Alergia na mleko matki. Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?

2015-10-20 7:40
Alergia pokarmowa a karmienie piersią. Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?
Autor: Thinkstockphotos.com

Karmienie piersią nie wyklucza pojawienia się alergii pokarmowej u dziecka. To dlatego, że alergeny z pokarmów jedzonych przez matkę mogą przenikać do mleka, a wraz z nim trafiać do organizmu dziecka. Jak postępować, gdy dziecko karmione piersią ma objawy alergii pokarmowej?

Karmienie piersią oczywiście zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, ale nie wyklucza jej całkowicie. Na alergię pokarmową narażonych jest od 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Przyczyny alergii u dzieci karmionych piersią

  • geny - dziecko, którego oboje rodzice są alergikami ma 60 procent szans zostać alergikiem, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem - szanse przekraczają 40 procent
  • wczesny kontakt z alergenami - dokarmianie mieszankami np. na oddziałach szpitalnych
  • narażenie na alergeny wziewne - kurz, dym papierosowy, sierść
  • alergeny w diecie matki
  • infekcje wirusowe i bakteryjne, przede wszystkim przewodu pokarmowego

Czego nie wolno jeść w trakcie karmienia piersią? [WIDEO]

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: alergeny w mleku matki

Najczęściej u niemowląt karmionych piersią zdarza się alergia pokarmowa na białko mleka, białko jaja kurzego, ryby, cielęcinę, truskawki, kakao, cytrusy, orzechy, które znajdują się w diecie matki.

W przypadku alergii pokarmowej problemem może być to, że uczulać potrafią nawet produkty uznane powszechnie za super bezpieczne dla alergików - np. marchewka.

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to dieta, zalecana matkom karmiącym, które zauważyły u swoich dzieci objawy alergii. Nie ma jednej uniwersalnej diety eliminacyjnej - zawsze jest ustalana indywidualnie. Zasady diety eliminacyjnej są proste: gdy zauważysz u dziecka niepokojące objawy: np. kolkę lub wysypkę, na 2-3 tygodnie odstaw podejrzany produkt. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa, przywróć wyeliminowany produkt i usuń na jakiś czas z diety inny - i tak do skutku, aż odkryjesz winowajcę. Nie należy eliminować ze swojej diety zbyt wielu produktów - lepiej jest ograniczyć się do potencjalnie najbardziej alergizujących - chyba że ty lub ojciec dziecka jesteście uczuleni na coś nietypowego, to lepiej to wykluczyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza