WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

2018-06-08 16:23 Monika Majewska

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, co w końcu uniemożliwia chodzenie. Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

Spis treści

 1. Wrastające paznokcie - przyczyny
 2. Wrastające paznokcie - objawy
 3. Wrastające paznokcie - leczenie
 4. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
 5. Dieta na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie zwykle są jedynie przyczyną dyskomfortu. Istotą schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niej skórę.

Najczęściej wrastają paznokcie u stóp - zwykle u dużego palca. Paznokieć palucha jest bowiem najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek.

Jeśli w porę zaczniemy zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokcia, możemy uniknąć często bolesnej chirurgicznej korekcji. Dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu paznokci.

Wrastające paznokcie - przyczyny

Nieprawidłowo obcięte paznokcie, czyli zwykle "na okrągło" lub zbyt krótko - zbyt blisko skóry, są najczęstszą, ale nie jedyną, przyczyną wrastania paznokci. Innymi przyczynami mogą być również:

 • skaleczenie wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek)
 • usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek
 • noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych
 • przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia
 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę
 • nawracająca grzybica stóp
 • nadwaga;
 • wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół)

Wrastające paznokcie - objawy

 • ból palca, który jest spowodowany wbijaniem się w skórę płytki paznokcia. Ból nasila się podczas chodzenia lub innych czynności, podczas których dochodzi do wbijania się wrastającego paznokcia w skórę, np. podczas zakładania butów

Z wrastającym paznokciem należy się udać do podologa (podiatry)

 • zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego (po bokach paznokcia)
 • krwawienie palca (jeśli paznokieć przebije skórę)
 • pojawienie się ropnej wydzieliny wokół wału paznokciowego (jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego)

Podolog: specjalista od stóp. Kiedy go odwiedzić?

  Wrastające paznokcie - leczenie

  • wycięcie chirurgiczne - wycina się brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem (a nie cały paznokieć, jak się powszechnie uważa). Dzięki temu paznokieć nie odrasta już w sposób nieprawidłowy - jego brzeg odzyskuje prawidłowy kształt
  • klamry na wrastające paznokcie - przytwierdza się je do płytki paznokcia, by zmieniły kierunek wzrostu paznokcia

  WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - klamra zamiast zrywania

  Zdaniem eksperta
  Sylwia Śląskiewicz
  Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Klinika Zdrowej Stopy
  Podolog, licencjonowany kosmetolog, certyfikowany refleksolog z FootMedica. Specjalizuje się w zaburzeniach w obrębie stóp, współpracowała ze specjalistami zajmującymi się stopą cukrzycową, w FootMedica współpracuje z fizjoterapeutami, dzięki czemu kompleksowo zajmuje się stopami pacjentów.

  Jak powinno wyglądać leczenie wrastającego paznokcia?

  Wczesny etap

  Na wczesnym etapie wrastania paznokci wystarczy tzw. tamponowanie: zakładanie opatrunków lub włókniny pod brzegi płytki w taki sposób, aby zmniejszyć nacisk wywierany na wał paznokciowy i zminimalizować powstałe podrażnienia. Można w tym celu zastosować także rurki Sulci Protection Gehwol (z tworzywa – nasuwa się je na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia za pomocą pęsety), chroniące wał paznokciowy przed uciskiem. Zazwyczaj pierwszym etapem podczas wizyty w gabinecie podologicznym jest lokalizacja miejsca wrastania, usunięcie tego fragmentu, tamponowanie i przygotowanie do dalszej korekcji klamrą. Kosztuje to ok. 100 zł.

  Klamry na wrastające paznokcie

  Klamry na wrastające paznokcie, tzw. ortonyksyjne, zakłada się w Polsce od kilkunastu lat, ale to wciąż najskuteczniejszy, a przy tym łagodny sposób walki z problemem. Korekcja za pomocą klamer polega na wyciągnięciu i prostowaniu toru wzrostu paznokcia. Założenie klamry jest bezbolesne, kosztuje 150-180 zł.

  W ciągu kilku miesięcy (ok. 6-12) paznokieć "zapamiętuje", jak prawidłowo rosnąć, co minimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości. Podczas chodzenia obecność klamry jest nieodczuwalna. Kurację warto rozpocząć w początkowej fazie wrastania, zanim powstanie stan zapalny, co skraca okres kuracji i chroni przed bólem.

  W gabinecie podologicznym mamy do wyboru kilka rodzajów klamer. Polskim rozwiązaniem jest wynalazek – Podoklamra. Główną jej zaletą jest możliwość sprawdzenia skuteczności odciążenia wału paznokciowego, dopasowania do kształtu i rozmiaru paznokcia oraz łatwa aplikacja. Na najbardziej dokładne dozowanie miejsca i siły korekty pozwala klamra Frasera. Jest ona wykonywana indywidualnie, odpowiednio do stanu paznokcia. Składa się z jednego elementu – specjalnie profilowanej stali chirurgicznej.

  Najprostszym i równie skutecznym rozwiązaniem do korygowania wrastających paznokci jest System OnyClip. Do paznokcia przykleja się przycięty pasek wykonany z bardzo dobrej jakości stali sprężynowej, która skutecznie prostuje zakrzywiony paznokieć.

  Można wyróżnić również klamry tytanowe, Ora oraz wiele innych. Ich zasada działania jest podobna. Efekt przebiegu kuracji zależy głównie od umiejętności specjalisty, który rodzaj klamry dostosowuje do problemu płytki paznokciowej.

  Kostka Arkady

  Kostka Arkady jest metodą, w której przy pomocy opatentowanego urządzenia oraz specjalnej masy akrylowej paznokieć jest wyciągany z wałów paznokciowych. Ulgę odczuwa się od razu po zabiegu, a paznokieć wygląda estetycznie. Podobnie jak w przypadku klamer kuracja trwa od 6 do 12 miesięcy (trzeba pamiętać o wizytach kontrolnych, co gwarantuje oczekiwany efekt). Cena: 200-500 zł.

  Plastyka wałów paznokciowych

  Kolejnym krokiem w leczeniu wrastających paznokci jest plastyka wałów paznokciowych. Jeśli po kuracji korekcyjnej paznokcia wały są wyniosłe i obszerne, istnieje ryzyko nawrotu. Zabieg wykonywany przez chirurga ma na celu zmniejszenia przerośniętych części wału. Wykonywany ze znieczuleniem miejscowym jest bezpieczny, a rekonwalescencja jest szybka. Koszt: 500-1500 zł.

  Zabiegi chirurgiczne takie jak wycięcie całościowe lub klinowe paznokcia obarczone są dużym ryzykiem narodów oraz deformacjami w okolicach paznokcia, dlatego nie są obecnie zalecane jako forma leczenia wrastających paznokci.

  Zakładanie klamry na paznokieć

  Zakładanie klamry na paznokieć

  Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

  Przede wszystkim należy w poprawny sposób obcinać paznokcie. Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

  Przede wszystkim nie powinno się zaokrąglać brzegów. Paznokcie obcina się w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem ("na kwadratowo").

  Na koniec zabiegu brzeg płytki paznokciowej najlepiej jest spiłować za pomocą pilniczka.

  Jeśli paznokcie u stóp są twarde i trudno je obciąć, przed zabiegiem wystarczy na 10 minut zamoczyć stopy w misce w ciepłą wodą.

  Jeśli tego typu zabieg nie pomaga, można zakupić w aptece płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, który zmiękcza twarde i ostre paznokcie, a także zmniejsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia w skórę.

  Aby usunąć spod paznokcia kurz i brud, najlepiej użyj wacika zwilżonego spirytusem.

  Nie należy obcinać paznokci zbyt blisko skóry, ponieważ bardzo łatwo o podrażnienie, a co za tym idzie - o infekcję. Nie wolno również wyrywać zbędnych fragmentów płytki paznokciowej, ponieważ w ten sposób dochodzi do urazu.

  Skórki należy odsuwać delikatnie, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek. Dzięki zmiękczeniu skórek, ich usuwanie jest bardzo łatwe, a ryzyko uszkodzenia wału paznokciowego jest znikome. Wzrasta ono, gdy wyrywasz zadarte skórki wokół paznokcia.

  Profilaktyka wrastającego paznokcia obejmuje również unikanie noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.

  Dieta na wrastające paznokcie

  W profilaktyce wrastania paznokci ważna jest odpowiednia dieta, bogata w pierwiastki mineralne, takie jak:

  Niezbędne są również witaminy z grupy B, które wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie.

  Dlatego w jadłospisie powinny się znaleźć:

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  oliwia
  |

  najlepszą metodę leczenia zaleci podolog, ja miałam straszny problem z wrastającymi paznokciami i w Instytucie Podologicznym wyleczyłam się z tej przypadłości

  Eryk Sosnowiecki
  |

  ja skutecznie pozbyłem się tego problemu u podologa

  Erycja
  |

  Jeśli chodzi o zapobieganie to przede wszystkim odpowiednie obuwie. No ale gorzej jak mleko się już rozlało :/ Ja na przykład sobie długo sprawę olewałam, że w końcu musiałam się z tym zgłosić do lekarza bo pięknie to nie wyglądało :/ Doktor Brychcy wykonał u mnie plastykę wałów okołopaznokciowych, wyciął co trzeba, chodziłam na kontrole i zmiany opatrunków. Jak coś to przyjmuje w Warszawie w Poradni Chorób Stopy, przemiły lekarz...

  Anna Kaczorowska
  |

  Ja z wrastającym paznokciem zmagałam się dosyć długo. Próbowałam "naprawić go" domowymi sposobami, ale zamiast pomóc sprawiało mi to jeszcze większy ból. W końcu wybrałam się do podologa bo już nie mogłam wytrzymać z bólu i nie mogłam normalnie chodzić. Założyła mi klamrę ortonyksyjną i po problemie ;)

  krzysiozak
  |

  Nikt na prawdę nie pisze o przyczynie wrastania paznokcia, a przyczyną jest dwukrotnie szybszy wzrost płytki paznokciowej po jednej stronie paznokcia. Próbowałem wszystkiego co tu jest opisane, i nic prócz lżejszego portfela nie zauważyłem. Dopiero zdjęcie płytek paznokciowych u obu paluchów pomogło, i było w ramach ubezpieczenia, przyznam bolało ale szło wytrzymać.

  Alicja
  |

  Z wrastjącym paznokciem od razu udałam się do podologa. Wstawił mi klamrę i dzięki temu mogę normalnie chodzić.. nie sprawia mi to już bólu.

  Małgoś
  |

  Od paru lat przyczyną dyskomfortu i bólu oraz ciągłej walki był mój wrastający paznokieć dużego palca u lewej stopy. Nie pomagały maści i preparaty, wycinanie też nie skutkowało. Pojawił się w końcu ropień, który zmusił mnie do wizyty, gdzie otrzymałam fachową pomoc dermatologa i zabieg oczyszczający i regulujący prawidłowe wyrastanie. Typowa klamerka ukierunkowała i wyprostowała płytkę, która po jakimś czasie przybrała całkiem ładny wygląd i problem zniknął. Mam nadzieję, że się nie powtórzy!

  Sylwia
  |

  Ja ostatnio byłam z moim bolącym paznokciem u podologa w Łodzi. Gabinet poleciła mi znajoma z pracy. Już mnie nić nie boli, mam założoną klamerke. Tak więc mogę polecić Centrum Stopy. Wiem że mają też taki gabinet w Warszawie.

  Małgorzata
  |

  Witam,znam skuteczny sposób ,by paznokcie nie wrastaly.Otóż wystarczy na końcu paznokcia ciągle wycinać trójkąt..Oczywiście u góry ,no i paznokcie nie mogą być zbyt krótkie.Super metoda,paznokieć wtedy kieruje się rosnąć ku środkowo i przestaje wzrastać po bokach.Pozdrawiam

  Bożena
  |

  Zachęcona opiniami i tragicznym stanem palca mojego męża, umówiłam go na wizytę do Centrum Stopy. Mąż przy paznokciach miał jakies okropne dzikie mięso z którego leciała krew i ropa, nie chciał sie nikomu do tego dotknąć, a jak poszedł do kosmetyczki zeby cos z tym zrobiła to mu OBCIEŁA TEN PAZNOKIEC W MIEJSCU GDZIE GO BOLAŁO. Za kilka dni stan był jeszcze gorszy, rozmyślalismy juz nawet nad wizytą u chirurga.. przeczytałam o Centrum Stopy, wybralismy sie na wizytę, Pani podolog nie była jakos specjalnie zaskoczona stanem tego paznokcia, nałożono odpowiednie preparaty zeby dzikie mięso się zaczeło wchłaniac i założono klamrę drutową zeby paznokiec zaczał rosnąć prosto. Żadna ropa juz nie cieknie, stanu zapalnego nie ma i jestem bardzo zadowolona że tam trafiłam, wszystkim polecam!