Nadciśnienie tętnicze - objawy nadciśnienia

2013-02-16 19:40 opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Nadciśnienie tętnicze dotyka już co trzeciego dorosłego Polaka, a więc 10,5 miliona osób w naszym kraju. Dlaczego choroba ta jest uważana za typowo „męską”? Co zrobić, by jej uniknąć, a gdy już się pojawi, nie doprowadzić swojego organizmu do katastrofy?

Nadciśnienie to problem wielu Polaków. Do najczęściej występujących niecharakterystycznych objawów nadciśnienia należą m.in. zawroty głowy, zmęczenie czy nerwowość. Skumulowanie tych objawów lub utrzymywanie się ich przez dłuższy czas powinno skłonić nas do wizyty u lekarza.

Nadciśnienie tętnicze - niecharakterystyczne objawy

Niektóre objawy nadciśnienia tętniczego mogą pojawiać się też przy innych schorzeniach, dlatego nazywa się je objawami niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. Jakie z nich występują najczęściej?

 • ucisk w głowie – pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu. Może też występować ostry i krótkotrwały ból, jak ukłucie szpilką. Najbardziej charakterystycznym objawem rozwijającego się nadciśnienia tętniczego są poranne bóle, które występują z tyłu głowy (w okolicy potylicy)
 • zawroty głowy – zwykle trwają bardzo krótko i nie powodują utraty równowagi. Ale często towarzyszą im dokuczliwe szumy uszne i mroczki przed oczami, które można „widzieć” nawet przez kilkanaście minut
 • zmęczenie – to charakterystyczne dla nadciśnienia może pojawiać się sporadycznie lub występować stale, niezależnie od długości wypoczynku. Poza tym można też zaobserwować ogólny spadek sprawności fizycznej i psychicznej, często połączony z brakiem koncentracji
 • krwawienie z nosa – jest naturalną obroną organizmu przed wysokim ciśnieniem. Rzadko jednak łączymy je ze schorzeniem układu krwionośnego. Zwykle takie krwawienia tłumaczymy ogólnym osłabieniem organizmu.
 • zaburzenia snu – występują w różnej formie i z różną częstotliwością. Niekiedy mamy trudności z zasypianiem, które tłumaczymy stresującą pracą. U niektórych nadciśnienie może mieć postać przedwczesnego budzenia się. Niedostatek snu istotnie wpływa na rozwój chronicznego zmęczenia i brak koncentracji
 • nerwowość – objawia się nadmiernym pobudzeniem, ciągłym rozdrażnieniem i podenerwowaniem, a nawet nieusprawiedliwionymi wybuchami agresji. Zlekceważenie takich objawów dość szybko prowadzi do pogłębienia choroby
 • dolegliwości serca – przy nadciśnieniu odczuwa się wyraźne łomotanie serca, uczucie ucisku lub ciasnoty w jego okolicy. Czasem choremu przeszkadza nie tylko dopasowane ubranie, ale nawet koc, którym jest przykryty. Takie dolegliwości mogą trwać krótko lub też utrzymywać się przez wiele dni, a nawet tygodni
 • duszność – napady duszności występują przeważnie podczas wysiłku fizycznego, w chwili silnego zdenerwowania lub przeżyć psychicznych

Jak obniżyć ciśnienie? Domowe sposoby [WIDEO]

Zdaniem eksperta
dr Bogumiła Pałubicka-Elmasri, kardiolog z Centrum Leczenia Serca i Naczyń Unikardia w Krakowie

Bardzo istotne jest, aby zwracać uwagę na najmniejsze objawy schorzenia. Należą do nich bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość nerwowa, problemy ze snem, łatwe męczenie się, kołatania serca i bóle w jego okolicach, duszności czy szumy w uszach. Takich objawów nie można bagatelizować, tylko jak najszybciej wyjaśnić u swojego lekarza. Również one pojawiają się jednak stosunkowo rzadko, choroba może więc zostać niezauważona. Czasem jedyną drogą do jej wczesnego wykrycia jest wykonanie badań profilaktycznych. Niestety podobnie bezobjawowy przebieg może mieć zawał serca. W przypadku tzw. „niemej postaci zawału” przebieg choroby jest zupełnie bezbolesny i pacjent w ogóle nie jest świadomy tego, co dzieje się w jego organizmie. Najczęściej powagę sytuacji sygnalizuje jednak ból w klatce piersiowej.

Ważne

Nadciśnieniowe stany nagłe

Gwałtownym zwyżkom ciśnienia tętniczego mogą towarzyszyć bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, napady drgawek oraz objawy niewydolności serca i nerek – są to nadciśnieniowe stany nagłe i pilnie wymagające natychmiastowej interwencji leczniczej, prowadzonej równolegle z diagnostyką.

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - jak unikać chorób serca

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się o współczesnej epidemii:

 • miażdżycy
 • cukrzycy
 • nadciśnieniu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maria
|

Polecam wpisać w gogle: nigdy więcej chorób serca pdf
Dr Louis Ignarro pisze o najważniejszej rzeczy, że tlenek azotu zmniejsza nadciśnienie, a także może zapobiec atakom serca i zawałowi, polecam lekturę każdemu!

Beata Drabinska
|

Ja mam zaś dreszcze, kręci mi się w głowie , sama nie wiem co mam robić w danym momencie, jest mi niedobrze, brakuję powietrza i kucie w klatce piersiowej. Nie pokoje sie wiem że powinnam pójść z tym do lekarza ale nie wiem do którego. Mnie pomagają krople nasercowe.

Pytalski
|

Ja nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego nadciśnieniem zajmują się SPECJALIŚCI z kardiologii. Przecież Tym ludziom to tylko uwłacza, takie stare babska hipochondryczki z nadciśnieniem.

Takimi pierdołami bez problemu potrafi się zając lekarz rodzinny.
Kardiolodzy powinni zajmować się pacjentami z CHOROBAMI SERCA, a nadciśnienie chorobą serca nie jest.

xx
|

Całkiem możliwe, że to przez stras aczkolwiek nie można wykluczyć, że to nadciśnienie. Najlepiej zapisywać przez 2 tygodnie pomiary ciśnienia na kartce (rano i wieczorem) a później zgłosić się do lekarza rodzinnego.

klepek
|

wazne jest zeby sobie regularnie mierzyc cisnienie, kontrolowac...ja mam w domu cisnieniomierz diagnostic dm 400 ihb, zapamietuje mi 60 wynikow, to bardzo ulatwia

Sylwia
|

Witam a ja mam kilka dni pod rząd 199/130 ciśnienie i nadal niewiem z jakiego powodu

Znawca
|

Znam ten ból i ten problem ale polecam taką strone sam z tego dużo korzystam i mi bardzo pomogli. Dziewczyna na infolini bardzo pomocna.
http://nadcisnienietetnicze...

gurtel
|

Ja wspomniałbym tu jeszcze o roli lekarzy, którzy np. bardzo chętnie przepisują Voltaren i leki z diklofenakiem, nawet starszym, co dla ich ciśnienia jest najgorszym możliwym wyborem spośród leków przeciwbólowych.

Anna
|

Od dwóch tygodni mam obniżone ciśnienie 117/71 a co za tym idzie zaczął się ciągły świst w uszach do tego objawu doszedł stały zawrót głowy.Co robić ? Zapisałam się do laryngologa ale wizyta jest dopiero za miesiąc do tego czasu chciałabym znaleźć jakąś metodę zastępczą.Kto mi coś doradzi.????