Dolegliwości wieku dojrzewania [Porada eksperta]

2013-04-08 13:37

Mam 15 lat i spore problemy ze zdrowiem. Mam suchą skórę, non stop boli mnie głowa, gdy wstaję kręci mi się w głowie. Czasami robię rzeczy, o których nigdy wcześniej nawet nie myślałem. Może ma na to jakiś wpływ fakt, że w zimie chodziłem bez czapki z wyżelowaną głową? Ciężko mi się myśli na lekcjach, powiedziałbym brakuje mi świeżości umysłu, pogorszyła mi się też pamięć. Wydaje mi się, że mam mocno napięte mięśnie i nie mogę ich rozluźnić. Może to jakaś choroba związana z układem nerwowym?

Porada internisty
Autor: Getty Images

1. Sucha skóra – jest to dość często występująca dolegliwość i dotyka wiele osób. Czynniki, które ją powodują można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych należy klimat. Szczególnie szkodliwa jest wietrzna pogoda w porze zimowej, bo oprócz wiatru, wysuszającego skórę, dochodzi jeszcze oddziaływanie ujemnych temperatur. Wymienione czynniki atmosferyczne powodują, że łatwo dochodzi do wysuszenia skóry. Inny zewnętrzny czynnik powodujący wysuszenie skóry to zbyt intensywnie chlorowana woda. 2. Bóle głowy – przyczyn bólów głowy jest wiele, dlatego w tym konkretnym wypadku powód dolegliwości powinien być ustalony przez lekarza. Wskazane jest, abyś miał zbadane ciśnienie krwi; podwyższonemu mogą towarzyszyć bóle głowy. Niekiedy bólami głowy mogą się objawiać problemy związane ze wzrokiem. Warto więc pójść do okulisty. Zimą nie powinieneś chodzić bez czapki, ponieważ przez owłosioną skórę głowy organizm człowieka bardzo szybko traci ciepło i łatwo się przeziębia. 3.Zawroty głowy - mogą powstawać przy zbyt szybkiej zmianie pozycji ciała, gdy krew przemieszcza się z górnych partii do dolnych. Co do wpływu żelu do włosów, to jeśli jest to produkt kupiony w renomowanym sklepie - nie powinien powodować bólów głowy. Jeśli żel kupiłeś na bazarze, to lepiej będzie, jeśli wyrzucisz go do kosza! 4. Problemy z myśleniem – jak sam wspominasz, jesteś w okresie dojrzewania. W Twoim organizmie zachodzi wiele zmian związanych z hormonami i to może być przyczyną trudności w skupieniu się. 5. Napięcie mięśni – nie można tego ocenić przez internet. Uczucie zwiększonego napięcia mięśni może pojawiać się u osób, które zbyt mało ćwiczą, siedzą całymi dniami przed komputerem lub telewizorem. Jeśli uprawiasz sport, a mimo to masz wzmożone napięcie mięśni, powinieneś poprosić swojego lekarza rodzinnego, aby wyjaśnił ten problem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza