Hormon LH: lutropina, hormon luteinizujący

2019-05-10 11:17 lek. Agnieszka Żalińska

LH to jeden z hormonów gonadotropowych, w mianownictwie medycznym określany mianem lutropiny albo hormonu luteinizującego. Badanie oceniające stężenie tego związku w surowicy krwi jest składową procesu diagnostycznego niepłodności i wykonuje się je zarówno w populacji kobiet jak i mężczyzn.

Hormon luteinizujący (LH, lutropina) to hormon, którego stężenie w organizmie nie jest stałe, zmienia się nie tylko z wiekiem, ale także w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego. Szczyt wydzielania LH przypada na okres owulacji, w związku z tym oznaczenie tego hormonu może być doskonałym narzędziem do monitorowania owulacji. Znaczenie LH sprowadza się nie tylko do niepłodności, ale także szerszej diagnostyki w kierunku takich chorób jak niedoczynność przysadki, gruczolak przysadki czy niedoczynność gonad.

Wydzielanie hormonu LH zależy od stymulacji gonadoliberyny (GnRH), czyli nadrzędnego hormonu produkowanego w podwzgórzu. Hormon luteinizujący zbudowany jest z dwóch podjednostek oraz części glikoproteinowej. Tak jak zostało już nadmienione, najwyższe stężenie LH przypada na czas owulacji u kobiet i bierze udział w powstaniu ciałka żółtego, a także podtrzymuje jego funkcję wydzielniczą.

Kiedy warto oznaczyć poziom LH

Badanie stężenia hormonu luteinizującego najczęściej w przypadku podejrzenia takich chorób jak:

  • niepłodność kobiet i mężczyzn
  • zaburzenia miesiączkowania o nieznanej etiologii, w którego domniema się o podłożu endokrynologicznym pod postacią chorób gruczołu tarczowego, nadnerczy czy guzów jajnika
  • schorzenia przysadki, np. gruczolaki
  • choroby gonad jąder i jajników
  • wyznaczenie terminu owulacji
  • potwierdzenie wieku menopauzalnego
  • diagnostyka opóźnionego lub zbyt wczesnego dojrzewania

Jaki jest prawidłowy poziom hormonu LH

Poziom LH nie jest stały, zmienia się nie tylko w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego, ale także z wiekiem. Najwyższe stężenie obserwuje się w dniu przypadającym na owulację, potem stężenie gwałtownie spada. Stały wysoki poziom może być tożsamy z okresem menopauzy i wynika z wygasania czynności jajników. Prawidłowy poziom LH jest zatem różny, na różnym etapie życia bądź cyklu i tak: faza folikularna 1,4 - 9,6 mlU/ml; owulacja 2,3 - 21 mlU/ml; po menopauzie 42 - 188 mlU/ml. Poziom LH u mężczyzn znajduje się w zakresie 1,5 - 9,2 mlU/ml.

Co może wpływać na poziom hormonu LH

U mężczyzn dużą rolę w stężeniu hormonu LH odgrywa testosteron, a ich wzajemna korelacja opiera się na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego. Spadek testosteronu ma swoje odzwierciedlenie we wzrastającym stężeniu LH. Identyczny mechanizm, ale z udziałem estradiolu występuje u kobiet.

Niektóre leki także mogą zaburzać syntezę hormonu. Przykładem są leki stosowane w napadach drgawkowych. Wysoki poziom może wiązać się z rozrostami nowotworowymi przysadki, pod postacią gruczolaków. Z kolei niski poziom LH to wyraz niewydolności przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE