Zanokcica – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Zanokcica dotyczy wału paznokciowego, czyli fałdu skóry otaczającego paznokieć. Może pojawiać się jako naciek zapalny lub ropień. Zwykle powinna być leczona, gdyż może przeobrazić się w postać przewlekłą. Dowiedz się, jak wyleczyć zanokcicę.

Zanokcica to wywołany zakażeniem bakteryjnym naciek zapalny lub ropień pod paznokciem. Przyczyny zanokcicy mogą być różne. Zwykle są błahe i dotyczą na przykład błędnie wykonywanego manicure lub obgryzania paznokci. Mogą być jednak wynikiem infekcji bakteryjnych, które należy leczyć. Jakie konkretnie objawy zanokcicy świadczą o ostrej fazie choroby? W tym przypadku bardzo ważne jest, by nie bagatelizować objawów i jak najszybciej zdecydować się na leczenie zanokcicy. Po leczeniu warto pamiętać także o działaniach profilaktycznych, które pomogą uniknąć ponownego wystąpienia nacieku zapalnego lub ropnia.

Spis treści

  1. Dlaczego powstaje zanokcica? - przyczyny
  2. Jakie objawy daje zanokcica?
  3. Zanokcica - leczenie
  4. Jakie działania profilaktyczne pomagają uniknąć zanokcicy?

Dlaczego powstaje zanokcica? - przyczyny

Zanokcica to zapalenie fałdu paznokciowego, które zwykle powstaje na skutek:

  • obgryzania paznokci, a także skórek wokół nich
  • urazu (zwykle uszkodzenie np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych)

lub w wyniku ssania palca (u dzieci).

Zdarza się też, że zanokcica ma postać ostrą, która najczęściej powstaje na skutek zakażenia bakteryjne. Zwykle jest związana z infekcją Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym, lub Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej. W rzadszych przypadkach zanokcica może być wynikiem wirusa opryszczki (HSV) lub najrzadziej wynika z przyczyn jatrogennych np. stosowania u pacjentów retinoidów.

Jakie objawy daje zanokcica?

Zanokcica to stan, w którym powstaje naciek zapalny. Fałd skórny jest wtedy zaczerwieniony, spuchnięty, co może powodować także pulsujący ból.

Jeśli zanokcica wynika z infekcji bakteryjnej, to pod wałem paznokciowym dodatkowo pojawia się ropień. Jest to wydzielina ropna, która nierzadko może także wyciekać.

W przypadku zakażenia pałeczką ropy błękitnej może pojawić się zielonkawe zabarwienie paznokcia.

Gdy zanokcica nie będzie leczona, przechodzi do fazy przewlekłej, w której wały paznokciowe nadal są obrzęknięte, a płytki paznokciowe zgrubiałe, szare, łuszczące i występują na nich przebarwienia. Dla tej fazy charakterystyczne są poprzeczne bruzdowania (tzw. bruzdy Beau'a). Czasami dochodzi także do całkowitego zniszczenia paznokcia.

Zanokcica - leczenie

W leczeniu objawowym zanokcicy niebywałą ulgę przynoszą ciepłe kąpiele. Wystarczy wymieszać wodę z szarym mydłem i moczyć w niej palce, na których występują zmiany zapalne. Mydlane kąpiele działają przeciwobrzękowo.

Jeśli jednak zanokcica ma podłoże bakteryjne, konieczne jest chirurgiczne nacięcie i drenaż ropnia. W niektórych przypadkach wdrożona zostaje także antybiotykoterapia (miejscowa lub doustna).

Z kolei, jeśli zanokcica ma postać przewlekłą, także wdraża się antybiotyki, a dodatkowo w niektórych przypadkach leki przeciwgrzybicze. U osób, u których występują ropnie, istotnym działaniem są także mydlane kąpiele, gdyż one ułatwiają samoistny wyciek ropy.

Jakie działania profilaktyczne pomagają uniknąć zanokcicy?

Należy przede wszystkim pamiętać, by podczas zabiegów pielęgnacyjnych takich jak manicure i pedicure delikatnie obchodzić się z płytką paznokci oraz skórą wokół nich.

Nie należy nadmiernie wycinać skórek, których uszkodzenie może w krótkim czasie wywołać zanokcicę. Tym samym należy także właściwie i z wyczuciem obcinać paznokcie. Dodatkowo należy przestać obgryzać paznokcie, co także może prowadzić do urazów wywołujących zanokcicę.

Warto także zwracać uwagę na higienę i dezynfekcję dłoni, które mogą uchronić przez zakażeniem bakteriami.

Należy też pamiętać, aby do wszystkich czynności domowych lub zawodowych, które mogą zwiększać ryzyko urazu paznokci zakładać rękawice.

Dodatkowo warto dbać też o nawilżenie skóry dłoni i paznokci, co zmniejszy ryzyko zadzierania się skórek. Należy też pamiętać, by udać się do specjalisty, jeśli cokolwiek dzieje się z paznokciem i jego płytka bądź okolica wokół jest zmieniona.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Tomasz Sadowski
|

Na bolesny zastrzał na palcu lewej reki zastosowałem opatrunek nasączony oliwą świętojańską. Po dwóch dniach ropa wypłynęła, po kolejnych 3 zastrzał zupełnie się zagoil.

Ja
|

Skąd jesteś?

Adam
|

Pomocy ..strasznie mnie boli duży palec u nogi jest czerwony i opuchniety nic nie pomaga rywanol masci baktrim ..woda z mydlem tylko troche ulga.Co robić

Malwina
|

Czasem lepiej udać się do podologa ;-)

kasia
|

Ja już od pół roku walczę z ropą w palcu. Trafiłam do chirurga , który przez dwa miesiące kazał moczyć w wodzie z mydłem, nic nie pomogło. w końcu dokonał ścięcia kawałka paznokcia,palec był szyty, a ból straszny, niestety ropa nadal się zbierała, rana się nie goiła. Chyba trafiłam na chirurga , który nie bardzo potrafi leczyć takie choroby. Leczenie trwa. A ja już jestem tym zmęczona. Zmieniłam chirurga.

marta
|

Mnie pomoglo maczanie palca (lagodzil uporczywy bol) i zakladanie poatrunku z zyworodki rano i wieczor a po wycieku ropy( ulga...) smarowalam masci argosurfen ze srebrem jest ok ale jeszcze mam czerwony brzydki palec

sprawdzone
|

Aloes jest silnym środkiem bakteriobójczym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lista niezwykłych właściwości aloesu nie jest jeszcze zamknięta.

ja
|

ok. 2 tyg temu zrobił mi się chyba zastrzał na palcu, obecnie skóra jest czerwona i spuchnieta, czasami pobolewa, ale wczesniej bylo gorzej, nigdzie nie widac, zeby ropa sie zbierala, podejrzewam , ze jest pod skora i poprostu nie ma jak wyplynac na zewnatrz. czy samo mi to przejdzie? czy moze powinnam pojsc z tym do lekarza?

Po_leczeniu
|

Zanokcicę najczęściej powodują drożdżaki. Dość często korzystam z basenu i w ciągu paru ostatnich lat miałam to świństwo 2 razy na palcach dłoni. Za każdym razem pomógł mi FLUMYCON. Zanim poszłam do dermatologa, to za pierwszym razem próbowałam moczyć palec w gorącej wodzie, w occie, w sodzie, itp. Nic nie pomogło. Za drugim razem już wiedziałam, że żadne domowe sposoby nie pomogą, bo to wyjątkowo odporne i silne dziadostwo. Także kochani, nie męczcie się, nie czekajcie, aż wam się zdeformuje paznokieć, tylko do dobrego dermatologa.

lolo32
|

Domowe sposoby leczenia zastrzału są dobre w początkowej fazie, lecz po 2,3 tygodniach nieleczonego zastrzału nie pomagają i wtedy należy udać się do chirurga. Ja wczoraj miałem zabieg rozcięcia skóry, żeby mi ropa odeszła, palec był bardzo spuchnięty i nabrzmiały, ciągle bolał mimo przyjmowania antybiotyku. Zaniedbałem na początku palca i dopiero po 2 tygodniach udałem się do chirurga. Dostałem 3 zastrzyki znieczulające i chirurg zrobił dobrą robotę. Wyczyścił palec z ropy, Dzisiaj ulga potężna po 2 tygodniach męczarni i nie przespanych nocy z bólu, dziś tylko miałem wizytę w poradni chirurgicznej i zmianę opatrunku, wszystko jest ok, aha i chirurg mi przepisał lek w aerozolu do psikania rany po zabiegu o nazwie OCTENISEPT jest drogi ale skuteczny, dziś już zapomniałem ze miałem jakiś zabieg wczoraj, Nie zaniedbujcie zastrzału, i nie męczcie się domowymi sposobami leczenia tej dolegliwości, stracicie tylko kasę na maści a przy tym ucierpicie się niesamowicie. Od razu udajcie sie do chirurga...