Azoospermia: przyczyny, leczenie

2009-07-02 13:27 dr n.med. Tomasz Rokicki, Dyrektor Medyczny Kliniki InviMed

Azoospermia to dysfunkcja występująca u ok. 1% wszystkich mężczyzn oraz w 5 - 10% przypadkach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych tym schorzeniem. Na czym polega azoospermia i jak się ją leczy?

Azoospermia to stan, który charakteryzuje się brakiem plemnikównasieniu. Azoospermię rozpoznaje się wtedy, kiedy w dwóch niezależnych badaniach lekarz potwierdzi wstępną diagnozę.

Czy z azoospermią można mieć dzieci?

Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa. Stan rokujący niekorzystnie to sytuacja, w której doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. Z nielicznymi wyjątkami jest nieodwracalna. Dobre rokowania są wtedy kiedy produkcja jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki  nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Badania i leczenie azoospermii

Postępowanie z pacjentem z azoospermią obejmuje: dokładny wywiad,  w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka), badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe. 
W tych przypadkach, w których wykonane badania określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jader. Jeżeli w pobranym materiale uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, zamraża się je. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro  (IVF-ICSI).  Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji  jest niewielka, dlatego ten zabieg to jedyna skuteczna metoda stosowana w takich przypadkach. Jeśli jednak u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
irek
|

mam azospermie, ale po wazektomii , bo nie chcialem byc tata, z jednej strony to dziwne troche, bo zawsze sie balem wpadki, a tutaj jak widze, ile osob chce miec potomstwo a ile nie moze z przyczyn naturalnych to tragdeia, swiat jest jednak przewrotny, ci co moga to nie chca , ci co chca to nie moga

kil
|

jeśli nawet facet ma azoospermie to trzeba zgłosic sie do lekarza ale !!! samemu trzeba zwrócic uwagę na pewne sprawy które lekarz moze przeoczyc lub zapomnieć. czy nie ma stanów zapalnych w jądrach najądrzu itp jeśli bolą choc troche trzeba problem wyeliminowac ale nie tylko tabletkami przeciwzapalnymi bo to nie wiele da a np czy nie ma torbieli , tłuszczaków w najądrzu itp -jeśli tak- usuniecie przeszkód. poza tym żadnych slipów tylko bardzo lużne spodenki. jeśli nawet wszystko zawiedzie to zostaje bank nasienia -zawsze lepsza alternatywa niż adopcji prawda ? my walczylismy 20 lat temu a lekarze popełnili mase błędów.

załamany
|

a ja niedość że mam mikropenisa to jeszcze się okazało że mam azoospermię, moje życie straciło sens, chociaż do tej pory się trzymałem (33 lata) to teraz się poddaję.

r
|

Tez to mam. Biopsja wykazala brak produkcji... Wszystkie inne cechy plciowe w normie. Ciezko uwierzyc ze jako dobrze zbudowany 30 latek, z dobra kondycja, moge miec taka beznadziejna wade.

kazar1
|

tez dzisiaj sie dowiedziaem ze mam ten problem :/

soner
|

no witam ja tez mam azospermie i nie mam wogole nasienia to chyba mnie czeka invitro masakra

aaguus
|

u nas najpierw była ciąża, a później, przy nieudanych staraniach o następną, wyszła azoospermia.

ania
|

My też mieliśmy podobny przypadek .Lekarze mówili że niebędziemy mieli dzieci pogodziliśmy się z tym a tu za 4 mce dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży .Córka ma już prawie 6 lat a drugiego nie widać i lekarze mówią o jakiejś wirówce nasienia .Także na byc może w waszym przypadku jest podobnie

ola
|

moj moz ma azosperme od czego mamy zaczoc pomocy