3 sprawdzone domowe sposoby na wrastające paznokcie

2022-06-15 12:13

Domowe sposoby na wrastający paznokieć są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze pierwszych oznak infekcji. Z problemem wrastających paznokci mogą sobie poradzić dzięki metodom stosowanym w tradycyjnej medycynie ludowej. Dzięki nim proces dalszego wrastania paznokcia zostanie zahamowany, a istniejący ból i związany z nim dyskomfort wyraźnie zmniejszony. Dowiedz się, jak domowymi sposobami wyleczyć wrastające paznokcie.

Kobieta trzyma się za palec od stopy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kąpiel z solą na wrastający paznokieć
  2. Woda z płatkami mydlanymi na wrastający paznokieć
  3. Okład z lodu na wrastający paznokieć
  4. Domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jak obcinać paznokcie, by nie wrastały?

Domowe sposoby na wrastający paznokieć pozwolą ci na dłuższy czas zapomnieć o dyskomforcie związanym z wrastaniem paznokci. Jednak zaproponowane przez nas zabiegi przynoszą ulgę tylko wtedy, gdy proces wrastania paznokcia w skórę nie jest jeszcze zaawansowany. W przeciwnym razie konieczna jest wizyta u podologa, a nawet chirurga, ponieważ brak interwencji lekarskiej w skrajnych przypadkach może skutkować amputacją części, a nawet całego palca. Sprawdź, jak domowymi sposobami wyleczyć wrastające paznokcie. Domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jak domowymi sposobami wyleczyć wrastający paznokieć?

Kąpiel z solą na wrastający paznokieć

Dodaj kilka łyżek soli do miski z gorącą wodą i dokładnie rozmieszaj. Mocz stopę z wrastającym paznokciem przez 15-20 minut, raz dziennie. Gorąca woda zmiękczy skórę wokół paznokcia, a sól pomoże redukować obrzęk i zwalczyć ewentualny stan zapalny.

Rekonstrukcja paznokcia
Zdaniem eksperta
Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci

Wrastające paznokcie

Mam wrastające paznokcie. Dotyczy to 2 największych palców u stóp. Staram się wycinać wrastająca część płytki tak, aby jednocześnie paznokieć nie stracił kwadratowego kształtu, ponieważ słyszałam, że nie powinno się obcinać paznokci tak, aby miał on kształt owalny. Jednak problem nie ustępuje i co 2 tygodnie wrastająca część odrasta.

Joanna Kaczorowska: Kolejne „domowe” wycinanie paznokci zapewne nie pomoże ci w opanowaniu wrastania paznokci tym bardziej, że to już nie pierwszy raz. Polecam metodę stosowaną coraz częściej w salonach - jest to bezbolesny zabieg polegający na założeniu na paznokieć lub paznokcie klamry korygującej (metalowa cienka blaszka). Założenie jej przynosi bardzo szybką ulgę dla bolących paznokci. Nie przeszkadza ona w codziennym życiu. Taki zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym, który oczywiście proponuje takie zabiegi. Nie jest to drogi zabieg, a bardzo skuteczny i polecany przez wielu specjalistów. Warto również by paznokieć zobaczył specjalista ds.paznokci, który zadecyduje, jaka metoda w tym konkretnym przypadku jest najlepsza. Może się okazać, że wystarczy profesjonalny pedicure, czyli właściwe opiłowanie i fachowe wycięcie wrastającego paznokcie i po takim zabiegu może się okazać, że problem zniknie. I ostatnia rada – również godna polecenia – typowo domowa to: namoczenie nóżek w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Do miseczki wlej ciepłą wodę i wsyp jedno opakowanie sody. Mocz minimum 30 min. Takie „zabiegi” zrób około 3 razy. Ta ciepła woda z sodą potrafi zdziałać cuda. Moim dwóm klientkom – pomogło, więc warto spróbować. Na pewno jedna z powyższych moich metod powinna pomóc chorym paznokciom.

Woda z płatkami mydlanymi na wrastający paznokieć

Sprawdzonym sposobem na wrastający paznokieć jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych do prania. Alternatywą dla płatków mydlanych jest szare mydło, które ma właściwości antybakteryjne.

  • Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżek stołowych płatków mydlanych. Kąpiel dla stóp powinna trwać ok. 20 minut. Następnie, po dokładnym osuszeniu stopy, zdezynfekuj chore miejsce i pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsuń kawałek sterylnej waty. Dzięki temu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w tkankę skórną. Pamiętaj, aby codziennie zmieniać watę do czasu, aż paznokieć wyrośnie poza palec. Wówczas możesz go delikatnie obciąć, aby jego brzeg pozostał prosty.

Podczas okresu gojenia się palucha, jak najczęściej chodź boso. Jeśli nie nasz takiej możliwości, koniecznie noś wygodne obuwie z szerokimi noskami. WAŻNE! Zmieniaj skarpetki jak najczęściej (nawet kilka razy dziennie). W ten sposób unikniesz zakażenia. Pamiętaj, że ani buty, ani skarpetki nie mogą być zbyt ciasne.

Okład z lodu na wrastający paznokieć

Po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie i ich dokładnym osuszeniu, przyłóż do palucha okład z lodu. Trzymaj go do czasu aż paluch zdrętwieje (ok. 3 minuty). Następnie wysterylizowanymi (wodą utlenioną lub alkoholem) cążkami wytnij wrastającą część paznokcia. W tym celu przyłóż cążki pod brzeg paznokcia pod niewielkim kątem i wytnij wystającą część, uważając, by nie uszkodzić otaczającej tkanki. Potem załóż na palec gazik nasączony roztworem płynu dezynfekującego (np. wody utlenionej) i zabandażuj go.

Ważne

Domowe sposoby na wrastające paznokcie sprawdzą się tylko we wczesnej fazie rozwoju schorzenia, kiedy tylko dokucza lekki dyskomfort. Tego typu zabiegów nie należy wykonywać, jeśli wokół wrośniętego paznokcia pojawiły obrzęk i zaczerwienienie. Wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jak obcinać paznokcie, by nie wrastały?

1. Paznokcie przycinaj zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej.

2. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko. Powinny mieć długość 2-3 mm.

3. Masz problem z obcięciem paznokci, ponieważ są zbyt twarde? Zmiękcz je w misce z ciepłą wodą tuż przed zabiegiem.

4. Nie wyrywaj zadartych skórek wokół paznokcia.

5. Nie usuwaj nieczystości zgromadzonych pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek. W tym celu można użyć wacika zwilżonego spirytusem.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.