Wyniki TSH: norma. Co oznacza za niskie lub za wysokie TSH?

TSH to oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. To podstawowe badanie, gdy chcesz sprawdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Lekarz zleca oznaczenie TSH, gdy podejrzewa nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Jak interpretować wynik TSH? Co oznacza wysokie TSH, a co za niskie TSH? Na jakie choroby wskazuje nieprawidłowy wynik tego badania tarczycy?

TSH czyli tyreotropina to hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. THS reguluje funkcje hormonalne tarczycy, stymuluje wytwarzanie i wydzielanie podstawowych hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3), przyspiesza wiele procesów metabolicznych w tarczycy (wytwarzanie cyklicznego AMP, transport i przemianę glukozy, syntezę prostaglandyn i innych). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości TSH wykonywane są specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4).

Posłuchaj, w jakim celu wykonuje się badanie TSH, czyli poziomu tyreotropiny. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Badanie TSH: norma

Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium - wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania i skonsultuj koniecznie z lekarzem.

Wydzielanie TSH jest pulsacyjne. Wzrost wydzielania TSH rozpoczyna się zwykle około godziny 21.00. Dlatego zaleca się, aby badanie było wykonywane w godzinach porannych lub o określonej porze w przypadku badań powtarzanych.

Wypróbuj
jesz co lubisz hashimoto

Autor: Time S.A

Skorzystaj z wygodnych diet online Poradnika Zdrowie opracowanych specjalnie dla osób zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Dzięki nim schudniesz, ograniczysz nieprzyjemne skutki choroby i poprawisz samopoczucie. Diety te są opracowane zgodnie z najnowszymi zaleceniami i standardami instytutów naukowo-badawczych.

Badanie TSH: norma w ciąży

Poziom TSH w ciąży nie jest stały, ale waha się, w zależności od trymestru.

  • I trymestr - od 0,01 do 2,32 mIU/l
  • II trymestr - między 0,1 i 2,35 mIU/l
  • III trymestr - między 0,1 i 2,65 mIU/l

Badanie TSH: norma u dzieci

Normy referencyjne TSH są zróżnicowane w zależności od wieku dziecka. Norma TSH dla dzieci kilkumiesięcznych wynosi 0,6-10 mIU/l, dla dziecka 2-5 lat 0,4-6,0 mIU/l. Z kolei stężenie TSH u 9-latka powinno się mieścić w przedziale 0,4–5 mIU/L. Zakres referencyjny TSH w przedziale 0,4-4,0 mIU/l, odnosi się do młodzieży po 14. roku życia.

TSH: wyniki badania

  • Niskie TSH zwykle świadczy o nadczynności tarczycy, jednak może również odpowiadać niedoczynności przysadki - lekarze mówią wtedy o wtórnej niedoczynności tarczycy, gdy uszkodzona przysadka przestaje produkować TSH i tarczyca nie otrzymuje informacji, że w organizmie brakuje tyroksyny i trójjodotyroniny. Niskie TSH jest również charakterystyczne dla choroby Basedowa (czyli pierwotnej nadczynności tarczycy) i w przypadku rozwoju wola guzkowego toksycznego.
  • Wysokie TSH jest zwykle charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy: pierwotnej, gdy przysadka stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów, ale uszkodzona tarczyca "nie da rady" wyprodukować ich w odpowiedniej ilości oraz niedoczynności trzeciorzędowej, gdy uszkodzone podwzgórze nie wydziela TRH i nie dochodzi do pobudzenia przysadki - zmniejsza się produkcja TSH.

W przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy - jeśli nowotwór jest we wczesnym stadium, bardzo często wyniki badania są prawidłowe.

Badania tarczycy [wideo]

Badania tarczycy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kaśka
|

A moj wynik tsh to 45,47. ...,i co dalej?

CZERWA
|

Nigdy (65 lat) nie miałem problemów z tarczycą.
Obecny wynik TSH to 4.49 .Czy to początek nowotworu tarczycy?

ja
|

odebralam wynik jest 2,940 czy to jest dobre

Monika
|

TSH 1, 890
FT 3 3, 17
FT 4 1, 46

Kasia
|

odebrałam wyniki TSH III i wynik mam 3,328 mg/dL co to oznacza?

Ewa
|

TSH3GEN1,36/estradiol9,47/progesteron<0,050/testosteron13,28/wiek53l.czy to są dobre wyniki???

ja
|

super artykuł

john
|

Super wynik

ZooL
|

Ludzie norma dobrych wyników: 0,4 - 4,2 [HX]

Marek
|

Otrzymałem wyniki badan TSH. Czy prawidłowy jest wynik 1.2043 uIU/ml.