Alergia na mleko matki. Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?

2015-10-20 7:40

Karmienie piersią nie wyklucza pojawienia się alergii pokarmowej u dziecka. To dlatego, że alergeny z pokarmów jedzonych przez matkę mogą przenikać do mleka, a wraz z nim trafiać do organizmu dziecka. Jak postępować, gdy dziecko karmione piersią ma objawy alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa a karmienie piersią. Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przyczyny alergii u dzieci karmionych piersią
  2. Czego nie wolno jeść w trakcie karmienia piersią? [WIDEO]
  3. Alergia pokarmowa a karmienie piersią: alergeny w mleku matki
  4. Alergia pokarmowa a karmienie piersią: dieta eliminacyjna

Karmienie piersią oczywiście zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, ale nie wyklucza jej całkowicie. Na alergię pokarmową narażonych jest od 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Przyczyny alergii u dzieci karmionych piersią

  • geny - dziecko, którego oboje rodzice są alergikami ma 60 procent szans zostać alergikiem, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem - szanse przekraczają 40 procent
  • wczesny kontakt z alergenami - dokarmianie mieszankami np. na oddziałach szpitalnych
  • narażenie na alergeny wziewne - kurz, dym papierosowy, sierść
  • alergeny w diecie matki
  • infekcje wirusowe i bakteryjne, przede wszystkim przewodu pokarmowego

Czego nie wolno jeść w trakcie karmienia piersią? [WIDEO]

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: alergeny w mleku matki

Najczęściej u niemowląt karmionych piersią zdarza się alergia pokarmowa na białko mleka, białko jaja kurzego, ryby, cielęcinę, truskawki, kakao, cytrusy, orzechy, które znajdują się w diecie matki.

W przypadku alergii pokarmowej problemem może być to, że uczulać potrafią nawet produkty uznane powszechnie za super bezpieczne dla alergików - np. marchewka.

Alergia pokarmowa a karmienie piersią: dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to dieta, zalecana matkom karmiącym, które zauważyły u swoich dzieci objawy alergii. Nie ma jednej uniwersalnej diety eliminacyjnej - zawsze jest ustalana indywidualnie. Zasady diety eliminacyjnej są proste: gdy zauważysz u dziecka niepokojące objawy: np. kolkę lub wysypkę, na 2-3 tygodnie odstaw podejrzany produkt. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa, przywróć wyeliminowany produkt i usuń na jakiś czas z diety inny - i tak do skutku, aż odkryjesz winowajcę. Nie należy eliminować ze swojej diety zbyt wielu produktów - lepiej jest ograniczyć się do potencjalnie najbardziej alergizujących - chyba że ty lub ojciec dziecka jesteście uczuleni na coś nietypowego, to lepiej to wykluczyć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza