Alergia na mleko matki. Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?

2015-10-20 7:40 Agnieszka Paculanka

Karmienie piersią nie wyklucza pojawienia się alergii pokarmowej u dziecka. To dlatego, że alergeny z pokarmów jedzonych przez matkę mogą przenikać do mleka, a wraz z nim trafiać do organizmu dziecka. Jak postępować, gdy dziecko karmione piersią ma objawy alergii pokarmowej?

Karmienie piersią oczywiście zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, ale nie wyklucza jej całkowicie. Na alergię pokarmową narażonych jest od 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Przyczyny alergii u dzieci karmionych piersią

  • geny - dziecko, którego oboje rodzice są alergikami ma 60 procent szans zostać alergikiem, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem - szanse przekraczają 40 procent
  • wczesny kontakt z alergenami - dokarmianie mieszankami np. na oddziałach szpitalnych
  • narażenie na alergeny wziewne - kurz, dym papierosowy, sierść
  • alergeny w diecie matki
  • infekcje wirusowe i bakteryjne, przede wszystkim przewodu pokarmowego

Czego nie wolno jeść w trakcie karmienia piersią? [WIDEO]

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: alergeny w mleku matki

Najczęściej u niemowląt karmionych piersią zdarza się alergia pokarmowa na białko mleka, białko jaja kurzego, ryby, cielęcinę, truskawki, kakao, cytrusy, orzechy, które znajdują się w diecie matki.

W przypadku alergii pokarmowej problemem może być to, że uczulać potrafią nawet produkty uznane powszechnie za super bezpieczne dla alergików - np. marchewka.

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to dieta, zalecana matkom karmiącym, które zauważyły u swoich dzieci objawy alergii. Nie ma jednej uniwersalnej diety eliminacyjnej - zawsze jest ustalana indywidualnie. Zasady diety eliminacyjnej są proste: gdy zauważysz u dziecka niepokojące objawy: np. kolkę lub wysypkę, na 2-3 tygodnie odstaw podejrzany produkt. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa, przywróć wyeliminowany produkt i usuń na jakiś czas z diety inny - i tak do skutku, aż odkryjesz winowajcę. Nie należy eliminować ze swojej diety zbyt wielu produktów - lepiej jest ograniczyć się do potencjalnie najbardziej alergizujących - chyba że ty lub ojciec dziecka jesteście uczuleni na coś nietypowego, to lepiej to wykluczyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Elżbieta
|

Pokarm, który spożywa mama, jest trawiony i rozkładany przez jej organizm na "czynniki pierwsze". One trafiają do krwi i z nią do piersi. Tam od podstaw tworzone jest mleko. Tak więc to, czy mama zje smażone, kapustne czy inne, nie ma żadnego znaczenia dla układu trawiennego dziecka. Zrozumcie to i skasujcie ten nieszczęsny filmik.

Elżbieta
|

O ile artykuł jest w porządku, o tyle filmik, który zamieściliście, zawiera błędne informacje. Tylko fragment o konserwantach i używkach jest zgodny z aktualną wiedzą.

mama
|

bYWA I TAK,ZE MAMA NIE JE PRAWIE NIC A DZIECKO NADAL MA ALERGIE I KREW W KALE... WEDY NIESTETY KP ODPADA

Gosia
|

Karmienie piersią obniża ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej dlatego na ile to sie tylko da to trzeba starać się jak najdłużej karmić dziecko piersią. O ile nawet alergia wystąpi to nie należy rezygnować z tego sposobu karmienia wystarczy jedynie zmienić jadłospis karmiącej matki. Wspomagająco warto stosować probiotyk Latopic który podobnie jak mleko matki wspomaga prawidłowa funkcję układu pokarmowego i immunologicznego.