Sucha skóra twarzy i ciała - przyczyny

2020-02-29 15:41

Sucha skóra twarzy i ciała to bardzo częsty problem. Objawia się zaczerwienieniem, szorstkością oraz nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Przesuszona skóra łatwo ulega podrażnieniom, bywa nadwrażliwa na działanie kosmetyków, a nawet wody. Pojawić się może także łuszczenie oraz uciążliwy świąd. Nadmiernie sucha skóra może być też objawem przewlekłej choroby.

SUCHA SKÓRA może być objawem poważnych chorób. Dlaczego skóra się wysusza?
Autor: Thinkstockphotos.com Nadmierna suchość skóry może być objawem cukrzycy, łuszczy, AZS lub chorób tarczycy

Spis treści

  1. Czy suchość skóry może oznaczać chorobę?
  2. Sucha skóra objawem cukrzycy
  3. Sucha skóra objawem chorób tarczycy
  4. Sucha skóra objawem łuszczycy
  5. Sucha skóra objawem Atopowego zapalenia skóry

Jakie są przyczyny suchej skóry? Bezpośrednie przyczyny nadmiernej suchości skóry to obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej. Taki stan może być skutkiem różnych czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Bardzo często jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania leków lub nadmiernej ekspozycji na słońce, niskich temperatur czy silnego wiatru. Na poziom nawilżenia skóry ogromny wpływ ma codzienna dieta oraz poziom nawadniania organizmu. U niektórych osób występuje też większa skłonność do przesuszania się skóry, wynikająca z uwarunkowań genetycznych.

Czy suchość skóry może oznaczać chorobę?

W wielu przypadkach suchość skóry może być czymś więcej niż problemem pielęgnacyjnym. Zdarza się, że problemy z nawilżeniem skóry są sygnałem od organizmu, że dzieje się z nim coś złego. Objawiać się w ten sposób mogą różne schorzenia somatyczne oraz dermatologiczne.

Sucha skóra objawem cukrzycy

Problemy ze skórą w przebiegu cukrzycy to najczęściej nadmierna suchość, swędzenie i łuszczenie się. Skóra osoby chorej na cukrzycę jest też bardziej podatna na zranienia, które również gorzej się goją. Głównym powodem osłabionej kondycji skóry u osoby chorującej na cukrzycę są zmiany naczyniowe (angiopatia cukrzycowa), które w takim samym stopniu mogą dotyczyć większych i mniejszych naczyń. Upraszczając, można powiedzieć, że nadmiar cukru we krwi prowadzi do zmian zwyrodnieniowych we włośniczkach, tętniczkach i żyłach, czego skutkiem jest upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry.

Postępujący zanik gruczołów łojowych i potowych prowadzi do osłabienia naturalnej bariery obronnej skóry i w rezultacie do coraz większej przeznaskórkowej utraty wody i nasilającej się suchości, często połączonej z dokuczliwym świądem. Pomocna jest tu odpowiednia higiena i pielęgnacja, w której pomagają preparaty emolientowe, bogate w substancje odżywcze i nawilżające. Odpowiednie emolienty ułatwiają też odbudowę osłabionej chorobą skóry, nie podrażniają jej, bo nie mają substancji zapachowych. Dobrze jeśli stosowany preparat ma również działanie przeciwświądowe. Regularnie stosowane emolienty, przywracając naturalną barierę ochronną, skutecznie chronią skórę przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Jeżeli bardzo boleśnie i głęboko pękają ci pięty, to sygnał do przeprowadzenia badań pod kątem cukrzycy. Jednym z powikłań przy tej chorobie jest tak zwany zespół stopy cukrzycowej. Wzmożone przesuszenie skóry pięt przeradza się w jej pękanie, co prowadzić może do rozwinięcia się groźnej infekcji. Aby zapobiegać takim powikłaniom należy stosować pielęgnację nawilżająco-natłuszczającą.

Sucha skóra objawem chorób tarczycy

Schorzenia tarczycy polegają na nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Zaburzenia te skutkują przewlekłym uczuciem zmęczenia i osłabienia, zawrotami głowy, wahaniem masy ciała, a nawet problemami z zajściem w ciążę. Objawem problemów z tarczycą jest sucha, ziemista skóra ze skłonnościami do łuszczenia się. Na zgrubieniach (kolanach, łokciach, stopach) jest ona bardzo ciemna i przesuszona, co wygląda nieestetycznie. Taka skóra wymaga stałego nawilżania oraz zmiękczania.

To ci się przyda

Odwodnienie organizmu a suchość skóry

Odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym dla organizmu stanem chorobowym, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów. Może być konsekwencją niedostatecznego spożycia wody, upałów lub gorączki. Przyczyną tego stanu mogą być także biegunki, wymioty zaburzenia funkcjonowania nerek. Pierwszymi sygnałami informującymi, że w organizmie znajduje się za mało wody będzie wzmożone pragnienie, wysuszenie skóry twarzy i ciała, spierzchnięte usta oraz ciemna, zmęczona skóra pod oczami.

Sucha skóra objawem łuszczycy

Pierwszymi oznakami łuszczycy są powstające na skórze czerwone placki wysuszonej, złuszczonej skóry. Początkowo pojawiają się one w newralgicznych miejscach takich jak stopy, kolana czy łokcie, następnie rozprzestrzeniają się na pozostałe fragmenty skóry. U chorych na łuszczycę proces przemiany komórek jest zaburzony i znacznie przyśpieszony. Nowe komórki dojrzewają szybko, a stare nie nadążają się złuszczać, czego efektem jest powstawanie na ciele warstwy martwych komórek w postaci grudek pokrytych łuskami. Łuszczyca wymaga leczenia farmakologicznego, jednak dla ukojenia podrażnionej skóry stosowane są gęste i tłuste preparaty nawilżające, które zatrzymują wodę w skórze.

Sucha skóra objawem Atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) zwane kiedyś świerzbiączką jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, objawiającą się silnym przesuszeniem naskórka oraz uporczywym świądem. Objawy nasilają się w wyniku wzmożonej ekspozycji na alergeny, kontaktu z detergentami, a nawet w efekcie stresu pojawiającego się w życiu chorego. Walka z tą chorobą wymaga konsekwentnego stosowania kosmetyków bogatych w emolienty (które jednocześnie będą koić i łagodzić skórę, ale też ograniczać czynniki zaostrzające stopień przesuszenia skóry i penetrację alergenów), łagodzenia podrażnień oraz unikania kontaktu z wodą i mydłem.

Ważne

Pielęgnacja suchej skóry w pigułce

Sucha skóra szybciej ulega procesom starzenia się, warto więc dbać o jej dobre nawilżanie zarówno od środka jak i z zewnątrz.

  • Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, a dzienne spożycie wody nie powinno spadać poniżej 1,5 litra wody na dobę.
  • Pielęgnacja powinna opierać się na stosowaniu hipoalergicznych preparatów łagodzących podrażnienia, natłuszczających skórę i tworzących okluzyjny film tłuszczowy, zatrzymujący ucieczkę wody z naskórka.
  • Należy zrezygnować ze środków myjących na bazie mydła czy alkoholu i zastąpić delikatnymi preparatami myjącymi o pH neutralnym dla skóry.
  • Równie ważna jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, czyli filtry UV oraz intensywne natłuszczanie w czasie mrozów.

Nie wolno zaniedbywać i bagatelizować objawów suchej skóry. Problemy ze skórą mogą być pierwszym objawem poważnej choroby. Jeśli zauważyłaś u siebie przewlekłą suchość skóry i podejrzewasz u siebie którąś z nich koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Nieleczona sucha skóra może być bardzo podrażniona, przerodzić się w silną egzemę, pękać, mogą pojawić się na jej powierzchni liszaje. Towarzyszy temu ból, świąd oraz nieestetyczny wygląd. Cienka, wrażliwa skóra jest też dużo bardziej podatna na uszkodzenia oraz rozwój groźnych infekcji.