Kryzys laktacyjny: przyczyny. Jakie są objawy kryzysu laktacyjnego?

2013-08-30 11:31 Monika Majewska

Kryzys laktacyjny to chwilowy niedobór pokarmu. Zazwyczaj jest to proces naturalny i służy temu, by pokarm pod względem ilości i jakości dostosował się do rosnącego i zmieniającego się organizmu dziecka. Jednak czasami problemy z laktacją mogą być spowodowane innymi czynnikami. Jakie są przyczyny i objawy kryzysu laktacyjnego? Kiedy się pojawia i jak długo trwa?

Kryzys laktacyjny pojawia się, gdy w przewodach mlecznych piersi wytwarzana jest zbyt mała ilość pokarmu i kobieta karmiąca nie jest w stanie zaspokoić głodu swojego dziecka.

Kryzys laktacyjny - przyczyny

Kryzys laktacyjny zazwyczaj jest procesem naturalnym, związanym z tzw. skokami rozwojowymi dziecka. Organizm kobiety sam reguluje ilości produkowanego mleka w oparciu o potrzeby dziecka. W związku z tym potrzebuje czasu na to, aby pokarm pod względem ilości i jakości dostosował się do rosnącego i zmieniającego się organizmu niemowlaka.

W innych przypadkach kryzys laktacyjny może być związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie karmiącej mamy, zmęczeniem i stresem.

Chwilowe problemy z laktacją mogą być spowodowane niedostatecznym pobudzaniem piersi, w wyniku czego następuje obniżenie ilości wytwarzanego pokarmu. Dzieje się tak, kiedy niemowlę źle chwyta pierś lub gdy przerwy między karmieniami są zbyt długie.

Zanik pokarmu może nastąpić, kiedy dziecko nie jest regularnie przystawiane do piersi. Następuje wtedy obniżenie poziomu prolaktyny - hormonu, który wywołuje laktację.

Zaburzenia laktacji mogą być również wynikiem podrażnienia brodawek przez dziecko. Do pogryzienia brodawek dochodzi wtedy, gdy niemowlę zbyt płytko lub zbyt głęboko łapie pierś.

Z kolei poranione brodawki stwarzają środowisko do rozwoju drobnoustrojów wywołujących stany zapalne gruczołu piersiowego, np. zapalenie piersi, które skutecznie utrudniają karmienie.

Podawanie noworodkowi smoczka powoduje zaburzenie prawidłowego odruchu ssania, a co za tym idzie - zmniejszenie ilości produkowanego mleka.

Inną przyczyną kryzysu laktacyjnego może być dokarmianie dziecka butelką. Takie praktyki prowadzą do rozleniwienia dziecka, które coraz niechętnej chwyta za pierś. Konsekwencją jest osłabienie odruchu prolaktynowego (odruchu wytwarzania pokarmu).

Kryzys laktacyjny - objawy

Podczas kryzysu laktacyjnego piersi karmiącej mamy nie są obrzmiałe, pełne i twarde, tylko stają się coraz mniejsze i bardziej miękkie, a wszelkie próby wyciśnięcia z nich mleka kończą się niepowodzeniem. Przystawione do piersi dziecko jest marudne i płacze.

Kiedy występuje kryzys laktacyjny i jak długo trwa?

Kryzys laktacyjny pojawia się z reguły w 3 i 6 tygodniu oraz 6 i 9 miesiącu życia dziecka i trwa zwykle od 2 do 7 dni.

Ważne

Kiedy należy udać się do lekarza?

Dopóki niemowlę systematycznie rośnie i jest spokojne, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak dziecko nie przybiera na wadze więcej niż 100 g/tydzień, należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie skorzystanie z karmienia zastępczego.

Tego nie rób

Kryzys laktacyjny nie trwa długo i nie oznacza końca naturalnego karmienia dziecka, w związku z tym:

  • nie próbuj ściągać pokarmu z piersi;
  • nie podawaj dziecku smoczka;
  • nie podawaj dziecku butelki (z butelki pije się łatwiej niż z piersi, w związku z tym niemowlę szybko może się do niej przyzwyczaić i rozleniwić. A wtedy na pewno nie będzie chciało ssać piersi);
  • nie podawaj dziecku sztucznego pokarmu - mleko modyfikowane jest bardzo sycące, dlatego niemowlę po ponownym przystawieniu do piersi będzie ściągało mniej pokarmu i do organizmu kobiety zostaje wysłana informacja o potrzebie zmniejszenia produkcji mleka i proces laktacji skończy się przedwcześnie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Pomocna
|

Kryzysy laktacyjne to najgorsza próba przetrwania przez cale karmienie piersią i wtedy najwięcej kobiet się poddaje , sama bym była 1 z nich bo kupiłam chyba wszystkie dostępne produkty na laktacje w aptekach które nie dawały zbyt dużego efektu , ani bawarka ani dużo picia wody a wtedy przypadkowo wyskoczyła mi reklama MOM SOS, kupiłam, spróbowałam i pomógł naprawdę pomógł więc jest ze mną do dziś A dzięki jego pomocy karmię 2 córkę, czasami mniej czasami więcej ale wychodzimy cało z kryzysów więc polecam !

jaśka
|

U mnie wahania ilości pokarmu było widać prze pierwsze 5-6 tygodni, chociaż często przystawiałam Synka do piersi, dobrze się odżywiałam i piłam dużo wody. Bardzo mnie to stresowało, więc wypróbowałam coś gotowego na wsparcie laktacji - lactosan, który bardzo mi pomógł. Właściwie w kilka dni problem znikł i pokarmu miałam naprawdę dużo.

aga
|

Przy pierwszym dziecku w końcu kryzys laktacyjny mnie pokonał i przeszłam na mm. Przy drugim maleństwie uznałam, że nie poddam się tak łatwo, bo na rynku jest wiele nowych sposobów na wsparcie laktacji, no i miałam męża na miejscu w domu, więc dzielnie mi pomagał. Byłam spokojniejsza, wiedziałam jak przystawiać Córkę do piersi, a do tego piłam lactosan mama na wsparcie laktacji i wszystko było ok. Kryzysy się pojawiały, ale niewielkie :)

kiwi
|

Niestety kryzysy się zdarzają, ale najważniejsze to się nie poddać i przystawiać dzidziusia jak najczęściej do piersi, chociaż pewnie nie raz będziemy miały dość. A do tego lactosan mama na wsparcie pracy gruczołów mlecznych i sytuacja wraca do normy.

zuza
|

Mi też pomógł prolaktan do tego dieta i picie dużo wody. I tak sie zleciało że już prawie 8 miesięcy karmię:)

Anita
|

Moim zdaniem trzeba dużo pić to po pierwsze i najważniejsze, potem pobudzać laktację, po karmieniu dziecka jeszcze samemu odciągać, a dla wsparcia prolaktan prenalen, ma dużo witamin i wyciągów, które wspomagają laktację, mi pomogło to wszystko.

kassaja
|

A słód jęczmienny przyjmowałaś jak? Bo jedyne dwie opcje jakie kojarzę to femaltiker i trochę mniej polecane karmi. Generalnie też słyszałam że słód działa i jak kryzys jest konkretny to prawie w 100% przypadków pomaga

adelajda
|

na mnie te herbatki w ogole nie dzialaja niestety. Testowalam rozne inne srodki dla karmiacych mam i w koncu sprawdzil sie slod jeczmienny. Po kilku dniach kryzys minal i wszyscy przestalismy sie stresowac

krupicz
|

Ja zaczęłam pić lactosan, jak mnie dopadł kryzys laktacyjny i piłam go do końca karmienia już. I nie miałam problemów z pokarmem więcej poza tym jednym razem.

renatka
|

No ja nie wiem, czy takie herbatki są dobre. Ostatnio czytalam, ze mają raczej właśnie hamujący wpływ na laktację. Podobno lepiej pomagaja rzeczy ze slodem jęczmiennym i na bazie betaglukanów.