Alergia na mleko matki. Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?

Karmienie piersią nie wyklucza pojawienia się alergii pokarmowej u dziecka. To dlatego, że alergeny z pokarmów jedzonych przez matkę mogą przenikać do mleka, a wraz z nim trafiać do organizmu dziecka. Jak postępować, gdy dziecko karmione piersią ma objawy alergii pokarmowej?

Karmienie piersią oczywiście zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, ale nie wyklucza jej całkowicie. Na alergię pokarmową narażonych jest od 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Przyczyny alergii u dzieci karmionych piersią

  • geny - dziecko, którego oboje rodzice są alergikami ma 60 procent szans zostać alergikiem, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem - szanse przekraczają 40 procent
  • wczesny kontakt z alergenami - dokarmianie mieszankami np. na oddziałach szpitalnych
  • narażenie na alergeny wziewne - kurz, dym papierosowy, sierść
  • alergeny w diecie matki
  • infekcje wirusowe i bakteryjne, przede wszystkim przewodu pokarmowego

Czego nie wolno jeść w trakcie karmienia piersią? [WIDEO]

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: alergeny w mleku matki

Najczęściej u niemowląt karmionych piersią zdarza się alergia pokarmowa na białko mleka, białko jaja kurzego, ryby, cielęcinę, truskawki, kakao, cytrusy, orzechy, które znajdują się w diecie matki.

W przypadku alergii pokarmowej problemem może być to, że uczulać potrafią nawet produkty uznane powszechnie za super bezpieczne dla alergików - np. marchewka.

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to dieta, zalecana matkom karmiącym, które zauważyły u swoich dzieci objawy alergii. Nie ma jednej uniwersalnej diety eliminacyjnej - zawsze jest ustalana indywidualnie. Zasady diety eliminacyjnej są proste: gdy zauważysz u dziecka niepokojące objawy: np. kolkę lub wysypkę, na 2-3 tygodnie odstaw podejrzany produkt. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa, przywróć wyeliminowany produkt i usuń na jakiś czas z diety inny - i tak do skutku, aż odkryjesz winowajcę. Nie należy eliminować ze swojej diety zbyt wielu produktów - lepiej jest ograniczyć się do potencjalnie najbardziej alergizujących - chyba że ty lub ojciec dziecka jesteście uczuleni na coś nietypowego, to lepiej to wykluczyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Elżbieta
|

Pokarm, który spożywa mama, jest trawiony i rozkładany przez jej organizm na "czynniki pierwsze". One trafiają do krwi i z nią do piersi. Tam od podstaw tworzone jest mleko. Tak więc to, czy mama zje smażone, kapustne czy inne, nie ma żadnego znaczenia dla układu trawiennego dziecka. Zrozumcie to i skasujcie ten nieszczęsny filmik.

Elżbieta
|

O ile artykuł jest w porządku, o tyle filmik, który zamieściliście, zawiera błędne informacje. Tylko fragment o konserwantach i używkach jest zgodny z aktualną wiedzą.

mama
|

bYWA I TAK,ZE MAMA NIE JE PRAWIE NIC A DZIECKO NADAL MA ALERGIE I KREW W KALE... WEDY NIESTETY KP ODPADA

Gosia
|

Karmienie piersią obniża ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej dlatego na ile to sie tylko da to trzeba starać się jak najdłużej karmić dziecko piersią. O ile nawet alergia wystąpi to nie należy rezygnować z tego sposobu karmienia wystarczy jedynie zmienić jadłospis karmiącej matki. Wspomagająco warto stosować probiotyk Latopic który podobnie jak mleko matki wspomaga prawidłowa funkcję układu pokarmowego i immunologicznego.