Flora jelitowa u noworodka [Porada eksperta]

2013-04-08 14:19

Jakie bakterie są w układzie trawiennym w chwili urodzenia?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Witam,
Flora jelitowa noworodków i niemowląt jest zmienna. Kolonizacja (zasiedlenie) drobnoustrojami przewodu pokarmowego noworodków następuje w czasie porodu i w ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu. Kolonizacja bakterii odbywa się w świetle jelita, warstwie śluzówkowej oraz na powierzchni błony śluzowej. Pierwszymi drobnoustrojami są Escherichia coli oraz inne bakterie z grupy Enterobacteriacae oraz Streptococcus. Skład flory jelitowej zależy od typu porodu - czy jest to poród naturalny czy cięcie cesarskie, wieku kobiety rodzącej oraz sposobu odżywiania noworodka tuz po urodzeniu - piersią czy butelką. U dzieci karmionych piersią jelito dziecka zasiedlane jest przez bakterie produkujące kwas mlekowy Bifidobacterium i Lactobacillus. U dzieci karmionych butelką jest przewaga bakterii beztlenowych - podobnie jak u dorosłych, ale dominują bakterie Bifidobacterium. W następnych dniach i tygodniach lub miesiącach (sprawa jest indywidualnie zmienna) skład flory jelitowej niemowląt zaczyna upodabniać się do flory jelitowej dorosłych. U dzieci stopniowo zwiększa się zawartość takich bakterii beztlenowych jak Bacteriodes, Eubacteria, Peptococcae. Natomiast zmniejsza się zawartość paciorkowców i pałeczek okrężnicy. Obecność tzw. mikroflory jelitowej jest bardzo ważna.
Gdy jest brak mikroflory dochodzi do istotnych zmian w budowie ściany przewodu pokarmowego: ściana jest znacznie cieńsza, nabłonek wyściełający wnętrze jelit niższy a tzw. krypt (zagłębienia) płytsze. Następuje wydłużenie kątnicy. Wskutek wymienionych wyżej zmian dochodzi do zmniejszenia się aktywności układu immunologicznego dziecka, zmniejsza się także aktywność enzymów przewodu pokarmowego dziecka, treść jelitowa zmienia swój odczyn (staje się wyraźnie zasadowa). Perystaltyka jelit jest w znacznym stopniu zahamowana, podobnie jak procesy trawienia, jest natomiast wzmożone wchłanianie cukrów prostych. Docelowo u dorosłego człowieka rozwija się bogata mikroflora przewodu pokarmowego, która różni się nieco składem w poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego. I tak w żołądku są Lactobacillus, Streptococcus, Staphylococcus, Enterobacteriacae i drożdżaki. W dwunastnicy i jelicie czczym są następujące bakterie: Lactobacillus, Streptococcus, Bifidobacterium, Staphylococcus, Enterobacteriaceae oraz drożdżaki. W jelicie krętym są Bifidobacterium, Bacteroides, Lactobacillus, Streptococcus, Enteerobacteriacae, Staphylococcus, Clostridium i drożdżaki. W jelicie grubym są Bacteroides, Eubacterium, Clostridium, Ruminococcus, Bifidobacterium, Fusobacterium, Lactobacillus, Roseburia, Colinsella i drożdżaki. Jak widać flora bakteryjna w przewodzi pokarmowym jest bardzo bogata, ale tylko niektóre gatunki mają istotne znaczenie, są to: Bifidobacterium, Peptostreptococcus, Lactobacillus, Clostridium, Fusobacterium, Enterobacterium, Eubacterium.
Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza