TRUS czyli USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego

USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego (TRUS) wykonuje się przy podejrzeniu nowotworu oraz niektórych postaci zapalenia gruczołu krokowego (prostaty). Często towarzyszy mu biopsja, czyli pobranie tkanki do badania histopatologicznego. Jak przebiega TRUS?

USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego (TRUS) jest najlepszą metodą diagnostyczną - radiologiczną prostaty. Nie uważa się go jednak za badanie rutynowe, ponieważ nie wykrywa wczesnego stadium raka. Dzięki niemu można natomiast ocenić objętość prostaty oraz ustalić najlepsze opcje leczenia. Badanie to jest także przydatne podczas niektórych zabiegów operacyjnych, np. kriochirurgii.

Badanie TRUS: wskazania

Przygotowanie do USG gruczołu krokowego

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania - nie trzeba brać na przeczyszczenie, ani wykonywać lewatywy (choć dla własnego komfortu można to zrobić).

Jeśli to możliwe, idąc na badanie weź ze sobą wyniki poprzednich badań prostaty (zarówno transrektalnych jak i przez powłoki brzuszne), oraz wynik badania poziomu PSA.

Nie trzeba też mieć wypełnionego pęcherza, bo nie ma to wpływu na jakość wyniku badania prostaty, za to może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu dla pacjenta. Nie ma też potrzeby stosowania wlewów doodbytniczych ani przyjmowania leków przeczyszczających przed badaniem.

USG gruczołu krokowego: przebieg

Badanie transrektalne prostaty trwa kilka minut.

Badanie TRUS, ze względu na naruszenie granic intymności, dla większość pacjentów niesie ze sobą spory dyskomfort psychiczny, z czego większość lekarzy zdaje sobie doskonale sprawę, więc stara się wykonać je możliwie delikatnie.

Może być wykonywane w dwóch pozycjach:

  • w pozycji kolankowo-łokciowej (na czworakach na kozetce, z wypiętymi pośladkami)
  • w pozycji leżącej na boku na kozetce, tyłem do lekarza, z wypiętymi pośladkami.

Lekarz nakłada na głowicę trochę żelu i wsuwa głowicę aparatu USG do odbytnicy. Głowica ma obły kształt i jest wąska. W trakcie badania lekarz obraca głowicę wokół jej osi, by uzyskać obraz całego badanego obszaru. Po wyjęciu głowicy, pacjent może się wytrzeć i ubrać.

Warto wiedzieć

Jakie są prawidłowe wymiary gruczołu krokowego?

Gruczoł krokowy jest narządem wielkości i kształtu przypominającym orzech włoski, przy czym normy dla jego poszczególnych wymiarów wynoszą:

  • objętość prostaty - poniżej 25 ml, obliczana jest ze wzoru V = W (szerokość) x H (wysokość) x L (długość) x 0,523
  • szerokość gruczołu krokowego w projekcji poprzecznej - poniżej 45 mm (W)
  • długość gruczołu w projekcji strzałkowej - poniżej 35 mm (L)
  • wysokość prostaty - poniżej 33 mm (H)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mario
|

Gdzie w Warszawie robią same badanie usg transrektalne, bez biopsji, bo na Wołoskiej tylko z biopsją:(!

jacek
|

Podczas usg transrektalnego, jeśli badający stwierdza coś podejrzanego,
może wykonac biopsję tzn. pobrać próbki tkanek do badań diagnostycznych, które mogą określić przyczynę dolegliwości (nowotwór lub łagodny przerost). USG przez powłokę brzuszną nie daje takich możliwości.

Bogdan
|

Miałem robione niedawno USG prostaty przez powłokę brzyszną i podano mi trzy rozmiary oraz objętość.U mnie np.wym wynosza 55x40x38 a v=44cm3. PSA mam od 2lat 1,67ng/cm i to sie praktycznie zmienia o 0,2 na rok.Rozmiary nie zmieniaja się od 8 lat tzn kiedy przeszedłem zapalenie gruczołu i usunięcie wodniaka na przedjądrzu.

Władysław
|

Szereg publikacji informuje o metodzie USG transrektalne-aby obliczyc objetość prostaty.To dlaczego przy badaniu USG metodą poprzez powłokę brzyszną(badanie jamy brzysznej) wykazuje sie m.in. rozmiary gruczołu krokowego np. 64x56x53 mm. Czy takie dane nie moga posłuzyc m.in. do obliczenia objetości gruczołu aby m.in. dac odpowiedż - jaka metode laserowa zastosowac w zabiegu usuniecia naddatku miesnia prostaty?
Kto bedzie łaskaw mi odpowiedzieć- jak sie wówczas liczy objetość gruczołu- czy na podobienstwo elipsoidy wzorem uproszczonym V=0.54(AXBXC)?