Choroba Gravesa i Basedowa: przyczyny, objawy, leczenie

2019-09-30 16:02
tarczyca
Autor: Photos.com Choroba Gravesa i Basedowa to schorzenie wywołane wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko strukturom tarczycy. Wskutek wzmożonego wydzielania się hormonów tarczycowych, dochodzi do nadczynności tarczycy.

Choroba Gravesa i Basedowa to schorzenie wywołane wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko strukturom tarczycy. Wskutek wzmożonego wydzielania się hormonów tarczycowych, dochodzi do nadczynności tarczycy. Sprawdź, jakie są objawy choroby Gravesa i Basedowa i jak przebiega jej leczenie.

Choroba Gravesa i Basedowa (choroba Besedowa) to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, na którą kobiety chorują 10 razy częściej niż mężczyźni, co część naukowców kojarzy z tym, że jej występowanie wiąże się z poziomem estrogenów. Wystąpieniu choroby Basedowa sprzyjają stres i palenie papierosów. Choroba Gravesa i Basedowa ma przebieg nawrotowy z okresami zaostrzeń i remisji.

Nieleczona choroba Graves-Basedowa może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca a nawet do przełomu tarczycowego.

U chorych na Basedowa limfocyty, komórki układu odpornościowego, zaczynają produkować przeciwciała przeciw własnym komórkom, które przyłączają się do komórek tarczycy i pobudzają je do produkcji hormonów. Wynikiem tego jest nadmiar hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny we krwi.Chorobie Gravesa i Basedowa mogą towarzyszyć również inne choroby z autoagresji:

Choroba Gravesa i Basedowa: objawy

Objawy choroby Gravesa i Basedowa są takie, jak objawy nadczynności tarczycy (m. in. nerwowość, nietolerowanie wysokiej temperatury, potliwość, kłopoty ze snem, chudnięcie, duszności, przyspieszona praca serca, drżenie i zwiększona aktywność ruchowa, zaburzenia miesiączkowania).

U osób starszych nasilenie objawów może być mniejsze, a u nastolatków choroba Basedowa może dawać objawy nietypowe.

Pojawiają się też objawy specyficzne:

  • wole naczyniowe - jest charakterystyczne dla choroby Basedowa; podczas badania tarczycy odnotowuje się wzmożony przepływ naczyniowy i wyczuwa jego drżenie
  • wytrzeszcz gałek ocznych - inaczej oftalmopatia lub orbitopatia, objaw ten może pojawić się u 10-30 procent pacjentów na każdym etapie choroby, nawet przed wystąpieniem nadczynności tarczycy; przyczyną pojawienia się wytrzeszczu jest autoimmunologiczny stan zapalny powodujący gromadzenie się w obrębie oczodołu substancji śluzowatych i nacieków komórkowych; wytrzeszcz może prowadzić do powikłań w postaci owrzodzenia rogówki, podwójnego widzenia, jaskry, światłowstrętu, trwałego uszkodzenia wzroku
  • obrzęk przedgoleniowy - to wynik gromadzenia się substancji śluzowatych pod skórą, najczęściej na przedniej części piszczeli
  • akropachia tarczycowa - objaw rzadki, typowy dla choroby Basedowa obrzęk palców rąk lub niekiedy stóp z towarzyszącym podokostnowym zgrubieniem kości

Choroba Gravesa i Basedowa: badania

Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych. We krwi obserwuje się zwiększony poziom hormonów fT3 i fT4 oraz obniżone stężenie hormonu TSH. Poza tym obecne są w niej specyficzne przeciwciała TRAb (anty-TSHR), skierowane przeciwko receptorom hormonu tyreotropowego wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Lekarz zleca też USG tarczycy - w przypadku choroby Basedowa charakterystyczne jest powiększenie tarczycy i hipoechogeniczność jej miąższu.

Choroba Gravesa i Basedowa: leczenie

W leczeniu nacisk kładzie się na zmniejszenie i wyeliminowanie objawów chorobowych. W tym celu podaje się preparaty farmakologiczne (przeciwtarczycowe, które osłabiają czynność tarczycy), jod radioaktywny I-131 lub stosuje metody chirurgiczne - wycięcie tarczycy częściowe lub całkowite. Rozwijającą się z czasem niedoczynność tarczycy kompensuje się lewotyroksyną.

Choroby tarczycy [wideo]

Tarczyca jest gruczołem wydzielającym hormony, który ma za zadanie regulować ich poziom tak, by utrzymać równowagę fizjologiczną. Zaburzenia z produkcją hormonów (nagły spadek lub znaczny wzrost) mogą powodować różne choroby tarczycy, m.in. nadczynność i niedoczynność. Posłuchaj dlaczego warto kontrolować swoją tarczycę?

Choroby tarczycy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.