Niewydolność tarczycy u noworodka [Porada eksperta]

Chciałam się dowiedzieć o objawy wrodzonej niewydolności tarczycy. Jak się ją leczy u noworodków i jakie są rokowania? Natalia z Rymanowa

Wszystkie noworodki urodzone w Polsce mają wykonywane obowiązkowe badania tzw. testy przesiewowe (skriningowe) w celu wykrycia wrodzonej niedoczynności tarczycy. Objawy choroby w okresie noworodkowym są niecharakterystyczne i niekiedy trudne do zauważenia, dlatego też u wszystkich dzieci po urodzeniu, zwykle w 4-5 dobie, pobiera się krew na specjalna bibułę testową, oznaczoną kodem paskowym i danymi dziecka. Numer kodu jest wklejany do książeczki zdrowia dziecka jako dowód pobrania krwi. W czasie patronażowej wizyty w domu położna sprawdza czy procedura została wykonana. Noworodki u których nie pobrano krwi otrzymują bibułę testową wraz w kartą wypisową. Bibuły testowej (6 krążków) nie wolno dotykać palcami. Noworodkom pobiera się do badania tzw. krew włośniczkową z pięty lub z palca i umieszcza na bibule przykładając do krwi niezadrukowaną stronę bibuły. Próbkę przesyła się listem poleconym do wyznaczonych specjalistycznych laboratoriów. Pracownie badań przesiewowych znajdują się w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie. Wrodzona niedoczynność tarczycy występuje u 1 na 4000 noworodków. Przyczyną choroby jest niedorozwój (lub brak) tarczycy i niedobór hormonów wytwarzanych przez ten gruczoł. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój umysłowy dziecka. Długotrwały niedobór tych hormonów prowadzi do upośledzenia rozwoju umysłowego. Z tego względu konieczne jest rozpoczęcie leczenia dziecka w pierwszych 4 tygodniach poprzez podawanie hormonów. Leczenie powinno być kontynuowane przez całe życie. Jeżeli wynik testu przesiewowego jest dodatni (tzn. jest podejrzenie niedoczynności tarczycy) dziecko jest wzywane do Poradni Endokrynologicznej, gdzie wykonywane są bardziej szczegółowe badania i ustalane leczenie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE