Jak radzić sobie z impotencją i zachować sprawność seksualną

2018-06-20 10:03

Impotencja może być dla mężczyzny prawdziwym dramatem. Choć wielu panów się do tego nie przyznaje, o zachowaniu sprawności seksualnej myślą równie często, jak kobiety o swojej urodzie. Na szczęście istnieją leki i metody radzenia sobie z impotencją. Oto skuteczne sposoby na zaburzenia erekcji i czerpanie pełnej radości z seksu bez względu na wiek.

Impotencja psychogenna – przyczyny i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Impotencja może wynikać z problemów na tle emocjonalnym, nerwowym - wówczas jest to impotencja psychogenna.

Spis treści

 1. Impotencja - co to jest?
 2. Impotencja - przyczyny
 3. Impotencja - leczenie naturalne
 4. Impotencja - diagnostyka
 5. Impotencja - leczenie
 6. Impotencja - leki

Impotencja to z perspektywy psychiki najgorsza męska dolegliwość. Potrafi odebrać radość życia, zadowolenie z pracy i zniszczyć niejeden związek. Na szczęście dziś już wiadomo, co wpływa na rozwój impotencji, jak można jej zapobiegać, a także jak leczyć.

 1. Impotencja - co to jest?
 2. Impotencja - przyczyny
 3. Impotencja - leczenie naturalne
 4. Impotencja - diagnostyka
 5. Impotencja - leczenie
 6. Impotencja - leki

Impotencja - co to jest?

Impotencja to dysfunkcja seksualna polegająca na braku erekcji u mężczyzny mimo podniecenia, co uniemożliwia odbycie stosunku. Impotencję dzieli się na trzy rodzaje:

 • impotencja erektywna to niezdolność do osiągnięcia wzwodu,
 • impotencja orgastyczna to niezdolność do osiągnięcia przez mężczyznę orgazmu,
 • impotencja generatywna to zaburzenia płodności.

Ze względu na przyczynę, wyróżnia się:

 • impotencję psychogenną - wynikającą z blokady psychicznej,
 • impotencję organiczną (somatyczną) - będącą wynikiem chorób, najczęściej układu krążenia.

Impotencja - przyczyny

Przyczyn jest wiele, ale najczęściej powodem impotencji są problemy psychologiczne. Mężczyźni, zwłaszcza młodzi, przeżywają ogromny stres, myśląc, że nie zadowolą partnerki. Obawiają się ośmieszenia. Często też mają liczne zahamowania na tle seksualnym wynikające z niezbyt miłych doświadczeń z kobietami.

Przeszkodą w czerpaniu satysfakcji z seksu są też wzorce i zasady wyniesione z domu. Dojrzali panowie, którzy są mniej sprawni fizycznie, obawiają się, że nie sprostają wymaganiom partnerki. Ich rówieśnice zwykle dobrze wiedzą, czego pragną w kontakcie z mężczyzną. Powodem kłopotów może być też przemęczenie, długotrwały stres, zbyt rozrywkowy tryb życia.

Impotencja czy zaburzenia erekcji wynikające z niedoboru testosteronu dotyczą zaledwie 5-10 proc. panów, zwykle tych w okresie andropauzy. Źle na sprawność seksualną wpływa również wysoki poziom prolaktyny - hormonu, który w nadmiarze pogarsza sprawność seksualną. Inną przyczyną są niedomagania neurologiczne związane z chorobami lub urazami kręgosłupa.

Najbardziej rozpowszechnione są zaburzenia erekcji związane z niedomaganiem układu krążenia, głównie miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym, oraz wynikające z nich zmiany w naczyniach krwionośnych. Powodem zaburzeń mogą być także preparaty stosowane w leczeniu chorób serca oraz o podłożu psychicznym. Kłopoty miewają też mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego lub cierpiący z powodu częstych infekcji układu moczowego.

Problem

Impotencja - leczenie naturalne

Substancje na potencję są znane od tysięcy lat. Ostatnio wzbudzają duże zainteresowanie producentów i zostały starannie przebadane. Okazało się, że to, co wytworzyła natura, nie zawsze jest bezpieczne i musi być używane z rozwagą.

 • Żeń-szeń - zawiera ginsenoidy przyczyniające się do wzrostu pożądania. Warunkiem powodzenia jest regularne zażywanie preparatu, który zawiera co najmniej 15 proc. czystej substancji. Przy większej dawce ekstraktu może się pojawić wysypka, wzrost ciśnienia krwi i bolesny ucisk w klatce piersiowej.
 • Johimbina - otrzymywana z kory drzewa johimbe. Przypuszcza się, że preparat rozszerza naczynia krwionośne, pobudza system nerwowy i dolny odcinek rdzenia kręgowego. Specjaliści twierdzą, że jest szczególnie pomocna przy impotencji wywołanej stresem lub depresją. Nadmiar może powodować bezsenność, drżenie rąk, a nawet arytmię serca.
 • Mleczko pszczele - pobudza produkcję spermy i to prawdopodobnie powoduje wzrost libido i zainteresowania seksualnego. Alergicy powinni go unikać lub stosować po uzgodnieniu z lekarzem, bo substancja jest silnie alergizująca.
 • Miłorząb japoński (Gingko biloba) - wyciąg z rośliny rozluźnia arterie i tym samym poprawia ukrwienie wszystkich narządów. Jest zalecany panom, którzy mają miażdżycę i zniszczone naczynia krwionośne członka. Dzienna dawka to 60-80 mg preparatu. Przy przedawkowaniu ponad 200 mg dziennie mogą się pojawić bóle brzucha i głowy. Przyjmując miłorząb, nie wolno brać aspiryny ani innych środków rozcieńczających krew.
 • Drzewo potencji (Muira puama) - preparat potęguje pożądanie. Skutki uboczne nie są poznane.
 • Nasiona dyni - najczęściej są zalecane przy leczeniu dolegliwości prostaty. Zawierają duże ilości środków witalnych, przede wszystkim cynk i witaminę E, które korzystnie oddziałują na narządy płciowe. Podobno sam zapach dyni także może pobudzać mężczyznę.

Czytaj też: Dieta na potencję - co jeść, żeby wzmocnić erekcję?

Impotencja - diagnostyka

Zaburzenia erekcji są dolegliwością, z którą (jak z każdą) idzie się do lekarza. Jeśli mężczyźnie zależy na poprawie swojej seksualnej sprawności, powinien to zrobić, gdy tylko zauważy pierwsze oznaki niedomagania. Wizyta u specjalisty (androloga lub seksuologa) nie należy do przykrych czy krępujących, bo zwykle polega tylko na rozmowie. Ale ta rozmowa, by dała efekt, musi być szczera. Jeśli mężczyzna będzie niektóre kwestie pomijał, a inne bagatelizował, wizyta na nic się nie przyda.

Najlepiej, gdy do lekarza idą oboje zainteresowani. Wtedy specjalista zna odczucia obu stron i może zaproponować najwłaściwsze rozwiązania. Jeżeli lekarz podejrzewa, że powodem zaburzeń może być jakaś choroba, zleca dodatkowe badania, np. poziom cukru, cholesterolu, testosteronu i prolaktyny we krwi oraz USG prostaty. Jeżeli wyniki będą w normie, to wszystko zależy od ciebie.

Impotencja - leczenie

Jest wiele metod leczenia impotencji. Np. przy problemach pochodzenia neurologicznego wykorzystuje się np. pompy próżniowe, elektroterapię, leki stymulujące układ nerwowy, masaż. Ale te sposoby nie wyczerpują długiej listy możliwości radzenia sobie z problemem.

 • Psychoterapia. Osoby mające zaburzenia erekcji na tle emocjonalnym (zahamowania, urazy seksualne, negatywne wpływy środowiska rodzinnego, nerwice) powinny korzystać z pomocy psychologa. Terapia zwykle trwa 5-7 tygodni i przynosi dobre rezultaty.
 • Leki. Stosuje się je w impotencji na tle hormonalnym. Podaje się np. testosteron w przypadku niedoboru tego hormonu lub preparaty obniżające poziom prolaktyny.
 • Zastrzyki. W impotencji na tle krążeniowym najczęściej zaleca się iniekcje w ciała jamiste członka. Przeważnie wstrzykuje się Prostaglandynę, ale nie tylko - w Polsce został zarejestrowany Caverject. Pacjent po instruktażu u lekarza sam sobie robi zastrzyki, dzięki czemu może współżyć, kiedy chce (wzwód następuje po 15-20 minutach, erekcja utrzymuje się około godziny). Gdy krążenie poprawia się, dawka leku jest stopniowo zmniejszana.  Zastrzyków nie robi się częściej niż 3 razy w tygodniu. A drugi można podać dopiero po 24 godzinach. Cena jednej dawki to 70-100 zł.
 • Plastikowy cylinder. Zakłada się go na prącie, tak by szczelnie przylegał do nasady członka. Następnie za pomocą małej pompki wyciąga się z cylindra powietrze. Wytworzone podciśnienie sprawia, że krew stopniowo wypełnia ciała jamiste. Gdy nastąpił wzwód, mężczyzna musi zsunąć z cylindra gumowy pierścień uciskowy aż do nasady członka. Na czas zbliżenia zablokuje on odpływ krwi. Nie jest wskazane, aby erekcja utrzymywana przez ucisk gumowego pierścienia trwała dłużej niż 20-30 minut.
 • Zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go, gdy naczynia krwionośne penisa są zniszczone przez miażdżycę. Wtedy lekarz może zaproponować wykonanie tzw. by-passów. Zabieg polega na pobraniu żył (najczęściej z uda) i przeszczepieniu ich do członka. Dzięki operacji poprawia się jego ukrwienie. Ale gdy mężczyzna nie będzie o siebie dbał i np. nie będzie przestrzegał diety antycholesterolowej, kłopoty z erekcją po pewnym czasie powrócą.
 • Silikonowe protezy. Mogą w nich szukać ratunku panowie, którzy przeszli poważne operacje w obrębie miednicy i z tego powodu mają sypialniane problemy. W ciałach jamistych członka umieszcza się podłużne, elastyczne kawałki silikonu. Wzwód następuje, gdy mężczyzna lub jego partnerka pociąga delikatnie prącie do góry. Wtedy endoproteza prostuje się i erekcja gotowa. Dzięki temu, że silikon jest elastyczny, członek może wykonywać takie ruchy jak przy naturalnym wzwodzie.
 • Aparat hydrauliczny. W penisie umieszcza się dwa silikonowe cylindry, tuż za kością łonową wszczepia się zbiornik z solą fizjologiczną, a pod worek mosznowy - maleńką pompkę. Gdy mężczyzna pragnie zbliżenia, za pomocą pompki przepompowuje sól fizjologiczną do cylindrów. Wzwód następuje na zawołanie. Po zbliżeniu sól powraca do zbiorniczka.

Impotencja - leki

Viagra

Rozszerza naczynia krwionośne, powodując napływ krwi do penisa. Działa po 10-25 minutach od zażycia i pozwala utrzymać wzwód przez 4-5 godzin. Dawka powinna być indywidualnie dobrana przez lekarza. Leku nie należy łączyć z nitratami, czyli lekami nasercowymi, np. nitrogliceryną, ani zażywać częściej niż raz na dobę.

Cena 1 opakowania Viagry, w którym są 4 tabletki ze 100 mg sildenafilu to ok. 90 zł.

Levitra

Blokuje dominujący w tkance penisa enzym fosfodiesterazy 5, co w efekcie pozwala utrzymać erekcję przez 6 godzin. Działa po 20 minutach. Dawkę leku należy uzgodnić z lekarzem. Preparatu nie wolno łączyć z nitratami ani stosować częściej niż raz na dobę.

Cena 1 opakowania Levitry, w którym są 4 tabletki z 20 mg vardenafilu to ok. 120-140 zł.

Cialis

Hamuje enzym fotodiasterazy 5, co sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i do penisa napływa więcej krwi. Lek działa po ok. 30 minutach, a skutki mogą być odczuwane do 36 godzin od zażycia tabletki. Dawkę musi dobrać lekarz. Preparatu nie wolno łączyć z nitratami ani przyjmować częściej niż raz na dobę.

Cena opakowania Cialis, w którym są 2 tabletki z 20 mg Tadalafilu to ok. 130 zł.

Uwaga: Środków na potencję nie kupuj na bazarach i przez Internet. Nie mają one nic wspólnego z lekami. Przypominają je wyglądem i mają niską cenę. Są niebezpieczne dla zdrowia. Często zawierają medykamenty stosowane u zwierząt oraz niebezpieczne związki chemiczne.

Zrób to koniecznie

Stosuj się do dekalogu mądrego kochanka:

1. Rzuć palenie. 2. Nie przesadzaj z alkoholem.  3. Zredukuj nadwagę. 4. Regularnie badaj ciśnienie i poziom cholesterolu. 5. Ogranicz w diecie tłuszcze zwierzęce, pożegnaj się ze smalcem i golonką. 6. Ćwicz codziennie: rano gimnastyka, po południu siatkówka lub rower. 7. Zostań półwegetarianinem - nakładaj na talerz więcej warzyw, na deser czy drugie śniadanie jedz owoce.8. Ćwicz mięśnie miednicy - te, które sprawiają, że jesteśmy w stanie zatrzymać strumień moczu. Napinaj je często, co najmniej kilka razy dziennie. 9. Kochaj się regularnie. 10. Idź do lekarza, gdy pojawią się pierwsze problemy z erekcją.

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu Anny Jarosz z miesięcznika "Zdrowie".