Stopa cukrzycowa: groźne powikłanie cukrzycy. Jak leczyć stopę cukrzycową?

2019-06-10 9:16 ap

Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, dotyczy od kilku do kilkunastu procent chorych. Jej odpowiednie leczenie może uchronić przed amputacją. Jest długie i kosztowne, ale skuteczne. Jakie są przyczyny pojawienia się stopy cukrzycowej i jak ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa (zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie.

Problem dotyka częściej pacjentów z cukrzycą typu 2, czyli insulinoniezależną, i dotyka nawet 10 procent wszystkich diabetyków. Z reguły pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy, choć często zmiany na stopach są pierwszym zauważalnym objawem tego schorzenia. Nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do amputacji kończyny.

Stopa cukrzycowa: przyczyny

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, przy jednoczesnym długotrwałym zaniedbywaniu właściwej terapii, jest przyczyną poważnych zmian w ścianach dużych (tzw. makroangiopatia) i małych (mikroangiopatia) naczyń krwionośnych. Zmiany te przyczyniają się do ich trwałego uszkodzenia, a w konsekwencji – zwiększonej podatności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzenia małych naczyń krwionośnych prowadzą do powstania zmian w soczewce oka (retinopatia), upośledzenia funkcji nerek (nefropatia) lub układu nerwowego objawiające się zaburzeniami czucia, drętwieniem i bólem kończyn. Wynikiem uszkodzenia dużych naczyń jest choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, a także jedno z najpowszechniej występujących powikłań cukrzycy, czyli zespół stopy cukrzycowej.

Profilaktyka cukrzycy

Stopa cukrzycowa: dwie odmiany choroby

Zespół stopy cukrzycowej występuje w dwóch odmianach:

  • Zespół stopy niedokrwiennej, który powstaje w wyniku pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy.
  • Zespół stopy neuropatycznej, którego przyczyną jest uszkodzenie obwodowego układu naczyniowego.

Stopa cukrzycowa: objawy

  • ból nasilający się nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze
  • łuszczenie i wysuszanie się skóry
  • pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia
  • gorsze gojenie się ran
  • zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku
  • deformacja kości.

Kluczowym elementem profilaktyki i leczenia schorzenia jest szczególna dbałość o zdrowie i dobrą kondycję stóp, a przede wszystkim - konsekwentnie prowadzona terapia mająca na celu obniżenie poziomu cukru we krwi.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne, długie i kosztowne. Należy je prowadzić w wyspecjalizowanych ośrodkach, pod opieką specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa. Pacjent powinien mieć odpowiednio dobrane wkładki lub obuwie ortopedyczne, fachowo usuwane odciski i modzele, w przypadku dominujących zmian naczyniowych powinien być kwalifikowany do specjalistycznych zabiegów naczyniowych.

W leczeniu zaawansowanych przypadków stopy cukrzycowej stosuje się bardzo wiele metod leczenia miejscowego owrzodzeń i ran. Są to preparaty zawierające srebro, tlenowe komory hiberbaryczne, opatrunki z podciśnieniem. Wielość metod wskazuje na trudności lecznicze i brak idealnych preparatów gojących rany.

Zobacz jakie są etapy powstawania stopy cukrzycowej

Warto wiedzieć

Stopa cukrzycowa - w Polsce jest najwięcej amputacji kończyn. 15 tys. rocznie

Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polska jest w czołówce krajów, w których wykonuje się najwięcej amputacji kończyn z powodu stopy cukrzycowej - ok.15 tys. rocznie. W Polsce bardziej opłaca się wykonywać amputacje, bo ich wycena jest wyższa niż leczenie zachowawcze stopy cukrzycowej.

Dieta cukrzyka zdaniem dietetyka. Ekspert radzi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anna K.
|

Witam,
miałam poważny problem z babcią. Babcia ma cukrzycę i dostała stopy cukrzycowej. Została amputowana lewa stopa po czym nastąpiły powikłania i lekarze opiekujący się nią nie potrafili sobie z nimi poradzić.. Współpracownik z biura podpowiedział mi, że słyszał o podolożce, która jest genialna w swym fachu. Umówiłam się na wizytę. Pani Agnieszka doradziła zabieg i udało się odratować babuni kończynę. Jesteśmy jej z babcią bardzo wdzięczne i żałujemy bardzo, że wcześniej o niej nie usłyszałyśmy bo może istniałaby szansa na uniknięcie utraty stopy. Z pełną odpowiedzialnością rekomenduję P. Agnieszkę i jej przychodnię. Gdyby ktoś miał podobne problemy to niech uda się koniecznie do "Centrum Stopy" P. Agnieszki Głuszczak.

mariola lubomirska
|

a ja osobiście uwazam że czas zaprzyjaznić sie z dobrym podologiem przy stopie cukrzycowej by byc pod satła kontrola

Zuzka
|

Najlepsze wg mnie są te dynamiczne wkładki ortopedyczne, które tworzą podolodzy i podiatrzy na podstawie długoletnich doświadczeñ ze stopami

Zuzka
|

Ja zawsze uważam że lepiej zapobiegać niż leczyć więc dobrze jeśli osoba z wrażliwymi stopami, w tym również ze stopą cukrzycową, powinni używać przede wszystkim wygodnych butów oraz specjalnych odciążających wkładek

Claudia Aguilera
|

W tych dniach ze specjalną troska należy pomyśleć o osobach starszych naszych Babciach i Dziadkach. Dobrze kupić jakiś pozyteczny prezent. Wszystko co dotyczy zdrowia zawsze mule widziane.

STACH
|

JESTEM CUKRZYKIEM BIORĘ FORMETIC 500 3 RAZY DZIENNIE CUKIER SKACZE OD 100 -108 BYWA NAJ .160 PO PORZĄDNYM OBIEDZIE .MAM RANĘ WIELKOŚCI 5 ZŁ PRZY PALCACH NA PRAWEJ NODZE.MIAŁEM OBCIĘTY DUZY PALEC W PRAWEJ NODZE TO PO ZŁAPANIU GRAKOWCA .NOGA MI SPUCHŁA SZWY PRAWIE POŚCIŁY. PO MIESIĄCU POSTAŁA RANA NA PODESZWIE NOGA SPUCHNIĘTA NIE POMAGAŁO TRZYMANIE NOGI W GÓRZE A JESTEM CZĘŚCIOWO BEZWŁADNY ZŁAMANY KRĘGOSŁUP. JAK WSPOMNIAŁEM RANA WIELKOŚCI 5 ZL A POTEM GŁĘBOKA PRAWIE 1 CM LEKARZ MI NIE NIE POWIEDZIAŁ CO Z ZROBIĆ Z OPUCHLIZNA SAM WPADŁEM NA POMYSŁ BRAĆ FUROSEMID TO LEK MOCZO PĘDNY I TO BARDZO ALE OBRZĘK SPADA NOGA ZACZĘŁA SIĘ GOIĆ I PRAWIE BYŁA ZAGONIONA ALE PRZEZ ŚWIĘTA ABY NIE GANIAĆ DO ŁAZIENKI PRZESTAŁEM BRAĆ I ZA DUZO CIAST NAPOI SŁODKICH I POWRÓT CHOROBY..BYŁ PLASTRY ZE SREBREM I INNE BYŁ GRANU CEL PAMETAJCIE NIE DOPUŚCIĆ DO OPUCHLIZNY. JEM 2 ZĄBKI CZOSNKU NA KOLACJE CO DZIEŃ POWODZENIA

Michał
|

ja też jestem zainteresowany metodą leczenia Pana Stanisława

Adam230
|

Część pacjentów uważa, że zespół stopy cukrzycowej jest przeciwwskazaniem do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Inni przeżywają pewien dysonans – z jednej strony pacjenci z cukrzycą powinni ćwiczyć, a z drugiej przecież teraz stopy są tym miejscem newralgicznym. Korzystajmy z pięknej pogody - spacerujmy. Najlepiej 2 razy dziennie po 1 godzinie.

Kamcia
|

Mam 33 lata ,kilka dni temu byłam u dentysty na zatruciu zęba bez znieczulenia. Dodam że miałam pół szczęki opuchnietej łącznie z gardłem ,ból był potworny po zatruciu jeszcze dwie godziny się strasznie męczylam .Ból zęba w końcu ustąpił, ale następnego dnia obudzilam się z opuchnietą bolącą prawą stopą .I teraz nie wiem czy ma to jakiś związek z zębem ,czy może nagłą zmianą temperatury , gdyż zrobiło się nagle gorąco ,czy może od cukrzycy albo od ciśnienia ? Choruje na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie, lecze się od trzech lat regularnie przyjmuje leki jestem pod stałą opieką lekarzy .Boje się że może to być stopa cukrzycowa te parę dni zwlekałam łudząc się że może przejdzie, niestety ten obrzęk stopy wcale nie schodzi ,a do kompletu odczuwam ból i ten ból sięga aż powyżej kostki jakby go opisać ból jest jak przy siniaku lub krwiaku tak bym go opisała .W poniedziałek wybieram się do lekarza bo innego wyjścia nie mam, a nogi stracić nie chce :( .

Wiktoria
|

Słyszałam, że tlenoterapia hiperbaryczna bardzo pomaga w takich sytuacjach.