Utrzymujące się brzęki nóg po porodzie [Porada eksperta]

2018-04-08 11:53 Krystyna Knypl

2 miesiące temu urodziłam dziecko. W około 6-tym miesiącu ciąży zaczęły mi puchnąć kostki i całe stopy (tzn palce itd). Najbardziej spuchły mi nogi wokół kostek. Opuchlizna znacznie się zmniejszała po odpoczynku. Ginekolog prowadzący powiedział mi, że to normalne i że po porodzie przejdzie. Owszem opuchlizna trochę zeszła, ale nadal nogi są mocno spuchnięte (szczególnie właśnie kostki) Zostałam skierowana na usg dopplera żył. Usg wyszło bez żadnych zmian. Tymczasem opuchlizna nie schodzi, od kilku dni bolały mnie końce palców u nóg , teraz bolą mnie całe stopy aż do kostek. Jaka może być przyczyna?

Opinię na temat jaka jest przyczyna zaobserwowanych obrzęków kostek może wydać jedynie lekarz po zbadaniu w gabinecie. Z teoretycznego punktu widzenia ciąża z powodu licznych zmian w zakresie profilu hormonalnego może sprzyjać powstawaniu obrzęków na tle niedomogi układu żylnego. Wczesne stadia niedomogi układu żylnego kończyn dolnych mogą być jeszcze niewidoczne na usg. Inną oznaka wczesnego stadium niedomogi żylnej mogą być drobne naczynka krwionośne widoczne pod skórą kończyn dolny – zwykle w okolicy zgięcia pod kolanem. Jeśli ma pani takie naczynka to może wskazywać na to, że niedomoga żylna jest jednym z czynników. Druga bardzo popularna przyczyna obrzęków to nadmiar soli w diecie, zwłaszcza u osób, które mają problemy z nerkami. Warto zwrócić uwagę na sol, a dokładnie na jon sodowy w diecie. Na łamach naszego portalu prowadzę blog edukacyjny pod adresem http://www.poradnikzdrowie.pl/blogi/blog/cywilizacja-soli/33/1/ w którym szczegółowo omawiam wiele zagadnień praktycznych związanych z dietą jaka jest zalecana dla osób, które powinny unikać jonu sodowego. Zapraszam do lektury.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE