ZESPÓŁ PUSTEGO SIODŁA to objaw choroby przysadki

Zespół pustego siodła to inaczej zespół objawów spowodowanych patologią przysadki, polegającą na przewlekłym wpuklaniu się przestrzeni podpajęczynówkowej w obręb siodła tureckiego. Szacuje się, że zespół pustego siodła występuje nawet u 5 procent osób w ogólnej populacji.

Przyczyny powstawania zespołu pustego siodła schorzenia mają związek z wrodzonymi defektami, takimi jak brak przepony siodła lub jej wrodzona przepuklina. Powodem mogą być również zabiegi neurochirurgiczne przeprowadzane w tych okolicach, napromienianie terapeutyczne w nowotworach, czy udar mózgu zlokalizowany w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.

Zespół pustego siodła - objawy

Najczęściej schorzenie to jest odkrywane przypadkowo w badaniach obrazowych, bowiem zespół pustego siodła o charakterze pierwotnym (wrodzonym) nie daje żadnych objawów klinicznych. W przypadku wtórnego charakteru tej choroby dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Występuje podwyższone stężenie prolaktyny w surowicy krwi, co wynikiem ucisku zbiornika (komory III) na struktury biorące udział w transporcie dopaminy. Dodatkowo można stwierdzić wtórną lub pierwotną niedoczynność przysadki, w zależności od umiejscowienia przeszkody zaburzającej funkcjonowanie hormonalne osi podwzgórze-przysadka.

Najczęstszym objawem zespołu pustego siodła u dzieci jest zahamowanie wzrostu oraz bóle głowy o różnym nasileniu.

Zespół pustego siodła - diagnoza

W celu zdiagnozowania schorzenia konieczne jest wykonanie badań obrazowych w celu ustalenia rozpoznania, które umożliwiają wykazanie zmian w okolicach objętych procesem chorobowym.

Zdjęcie rentgenowskie uwidacznia powiększoną strukturę siodła tureckiego. Dodatkowo wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny z kontrastem, które potwierdzają obecność zmian w strukturach mózgowia.

Zespół pustego siodła - leczenie

Jeśli czynność przysadki jest prawidłowa, nie stosuje się żadnego leczenia w pierwotnym zespole pustego siodła. Jeśli chorobie towarzyszy podwyższony poziom prolaktyny w surowicy krwi, należy podać leki dopaminergiczne, a przy współistnieniu niedoczynności hormonalnej przysadki mózgowej - hormony, których brakuje w organizmie

Leczenie wtórnego zespołu pustego siodła polega na suplementacji hormonów przysadki.

Zespół pustego siodła - rokowania

Niektóre stany zespołu pustego siodła są nieodwracalne, ale odpowiednia terapia substytucyjna brakującymi hormonami daje dobre efekty terapeutyczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
delfinos
|

Jaki związek ma wynik - puste siodło i wyłysienie całkowite ? ... gdy wszystkie inne wyniki sa super prawidłowe ?