WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

2018-06-08 16:23

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, co w końcu uniemożliwia chodzenie. Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Wrastające paznokcie - przyczyny
 2. Wrastające paznokcie - objawy
 3. Wrastające paznokcie - leczenie
 4. Zakładanie klamry na paznokieć
 5. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
 6. Dieta na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie zwykle są jedynie przyczyną dyskomfortu. Istotą schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niej skórę.

Najczęściej wrastają paznokcie u stóp - zwykle u dużego palca. Paznokieć palucha jest bowiem najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek.

Jeśli w porę zaczniemy zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokcia, możemy uniknąć często bolesnej chirurgicznej korekcji. Dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu paznokci.

Wrastające paznokcie - przyczyny

Nieprawidłowo obcięte paznokcie, czyli zwykle "na okrągło" lub zbyt krótko - zbyt blisko skóry, są najczęstszą, ale nie jedyną, przyczyną wrastania paznokci. Innymi przyczynami mogą być również:

 • skaleczenie wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek)
 • usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek
 • noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych
 • przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia
 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę
 • nawracająca grzybica stóp
 • nadwaga;
 • wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół)

Wrastające paznokcie - objawy

 • ból palca, który jest spowodowany wbijaniem się w skórę płytki paznokcia. Ból nasila się podczas chodzenia lub innych czynności, podczas których dochodzi do wbijania się wrastającego paznokcia w skórę, np. podczas zakładania butów

Z wrastającym paznokciem należy się udać do podologa (podiatry)

 • zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego (po bokach paznokcia)
 • krwawienie palca (jeśli paznokieć przebije skórę)
 • pojawienie się ropnej wydzieliny wokół wału paznokciowego (jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego)

Podolog: specjalista od stóp. Kiedy go odwiedzić?

  Wrastające paznokcie - leczenie

  • wycięcie chirurgiczne - wycina się brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem (a nie cały paznokieć, jak się powszechnie uważa). Dzięki temu paznokieć nie odrasta już w sposób nieprawidłowy - jego brzeg odzyskuje prawidłowy kształt
  • klamry na wrastające paznokcie - przytwierdza się je do płytki paznokcia, by zmieniły kierunek wzrostu paznokcia

  WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - klamra zamiast zrywania

  Zakładanie klamry na paznokieć

  Zdaniem eksperta
  Sylwia Śląskiewicz
  Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Klinika Zdrowej Stopy
  Podolog, licencjonowany kosmetolog, certyfikowany refleksolog z FootMedica. Specjalizuje się w zaburzeniach w obrębie stóp, współpracowała ze specjalistami zajmującymi się stopą cukrzycową, w FootMedica współpracuje z fizjoterapeutami, dzięki czemu kompleksowo zajmuje się stopami pacjentów.

  Jak powinno wyglądać leczenie wrastającego paznokcia?

  Wczesny etap

  Na wczesnym etapie wrastania paznokci wystarczy tzw. tamponowanie: zakładanie opatrunków lub włókniny pod brzegi płytki w taki sposób, aby zmniejszyć nacisk wywierany na wał paznokciowy i zminimalizować powstałe podrażnienia. Można w tym celu zastosować także rurki Sulci Protection Gehwol (z tworzywa – nasuwa się je na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia za pomocą pęsety), chroniące wał paznokciowy przed uciskiem. Zazwyczaj pierwszym etapem podczas wizyty w gabinecie podologicznym jest lokalizacja miejsca wrastania, usunięcie tego fragmentu, tamponowanie i przygotowanie do dalszej korekcji klamrą. Kosztuje to ok. 100 zł.

  Klamry na wrastające paznokcie

  Klamry na wrastające paznokcie, tzw. ortonyksyjne, zakłada się w Polsce od kilkunastu lat, ale to wciąż najskuteczniejszy, a przy tym łagodny sposób walki z problemem. Korekcja za pomocą klamer polega na wyciągnięciu i prostowaniu toru wzrostu paznokcia. Założenie klamry jest bezbolesne, kosztuje 150-180 zł.

  W ciągu kilku miesięcy (ok. 6-12) paznokieć "zapamiętuje", jak prawidłowo rosnąć, co minimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości. Podczas chodzenia obecność klamry jest nieodczuwalna. Kurację warto rozpocząć w początkowej fazie wrastania, zanim powstanie stan zapalny, co skraca okres kuracji i chroni przed bólem.

