Androlog: czym się zajmuje? Na czym polega andrologia?

2017-08-25 11:37

Androlog - czym się zajmuje? Jest lekarzem zajmującym się męskim układem rozrodczym, można więc go nazwać odpowiednikiem ginekologa dla panów. Andrologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny, zajmująca się fizjologią męskich narządów płciowych, ich wadami rozwojowymi i zaburzeniami funkcjonowania (np. na tle naczyniowym, operacyjnym i endokrynologicznym, czyli hormonalnym). Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do androloga, jakie choroby diagnozuje i które badania wykonuje specjalista w dziedzinie andrologii.

Badanie u androloga
Autor: thinkstockphotos.com Badanie u lekarza androloga jest często konieczne.

Spis treści

  1. Jak wygląda badanie u androloga?
  2. Jakie badania zleca androlog?
  3. Z jakimi objawami udać się do androloga?
  4. Jak przebiega leczenie po wizycie u androloga?

Androlog - czym się zajmuje ten specjalista? Bada przyczyny i leczy te problemy na wszystkich etapach życia mężczyzny, począwszy od wieku dziecięcego po starość. Pacjentem androloga może być więc i mały chłopiec, i 80-latek. Wśród szukających u niego pomocy sporą grupę stanowią panowie z objawami andropauzy, czyli "męskiego przekwitania" - zespołu dolegliwości wynikających z obniżającego się wraz z wiekiem poziomu męskich hormonów płciowych. Częstym powodem wizyty u androloga jest także niemożność posiadania potomstwa. Andrologia zajmuje się bowiem również leczeniem męskiej niepłodności.

Jak wygląda badanie u androloga?

Najpierw androlog przeprowadza wywiad - określa charakter zaburzeń, sposób ich pojawiania się i narastania, częstość i czas trwania. Następnie ocenia ogólny stan zdrowia, mierzy tętno na tętnicach kończyn dolnych i ciśnienie krwi. Bada też narządy płciowe oraz przeprowadza badanie per rectum.

Jakie badania zleca androlog?

Jeśli po wykonaniu powyższych badań androlog stwierdzi, że do postawienia diagnozy potrzebne są kolejne, może zlecić badania dodatkowe:

Przy problemach z erekcją może być konieczne wykonanie sonografii dopplerowskiej i określenie poziomu hormonów.

Gdy powiększony jest gruczoł krokowy, androlog może zlecić także USG lub biopsję prostaty, badania markerów nowotworowych narządów płciowych (prostaty, jąder, nadnerczy): PSA, fl-HCG, AFP, CEA. Aby sprawdzić płodność wykonuje się także analizę nasienia (seminogram).

Z jakimi objawami udać się do androloga?

Wizyta u specjalisty w dziedzinie andrologii jest wskazana w przypadku następujących objawów:

  • ból, obrzęki w okolicy narządów płciowych;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • nieprawidłowe wyniki badania moczu;
  • nieprawidłowe wyniki badania krwi;
  • dysfunkcje seksualne (np. zaburzenia erekcji, przedwczesny lub opóźniony wytrysk, niskie libido);
  • problemy z poczęciem dziecka;
  • objawy andropauzy.

Jak przebiega leczenie po wizycie u androloga?

Wszystko zależy od problemu, z którym mężczyzna zjawia się u androloga.

  • W przypadku żylaków nasieniowodu lekarz może skierować cię na operację udrażniającą nasieniowody, mikrochirurgiczną rekonstrukcję nasieniowodów, leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego, w azoospermiach (brak plemników) - biopsję jąder oraz badania termiki moszny za pomocą kamery termowizyjnej.
  • Przy objawach andropauzy lekarz może zlecić podjęcie terapii hormonalnej (testosteron), która już po 3-6 tygodniach przywraca sprawność seksualną, łagodzi dolegliwości fizyczne i psychiczne.
  • Gdy sperma jest słabej jakości, zagęszcza się m. in. nasienie i oddziela zdrowe plemniki, które wykorzystuje się do sztucznego zapłodnienia.
  • W przypadku choroby nowotworowej wdrażane jest właściwe leczenie onkologiczne.
Warto wiedzieć

Mężczyznom po 45. roku życia zaleca się profilaktyczne wykonywanie badania prostaty i stężenie PSA w celu wczesnego wykrycia nowotworu.

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu Lidii Mikołajskiej, który ukazał się w miesięczniku "Zdrowie".

Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: