Azoospermia: przyczyny, leczenie

2009-07-02 13:27

Azoospermia to dysfunkcja występująca u ok. 1% wszystkich mężczyzn oraz w 5 - 10% przypadkach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych tym schorzeniem. Na czym polega azoospermia i jak się ją leczy?

Azoospermia: przyczyny, leczenie
Autor: East News Azoospermia to dysfunkcja występująca u ok. 1% wszystkich mężczyzn oraz w 5 - 10% przypadkach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych tym schorzeniem. Na czym polega azoospermia i jak się ją leczy?

Azoospermia to stan, który charakteryzuje się brakiem plemnikównasieniu. Azoospermię rozpoznaje się wtedy, kiedy w dwóch niezależnych badaniach lekarz potwierdzi wstępną diagnozę.

Czy z azoospermią można mieć dzieci?

Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa. Stan rokujący niekorzystnie to sytuacja, w której doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. Z nielicznymi wyjątkami jest nieodwracalna. Dobre rokowania są wtedy kiedy produkcja jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki  nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Badania i leczenie azoospermii

Postępowanie z pacjentem z azoospermią obejmuje: dokładny wywiad,  w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka), badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe. 
W tych przypadkach, w których wykonane badania określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jader. Jeżeli w pobranym materiale uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, zamraża się je. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro  (IVF-ICSI).  Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji  jest niewielka, dlatego ten zabieg to jedyna skuteczna metoda stosowana w takich przypadkach. Jeśli jednak u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.