  W gabinecie podologicznym mamy do wyboru kilka rodzajów klamer. Polskim rozwiązaniem jest wynalazek – Podoklamra. Główną jej zaletą jest możliwość sprawdzenia skuteczności odciążenia wału paznokciowego, dopasowania do kształtu i rozmiaru paznokcia oraz łatwa aplikacja. Na najbardziej dokładne dozowanie miejsca i siły korekty pozwala klamra Frasera. Jest ona wykonywana indywidualnie, odpowiednio do stanu paznokcia. Składa się z jednego elementu – specjalnie profilowanej stali chirurgicznej.

  Najprostszym i równie skutecznym rozwiązaniem do korygowania wrastających paznokci jest System OnyClip. Do paznokcia przykleja się przycięty pasek wykonany z bardzo dobrej jakości stali sprężynowej, która skutecznie prostuje zakrzywiony paznokieć.

  Można wyróżnić również klamry tytanowe, Ora oraz wiele innych. Ich zasada działania jest podobna. Efekt przebiegu kuracji zależy głównie od umiejętności specjalisty, który rodzaj klamry dostosowuje do problemu płytki paznokciowej.

  Kostka Arkady

  Kostka Arkady jest metodą, w której przy pomocy opatentowanego urządzenia oraz specjalnej masy akrylowej paznokieć jest wyciągany z wałów paznokciowych. Ulgę odczuwa się od razu po zabiegu, a paznokieć wygląda estetycznie. Podobnie jak w przypadku klamer kuracja trwa od 6 do 12 miesięcy (trzeba pamiętać o wizytach kontrolnych, co gwarantuje oczekiwany efekt). Cena: 200-500 zł.

  Plastyka wałów paznokciowych

  Kolejnym krokiem w leczeniu wrastających paznokci jest plastyka wałów paznokciowych. Jeśli po kuracji korekcyjnej paznokcia wały są wyniosłe i obszerne, istnieje ryzyko nawrotu. Zabieg wykonywany przez chirurga ma na celu zmniejszenia przerośniętych części wału. Wykonywany ze znieczuleniem miejscowym jest bezpieczny, a rekonwalescencja jest szybka. Koszt: 500-1500 zł.

  Zabiegi chirurgiczne takie jak wycięcie całościowe lub klinowe paznokcia obarczone są dużym ryzykiem narodów oraz deformacjami w okolicach paznokcia, dlatego nie są obecnie zalecane jako forma leczenia wrastających paznokci.

  Zakładanie klamry na paznokieć

  Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

  Przede wszystkim należy w poprawny sposób obcinać paznokcie. Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

  Przede wszystkim nie powinno się zaokrąglać brzegów. Paznokcie obcina się w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem ("na kwadratowo").

  Na koniec zabiegu brzeg płytki paznokciowej najlepiej jest spiłować za pomocą pilniczka.

  Jeśli paznokcie u stóp są twarde i trudno je obciąć, przed zabiegiem wystarczy na 10 minut zamoczyć stopy w misce w ciepłą wodą.

  Jeśli tego typu zabieg nie pomaga, można zakupić w aptece płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, który zmiękcza twarde i ostre paznokcie, a także zmniejsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia w skórę.

  Aby usunąć spod paznokcia kurz i brud, najlepiej użyj wacika zwilżonego spirytusem.

  Nie należy obcinać paznokci zbyt blisko skóry, ponieważ bardzo łatwo o podrażnienie, a co za tym idzie - o infekcję. Nie wolno również wyrywać zbędnych fragmentów płytki paznokciowej, ponieważ w ten sposób dochodzi do urazu.

  Skórki należy odsuwać delikatnie, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek. Dzięki zmiękczeniu skórek, ich usuwanie jest bardzo łatwe, a ryzyko uszkodzenia wału paznokciowego jest znikome. Wzrasta ono, gdy wyrywasz zadarte skórki wokół paznokcia.

  Profilaktyka wrastającego paznokcia obejmuje również unikanie noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.

  Dieta na wrastające paznokcie

  W profilaktyce wrastania paznokci ważna jest odpowiednia dieta, bogata w pierwiastki mineralne, takie jak:

  Niezbędne są również witaminy z grupy B, które wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie.

  Dlatego w jadłospisie powinny się znaleźć: