Androlog: czym się zajmuje? Na czym polega andrologia?

Androlog - czym się zajmuje? Jest lekarzem zajmującym się męskim układem rozrodczym, można więc go nazwać odpowiednikiem ginekologa dla panów. Andrologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny, zajmująca się fizjologią męskich narządów płciowych, ich wadami rozwojowymi i zaburzeniami funkcjonowania (np. na tle naczyniowym, operacyjnym i endokrynologicznym, czyli hormonalnym). Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do androloga, jakie choroby diagnozuje i które badania wykonuje specjalista w dziedzinie andrologii.

Androlog - czym się zajmuje ten specjalista? Bada przyczyny i leczy te problemy na wszystkich etapach życia mężczyzny, począwszy od wieku dziecięcego po starość. Pacjentem androloga może być więc i mały chłopiec, i 80-latek. Wśród szukających u niego pomocy sporą grupę stanowią panowie z objawami andropauzy, czyli "męskiego przekwitania" - zespołu dolegliwości wynikających z obniżającego się wraz z wiekiem poziomu męskich hormonów płciowych. Częstym powodem wizyty u androloga jest także niemożność posiadania potomstwa. Andrologia zajmuje się bowiem również leczeniem męskiej niepłodności.

Posłuchaj, z jakimi objawami udać się do androloga, i jakie choroby diagnozuje. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak wygląda badanie u androloga?

Najpierw androlog przeprowadza wywiad - określa charakter zaburzeń, sposób ich pojawiania się i narastania, częstość i czas trwania. Następnie ocenia ogólny stan zdrowia, mierzy tętno na tętnicach kończyn dolnych i ciśnienie krwi. Bada też narządy płciowe oraz przeprowadza badanie per rectum.

Jakie badania zleca androlog?

Jeśli po wykonaniu powyższych badań androlog stwierdzi, że do postawienia diagnozy potrzebne są kolejne, może zlecić badania dodatkowe:

Przy problemach z erekcją może być konieczne wykonanie sonografii dopplerowskiej i określenie poziomu hormonów.

Gdy powiększony jest gruczoł krokowy, androlog może zlecić także USG lub biopsję prostaty, badania markerów nowotworowych narządów płciowych (prostaty, jąder, nadnerczy): PSA, fl-HCG, AFP, CEA. Aby sprawdzić płodność wykonuje się także analizę nasienia (seminogram).

Z jakimi objawami udać się do androloga?

Wizyta u specjalisty w dziedzinie andrologii jest wskazana w przypadku następujących objawów:

 • ból, obrzęki w okolicy narządów płciowych;
 • problemy z oddawaniem moczu;
 • nieprawidłowe wyniki badania moczu;
 • nieprawidłowe wyniki badania krwi;
 • dysfunkcje seksualne (np. zaburzenia erekcji, przedwczesny lub opóźniony wytrysk, niskie libido);
 • problemy z poczęciem dziecka;
 • objawy andropauzy.

Jak przebiega leczenie po wizycie u androloga?

Wszystko zależy od problemu, z którym mężczyzna zjawia się u androloga.

 • W przypadku żylaków nasieniowodu lekarz może skierować cię na operację udrażniającą nasieniowody, mikrochirurgiczną rekonstrukcję nasieniowodów, leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego, w azoospermiach (brak plemników) - biopsję jąder oraz badania termiki moszny za pomocą kamery termowizyjnej.
 • Przy objawach andropauzy lekarz może zlecić podjęcie terapii hormonalnej (testosteron), która już po 3-6 tygodniach przywraca sprawność seksualną, łagodzi dolegliwości fizyczne i psychiczne.
 • Gdy sperma jest słabej jakości, zagęszcza się m. in. nasienie i oddziela zdrowe plemniki, które wykorzystuje się do sztucznego zapłodnienia.
 • W przypadku choroby nowotworowej wdrażane jest właściwe leczenie onkologiczne.
Warto wiedzieć

Mężczyznom po 45. roku życia zaleca się profilaktyczne wykonywanie badania prostaty i stężenie PSA w celu wczesnego wykrycia nowotworu.

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu Lidii Mikołajskiej, który ukazał się w miesięczniku "Zdrowie".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
wojtek
|

Ma problem chlopak i tyle no ale ty sie nabijasz plytki jestes i tyle

Onan
|

Piotrek spróbuj z chłopakiem, jak ci nie staje przy dziewczynie to może być oznaka, że jesteś gejem. Znajdź sobie fajne ciacho z chętną pupcią i ładuj ;).

piotr
|

Cześć mam problem z moim penisem, nie idzie go podniecić, moja dziewczyna próbowała i nic. Gdzie się zgłosić? Proszę o radę.

Dlaczego mojemu mężowi skurczy
|

Dlaczego mojemu mężowi skurczyły się jądra i penis?

Od 4 lat mąż pracuje zagranicą, nasze współżycie było rewelacyjne, ciągle się kochaliśmy, jak wracał do domu. Od kilku miesięcy, mąż nie może się podniecić, nawet gdy go dotykam, skurczyły mu się jądra i znacznie zmalał penis. Nie może oddawać moczu na stojąco, bo nie ma za co chwycić. Mąz nie bierze żadnych leków

onnnn19
|

*piotrk* Napletka musisz sam wyćwiczyć np. w wannie w czasie kompieli ale nic na siłe ponieważ mozesz uszkodzić. Jeżeli nie bedzie sie udawać zostaje rozwiązanie operacyjne. Pozdrawiam

piotrk
|

mam problem z penisem po wzwodzie napelt niespuszczasie caly czas jest na zoledziu co mam zrobic????

kapała
|

O, naiwny 37-latku! Czy myślisz, że ktoś ci tu odpowie? Mam nadzieję, żeś na to NIE czekał, tylko dawno już dosiadłeś kobiety...

kapała
|

O, naiwny 37-latku! Czy myślisz, że ktoś ci tu odpowie? Mam nadzieję, żes na to czekał, tylko dawno już dosiadłeś kobiety...

Ja45
|

Mam 37 lat i czas, aby pomyśleć o rodzinie. Konkretnie o założeniu rodziny. Wiem - późno, ale jednak. Oczywiście nie chciałbym do przyszłego związku wnosić niepewności, czy mogę zostać ojcem czy też nie. W związku z tym czy warto przechodzić takie badania o których mowa w powyższym artykule? A może zdać się na własną intuicję?