Poziom cukru (glukozy) we krwi - badanie. Normy, wyniki [TABELA]

Monika Majewska

Poziomu cukru (glukozy) we krwi to badanie, które warto wykonać, jeśli stale męczy cię pragnienie, często korzystasz z toalety, chudniesz, ogarnia cię senność i apatia. Cukier we krwi należy regularnie mierzyć nawet wtedy, gdy nie odczuwasz niepokojących objawów, bo cukrzyca może rozwijać się również w ukryciu. Sprawdź, jak sprawdzić poziom cukru (glukozy) we krwi, jakie są normy takiego badania i jak interpretować jego wyniki.

Spis treści:

 1. Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: wskazania
 2. Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: przygotowanie
 3. Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: na czym polega?
 4. Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: norma
 5. Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: wyniki

Poziomu cukru (glukozy) we krwi to badanie, które jest wykonywane profilaktyczne w kierunku cukrzycy, aby rozpoznać zaburzenia tolerancji węglowodanów, lub też w celu zdiagnozowania i monitorowania leczenia cukrzycy.

Poziom cukru (glukozy) we krwi można zmierzyć za pomocą glukometru samodzielnie w domu lub w laboratorium. W tym drugim przypadku cukier we krwi mierzy się po pobraniu krwi z żyły (najczęściej ze zgięcia łokciowego).

Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: wskazania

Poziom cukru (glukozy) we krwi należy mierzyć:

- nadwagę (BMI powyżej 25) lub otyłość
- cukrzycę w rodzinie (rodzice lub rodzeństwo)
- małą aktywność fizyczną
- nieprawidłową glikemię na czczo lub nietolerancję glukozy w wywiadzie
- przebytą cukrzycę ciężarnych
- urodzenie dziecka, którego ciężar ciała w chwili przyjścia na świat przekracza 4 kg
- nadciśnienie tętnicze (ciśnienie utrzymujące się powyżej 140/90 mmHg)
- hiperlipidemię: HDL poniżej 40 mg/dl (1,0 mmol/l) i/lub triglicerydy powyżej 250 mg/dl (2,85 mmol/l)
- zespół policystycznych jajników
- chorobę układu sercowo-naczyniowego

Osoby zdrowe powinny wykonywać badanie poziomu cukru we krwi raz na rok.

Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: jak się przygotować?

Jeśli badanie ma być wykonane na czczo, czyli 12 godzin po ostatnim posiłku, należy zgłosić się na nie w godzinach porannych – pomiędzy 7. a 9.

Jeśli badanie poziomu cukru we krwi na czczo jest nieprawidłowe, należy je powtórzyć.

Należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, ponieważ glukoza należy do tzw. substancji energetycznych i jest zużywana podczas ciężkiej pracy czy ćwiczeń. A więc po ćwiczeniach poziom glukozy we krwi będzie zaniżony.

Dobrze jest także powstrzymać się dzień wcześniej od obfitego, tłustego jedzenia, bo i to może zafałszować wynik badania. Jeśli zażywasz jakieś leki, przyjmij je dopiero po porannym pobraniu krwi.

Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: na czym polega?

Materiałem potrzebnym do określenia poziomu cukru we krwi jest próbka krwi pobrana z żyły lub w przypadku badania w warunkach domowych - kropla krwi wypływająca po nakłuciu skóry (zazwyczaj z opuszka palca ręki).

Badanie poziomu cukru we krwi można wykonać na czczo lub o dowolnej porze dnia lub nocy, bez względu na przyjęte wcześniej posiłki (tzw. przygodny poziom glukozy).

Poziom glukozy we krwi można zmierzyć także po posiłku (najczęściej u osób z już zdiagnozowaną cukrzycą; jest to badanie glikemii poposiłkowej, które wykonuje się po dwóch godzinach od rozpoczęcia posiłku, za pomocą glukometru w warunkach domowych).

Badanie poziomu cukru we krwi może być również częścią testu doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Jeżeli lekarz ma wątpliwości, czy już rozwinęła się cukrzyca, może zlecić wykonanie testu doustnej tolerancji glukozy.

Pierwszym krokiem, aby przy wysokim poziomie cukru we krwi nie obciążać niepotrzebnie pacjenta piciem roztworu glukozy, jest badanie stężenia glukozy we krwi włośniczkowej, czyli w kropli krwi pobranej z palca; wynik glukometrem ocenia diagnosta. Jeżeli nie jest zawyżony (nie przekracza 140 mg/dl), pobiera się krew z żyły w zgięciu łokciowym.

Potem wypijamy 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody (w niektórych laboratoriach dla poprawy smaku do roztworu dodaje się kilka kropli soku z cytryny) i przez dwie godziny powinniśmy zachować spokój: nie biegać, nie wykonywać ciężkiej pracy, nie denerwować się, aby organizm nie zużył nadmiaru glukozy.

I znów pobiera się krew z żyły, aby ocenić stężenie cukru we krwi.

Jakie są objawy cukrzycy? Zobacz WIDEO

Polecamy
Jesz co lubisz - banner kwadrat

Autor: Time S.A.

Dieta cukrzycowa nie musi oznaczać wyrzeczeń! Skorzystaj z Jeszcolubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie. Ciesz się indywidualnie dobranym planem i stałą opieką dietetyka. Jedz to, co lubisz, pomagaj organizmowi w chorobie, wyglądaj i czuj się lepiej.

Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: norma

Według kryteriów opracowanych przez zespół badaczy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, poziom glukozy we krwi żylnej na czczo wynosi:

Poziom glukozy Interpretacja
Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) Prawidłowy poziom glukozy
Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) Nieprawidłowy poziom glukozy
na czczo (stan przedcukrzycowy)
≥ 126 mg/dL (7.0 mmol/L)
w co najmniej dwóch pomiarach
Cukrzyca

Glikemia przygodna - wynik ≥ 200 mg/dl (11,1 mmol/l) oznacza cukrzycę (gdy występują objawy hiperglikemii, takie jak: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie).

Glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT):

Poziom glukozy Interpretacja
< 140 mg/dl (7,8 mmol/l) prawidłowa tolerancja glukozy
140–199 mg/dl (7,8–11,0 mmol/l) nieprawidłowa tolerancja glukozy

≥ 200 mg/dl (11,1 mmol/l)

cukrzyca

  Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi: wyniki

  Podwyższone stężenie glukozy we krwi nie musi oznaczać, że chorujemy na cukrzycę, ale wymaga dalszego diagnozowania, zwłaszcza wtedy, gdy mamy nadwagę lub jesteśmy otyli, nie uprawiamy żadnego sportu i nie gimnastykujemy się, mamy nadciśnienie tętnicze, nasi krewni chorowali lub chorują na cukrzycę.

  Do innych objawów klinicznych, które wymagają dodatkowego skontrolowania stężenia cukru we krwi, należą nieusprawiedliwiona dietą utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie i ogólne osłabienie.

  Dodatkowe badanie powinny wykonać także osoby, u których wcześniej stwierdzono w badaniach podwyższone stężenie glukozy.

  Istnieje szereg innych czynników, które powodują podwyższenie poziomu cukru we krwi. Należą do nich:

  Z kolei możliwe przyczyny zmniejszonego stężenia glukozy to:

  • nieprawidłowe leczenie cukrzycy – przedawkowanie insuliny, niezjedzenie posiłku po podaniu insuliny,
  • zespół poposiłkowy – jest to zespół objawów występujący po operacjach żołądka. Jednym z tych objawów jest właśnie zmniejszone stężenie glukozy po spożyciu posiłku
  • guz wydzielający insulinę (rzadko)
  • niedoczynność nadnerczy
   Warto wiedzieć

   Jak rozpoznaje się cukrzycę?

   Do rozpoznania cukrzycy upoważnia występowanie objawów hiperglikemii w skojarzeniu z glikemią przygodną (która nie występuje w godzinach porannych i na czczo) nie mniejszą niż 200 mg/dl (11,1 mmol/l) lub stwierdzona dwukrotnie glikemia na czczo przynajmniej 126 mg/dl (7 mmol/l) lub glikemia w drugiej godzinie testu obciążenia glukozą minimum 200 mg/dl (11,1 mmol/l).

   Oznaczanie hemoglobiny glikowanej nie jest testem służącym do rozpoznawania cukrzycy, może być jednak wykorzystane jako test przesiewowy, potwierdzony dwukrotnym oznaczeniem glikemii na czczo.

   Wykonanie badania hemoglobiny glikowanej pozwala określić, jakie były średnie stężenia glukozy (poziomy cukru) w ciągu ostatnich ok. 100 dni.

   Wyniki pokazują nie tylko to, czy wdrożone leczenie jest skuteczne, ale także to, czy pacjent stosował się do zaleceń lekarskich.

   W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Anny Jarosz z miesięcznika "Zdrowie".

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

   NOWY NUMER

   W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

   Dowiedz się więcej
   Miesięcznik Zdrowie 11/2019

   Materiał partnerski

   KOMENTARZE
   Magda
   |

   Mierze .Cukier i mam 66

   Anna
   |

   nachalna reklama bzdurnych produktów

   Dominika.T.
   |

   Moja znajoma robiła ostatnio badania profilaktyczne prywatnie i jak mi powiedziała ile pieniędzy wydała to złapałam się za głowę. Serio byłam przerażona, że tyle kasy kosztują podstawowe badania! Ale po kilku dniach, moim oczom ukazała się kwota 79 zł za 11 badań laboratoryjnych! To jakim cudem ona wydała kwotę trzykrotnie większą skoro w CMD tyle badań kosztuje niecałą stówę? Czy ktoś z Was wykonywał tam badania profilaktyczne? Na czym polega "Twój Raport Zdrowia"?

   Polonistka
   |

   Nie mówi się półtorej roku tylko półtora roku Pani dietetyczko

   Diabetykod2016r
   |

   Jestem Diabetykiem. O swojej chorobie dowiedziałam się półtorej roku temu przez przypadek. Przez cale życie miałam kilka/kilkanaście razy mierzony poziom cukry na czczo. Nigdy wynik nie był niepokojący, do czasu, aż moja choroba stała się bardzo zaawansowana. Jeśli chcemy mieć wiarygodne wyniki, to prośmy lekarzy o badanie na krzywą cukrową, a nie badanie poziomu cukru na czczo, ponieważ nawet ja chorując kilka lat zazwyczaj przed zjedzeniem posiłku mam poziom cukru od 70-110mg/dl

   Grażynka
   |

   Do Roberta. My mieszkamy w Strzałkowie, to jak się jedzie na Poznań i tam właśnie robiliśmy badania igenesis. Od Ciebie to chyba 100km, więc trochę dużo. Pogadaj z nimi, to może preślą ci inny adres, albo coś wymyślą. W każdym razie warto, dają bardzo dokładne wyniki.

   Robert
   |

   Czy to badanie Igenesis jest do wykonania gdzieś w Koninie? Prawdę mówiąc cukier mam podwyższony, ale to tylko pikuś do problemów z jelitami. Sam już nie wiem co jeść, żeby obyło się bez problemów. Macją tu jakąś placówkę?

   ala
   |

   Po prostu zrób badanie iGenesis, to będziesz wiedział co jeść, czego nie, jak wchłaniasz witaminy, tłuszcze, minerały. Być może unikniesz cukrzycy lub innych chorób.

   LabRH+
   |

   Działajmy dzisiaj, żeby zmienić jutro
   W dniach 14.11.2015 – 14.12.2015 zapraszamy serdecznie na badanie poziomu glukozy glukometrem w cenie tylko 1 zł lub na pakiet badań cukrzycowych w cenie promocyjnej 50 zł (cena obejmuje: glukoza, hemoglobina glikowana, Lipidogram, badanie ogólne moczu, mikroalbuminy w moczu)
   Prognozy związane z cukrzycą są bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych osób może się nawet podwoić i wynosić 435 milionów.
   Wiele osób nie wie, że choruje.
   Dlatego nie czekaj i zbadaj się teraz !!! Laboratoria RH+

   sia
   |

   Polecam Morwę Białą i cukier spada. Żyj zdrowo !