniem i stresem.

Chwilowe problemy z laktacją mogą być spowodowane niedostatecznym pobudzaniem piersi, w wyniku czego następuje obniżenie ilości wytwarzanego pokarmu. Dzieje się tak, kiedy niemowlę źle chwyta pierś lub gdy przerwy między karmieniami są zbyt długie.

Zanik pokarmu może nastąpić, kiedy dziecko nie jest regularnie przystawiane do piersi. Następuje wtedy obniżenie poziomu prolaktyny - hormonu, który wywołuje laktację.

Zaburzenia laktacji mogą być również wynikiem podrażnienia brodawek przez dziecko. Do pogryzienia brodawek dochodzi wtedy, gdy niemowlę zbyt płytko lub zbyt głęboko łapie pierś.

Z kolei poranione brodawki stwarzają środowisko do rozwoju drobnoustrojów wywołujących stany zapalne gruczołu piersiowego, np. zapalenie piersi, które skutecznie utrudniają karmienie.

Podawanie noworodkowi smoczka powoduje zaburzenie prawidłowego odruchu ssania, a co za tym idzie - zmniejszenie ilości produkowanego mleka.

Inną przyczyną kryzysu laktacyjnego może być dokarmianie dziecka butelką. Takie praktyki prowadzą do rozleniwienia dziecka, które coraz niechętnej chwyta za pierś. Konsekwencją jest osłabienie odruchu prolaktynowego (odruchu wytwarzania pokarmu).

Kryzys laktacyjny - objawy

Podczas kryzysu laktacyjnego piersi karmiącej mamy nie są obrzmiałe, pełne i twarde, tylko stają się coraz mniejsze i bardziej miękkie, a wszelkie próby wyciśnięcia z nich mleka kończą się niepowodzeniem. Przystawione do piersi dziecko jest marudne i płacze.

Kiedy występuje kryzys laktacyjny i jak długo trwa?

Kryzys laktacyjny pojawia się z reguły w 3 i 6 tygodniu oraz 6 i 9 miesiącu życia dziecka i trwa zwykle od 2 do 7 dni.

Ważne

Kiedy należy udać się do lekarza?

Dopóki niemowlę systematycznie rośnie i jest spokojne, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak dziecko nie przybiera na wadze więcej niż 100 g/tydzień, należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie skorzystanie z karmienia zastępczego.

Tego nie rób

Kryzys laktacyjny nie trwa długo i nie oznacza końca naturalnego karmienia dziecka, w związku z tym:

  • nie próbuj ściągać pokarmu z piersi;
  • nie podawaj dziecku smoczka;
  • nie podawaj dziecku butelki (z butelki pije się łatwiej niż z piersi, w związku z tym niemowlę szybko może się do niej przyzwyczaić i rozleniwić. A wtedy na pewno nie będzie chciało ssać piersi);
  • nie podawaj dziecku sztucznego pokarmu - mleko modyfikowane jest bardzo sycące, dlatego niemowlę po ponownym przystawieniu do piersi będzie ściągało mniej pokarmu i do organizmu kobiety zostaje wysłana informacja o potrzebie zmniejszenia produkcji mleka i proces laktacji skończy się przedwcześnie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza