Dieta na potencję - co jeść, żeby wzmocnić erekcję?

2018-08-01 17:07

Dieta na potencję dla mężczyzny powinna obfitować w składniki sprzyjające utrzymaniu sprawności seksualnej, m.in. zdrowe tłuszcze, cynk, selen i witaminę D. Wpływają one na poziom testosteronu w organizmie, który z kolei odpowiada za popęd seksualny i... poziom atrakcyjności. Zobacz porady dietetyka Mikołaja Choroszyńskiego, który podpowiada, jakie produkty powinny znaleźć się w diecie na potencję.

Dieta na potencję - co jeść, żeby wzmocnić erekcję?
Autor: Getty Images W diecie na potencję nie może zabraknąć zdrowych tłuszczów, których źródłem są przede wszystkim ryby morskie.

Spis treści

 1. Czym jest potencja seksualna?
 2. Co obniża potencję u mężczyzn?
 3. Dieta na potencję
 4. Podsumowanie

Dieta ma bardzo duży wpływ na potencję i zdolność utrzymania erekcji, ale niewielu mężczyzn jest tego świadomych. Częściowo jest to wina dzisiejszych czasów, które nie sprzyjają byciu mężczyzną w pełni znaczenia tego słowa. Tempo życia, zanieczyszczenie środowiska, śmieciowa dieta, niska aktywność fizyczna przyczyniają się do występowania wielu zaburzeń. Część z nich prowadzi do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych, natomiast prawie wszystkie odbijają się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Nie są to bynajmniej optymalne warunki do utrzymania na wysokim poziomie typowo męskich cech, takich jak sprawność seksualna.

W artykule przyjrzymy się czynnikom obniżającym potencję oraz ją poprawiającym. Dowiecie się też, jakie składniki powinny się pojawiać w waszym jadłospisie regularnie, aby utrzymać sprawność seksualną dłużej. Artykuł skierowany jest głównie do mężczyzn w wieku od 19 do 59 lat, choć każdy jest w stanie wyciągnąć z niego coś dla siebie.

Czym jest potencja seksualna?

Pożądanie sprawia, że mężczyzna jest nader śmiały, ale miłości towarzyszy zawsze onieśmielenie - przysłowie francuskie.

Według różnych danych statystycznych brak libido może dotykać nawet 15% mężczyzn, a wskaźniki te rosną z roku na rok1. Osoby takie nie odczuwają pełnej satysfakcji z życia seksualnego. Często prowadzi to do rozwoju obniżonego samopoczucia lub nawet depresji. Jednak patrząc od drugiej strony samo występowanie depresji wpływa negatywnie na potencję u 70% mężczyzn! Środowisko jest więc wyjątkowo niesprzyjające ale czy oznacza to, że nic nie możemy z tym zrobić?

Otóż nie! Istnieją rozwiązania pomagające poprawić potencję u mężczyzn. Najpierw jednak wytłumaczmy, jak rozumiemy potencję?

Potencja seksualna w seksuologii oznacza zdolność (organizmu) do reakcji seksualnych, mierzona częstotliwością reakcji seksualnych w jednostce czasu (dzień, tydzień, miesiąc, rok). Czyli zdolność mężczyzny do odbycia stosunku płciowego.

Sprawdź też:

Przyczyny problemów ze wzwodem

Domowe sposoby na wzmocnienie erekcji

Sposoby na powiększenie penisa

Co obniża potencję u mężczyzn?

Istnieją modyfikowalne czynniki, którymi możemy wpływać na poziom potencji. Ograniczając te negatywne, a podnosząc korzystne, możliwa jest znaczna poprawa funkcji seksualnych. W świetle aktualnych problemów taka wiedza jest na wagę złota.

Co działa negatywnie na męską potencję?

 • Długotrwały stres

Stres jest niezbędny. Wychodzenie obronną ręką z sytuacji stresowych może przyczyniać się do wzrostu libido. Jednak w dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej mamy do czynienia ze stresem długotrwałym. W takim wypadku nie działa mechanizm walcz lub uciekaj, bo organizm poddawany jest długoterminowo działaniu hormonów stresu. Te z kolei działają wyjątkowo negatywnie na potencję.

Zadbaj o środowisko, w jakim żyjesz, ludzi jakimi się otaczasz oraz jak podchodzisz do sytuacji stresowych. Ogranicz poziom stresu do minimum a z tygodnia na tydzień zobaczysz pozytywne zmiany.

W świetle aktualnego stanu wiedzy, łykanie suplementów w celu poprawy potencji w porównaniu do zbilansowanej diety jest nieskuteczne.

 • Przetworzona żywność

Wszystko w naszym ciele zbudowane jest z cegiełek. Cegiełki mogą dostać się w normalnych warunkach tylko poprzez spożywanie pokarmów i picie napojów. Nie dbając o wartościową żywność, pozbawiasz się wielu dodatkowych benefitów. Pamiętaj, że niedobory nie bolą. Jednak jeżeli pojawiają się u ciebie problemy, zwróć uwagę czy jesz kolorowo i różnorodnie. Warto zadbać o to, aby jeść 5 porcji warzyw dziennie, włączyć wartościowe źródła tłuszczy i pełnowartościowe białko.

Warto wiedzieć

Zabójcy potencji

Te produkty bardzo często goszczą w męskim menu. Jedzone codziennie rujnują męskie zdrowie i obniżają sprawność seksualną. Przede wszystkim źle wpływają na układ krążenia, podnosząc poziom cholesterolu we krwi - a im gorsze krążenie, tym większe ryzyko problemów z erekcją. Jeśli chcesz być dobrym kochankiem, lepiej je ogranicz.

 • alkohol - rozszerza naczynia krwionośne, a przez to uniemożliwia zatrzymanie krwi w ciałach jamistych prącia. Ponadto szkodzi wątrobie, która w dużym stopniu odpowiada za metabolizm testosteronu.
 • parówki i inne przetworzone produkty mięsne - najlepiej jeść je sporadycznie, bo często zamiast czystego mięsa zawierają MOM (mięso oddzielone mechanicznie), dużo tłuszczów trans, konserwantów i sztucznych dodatków smakowych.
 • ser żółty - jest dobrym źródłem wapnia, ale zawiera mnóstwo tłuszczu, zwłaszcza jeśli wybierasz najtańsze wyroby "seropodobne". Jedzony codziennie szkodzi układowi krążenia.
 • gotowe dania - gotowe pizze, zapiekanki, lazanie, zupki chińskie - wszystkie te produkty wyrabiane są z najtańszych, najgorszej jakości składników i obfitują najbardziej szkodliwy dla zdrowia tłuszcz palmowy. Swój smak zawdzięczają tylko sztucznym dodatkom smakowym, a nie naturalnym składnikom. Jeśli nie chcesz mieć problemów z potencją, wyeliminuj je całkowicie ze swojej diety.
 • Nadmiar cukru

Szybkie życie, szybka żywność, przekąski, słodkie napoje. Znacie to skądś? Dieta bogata w cukry obniża poziom ważnych hormonów gonadotropowych (grupa hormonów oddziałujących na funkcjonowanie gonad, czyli jajników i jąder). Powoduje to zachwianie równowagi pomiędzy testosteronem i estrogenem. Dla wyjaśnienia: u mężczyzn występują wyższe stężenia testosteronu, u kobiet estrogenu i tej równowagi nie chcemy zachwiać. Spożywając więc produkty o dużej zawartości glukozy i fruktozy, wpływasz bezpośrednio na gospodarkę hormonalną2. Ogranicz cukry na ich miejsce wybieraj produkty skrobiowe.

 • Brak aktywności fizycznej

aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia na każdej jego płaszczyźnie. Zdrowie to styl życia. Jeżeli chcesz zachować sprawność seksualną w tym obszarze nie możesz oszczędzać. Pokonuj dziennie 10 000 kroków oraz włącz trening siłowy 3-4 razy w tygodniu.

Chcesz zacząć ćwiczyć? Polecamy te treningi:

BIEGANIE: 10-tygodniowy plan treningowy dla początkujących

Trening FBW - plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych

Kalistenika, czyli trening siłowy bez sprzętu - plan treningowy

 • Toksyny ze środowiska

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym nasze środowisko się zmienia. Zanieczyszczenia z wody, powietrza i żywności dostają się do organizmu, wiążąc się tam np. z cząsteczkami tłuszczów, następnie wbudowując się w błony komórkowe. Jest to o tyle niebezpieczne, że cząsteczki takie zostają z nami na lata. Same natomiast są reaktywne, co oznacza, że chętnie wchodzą w reakcje zmieniając funkcjonowanie innych komórek i enzymów.

Warto zwrócić uwagę na stężenia BPA oraz jego podobnych form. BPA (bisfenol A) jest to związek wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Ma on budowę przypominającą kobiece estrogeny. Aby nie dopuścić do jego wchłaniania, wystrzegaj się jednorazowych opakowań, nie podgrzewaj jedzenia w plastikowych pojemnikach, nie uzupełniaj jednorazowych butelek po wodzie, stosuj jak najwięcej żywności świeżej i nieopakowanej.

Czytaj więcej: Bisfenol A (BPA) - gdzie występuje i jak go unikać?

Dieta na potencję

Niezbędne składniki w diecie na potencję to:

Czasami nazywane witaminą T ze względu na swoje rozległe właściwości. W skład NNKT wchodzą kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Wykazują działanie przeciwzapalne.

Ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję O3 do O6 wynoszącą nie więcej niż 1:53. Aby uzyskać taki stosunek, do diety należy włączyć ryby i owoce morza oraz orzechy i nasiona. Szczególnie nasiona chia, konopne czy siemię lniane. Z orzechów najlepiej sprawdzi się orzech włoski.

 • CYNK

Dieta niedoborowa w cynk przyczynia się do spadku libido. Uzupełnienie tego składnika wiąże się ze wzrostem poziomu testosteronu. Jednak efekt ten jest zauważalny tylko w przypadku uzupełnienia niedoborów. Według badań u osób z prawidłowym poziomem cynku dodatkowa suplementacja nie dała żadnych korzyści.

Wart wspomnienia jest fakt, że wiele naturalnych afrodyzjaków są to produkty naturalnie bogate w cynk. Zaliczyć do nich możemy: ostrygi, owoce morza, morskie ryby, orzechy i pestki (szczególnie pestki dyni), produkty pełnoziarniste.

Czytaj też: Najsilniejsze afrodyzjaki dla mężczyzn [LISTA]

 • SELEN

Dieta na potencję powinna zawierać selen. To silny przeciwutleniacz, który wpływa na zwiększenie odporności organizmu. Ponadto wspiera wiązanie i usuwanie metali ciężkich z organizmu. Ponad połowa zawartości selenu w organizmie znajduje się w… jądrach! Szczególnie bogate w selen są podroby oraz produkty pochodzenia morskiego: skorupiaki i ryby. Dodatkowo warto włączyć do diety czosnek, grzyby czy nasiona roślin strączkowych.

 • WITAMINA D

Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Odpowiada bezpośrednio za poziom testosteronu we krwi. Jest częściowo syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni słonecznych UV. Jednak w naszej szerokości geograficznej warto jest uzupełniać tę witaminę produktami takimi jak wiejskie jajka, tłuste ryby typu łosoś, śledź, makrela. Włącz kilka niewielkich porcji ryby w tygodniu jako dodatek do sałatki czy kanapki, aby twoja potencja poprawiła się naturalnie. Natomiast od września warto jest dodatkowo suplementować witaminę D3 przez cały okres jesienno-zimowy4.

Sprawdź: Dawkowanie witaminy D u dzieci i dorosłych

 • GLICYNA I PROLINA

Dieta na potencję powinna zawierać też glicynę i prolinę. Są to dwa aminokwasy znajdujące się w dużych ilościach w tkankach łącznych. Wpływają na równowagę neurotransmisji w mózgu, co przekładać się będzie na wydajniejszy sen, a ten jest kluczowym elementem w kontekście sprawności seksualnej.

Nie zapomnij więc w codziennym menu o galaretkach, nóżkach i żelatynie. Wykazują one działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wpływają na syntezę kolagenu, a organizm szybciej się dzięki nim regeneruje.

 • CHOLINA

Za popęd mózgowy odpowiada kilka mózgowych neuroprzekaźników. Kluczową rolę odgrywa tutaj acetylocholina. Jej wysoki poziom w mózgu i układzie nerwowym, zapewnia odpowiednia podaż choliny, jej najlepszym źródłem są żółtka jaj, wątroba czy zarodki pszenicy5.

 • INOZYTOL

Substancja ta bywa określana witaminą B8. Szacuje się, że 100 g spermy zawiera 53 mg inozytolu. Inozytol obficie występuje w lecytynie, tak więc dodatkowa porcja produktów bogatych w lecytynę jak żółtka jaj, wątroba, fasola, nasiona słonecznika, orzechy i zielone warzywa na pewno przyczyni się do zwiększenia potencji6.

 • TYROKSYNA

To ważny hormon wydzielany przez tarczycę. Odpowiada on między innymi za siły witalne i sprawność seksualną. Do odpowiedniego wytwarzania tyroksyny potrzebna jest cholina, jod oraz białko i witaminy z grupy B, C oraz E. Aby dostarczyć wszystkie te składniki, najlepiej skomponować wartościowy posiłek np. sałatkę z łososiem podaną z razowym pieczywem.

Ważne

Co jeszcze poprawia potencję?

Nie tylko dieta ma kluczowe znaczenie dla jakości twojego życia seksualnego. Aby zwiększyć potencję, zadbaj też o:

 • Sen

Zaleca się spanie 7-8 godzin na dobę. Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sprawność seksualną. W trakcie snu o określonych godzinach w trakcie doby zachodzą w organizmie reakcje sekrecji (wydzielania) ważnych hormonów. Zaburzenie dobowe snu przyczyniać się będzie do spadku stężenia testosteronu. Niedosypianie wiąże się również z obniżonym samopoczuciem i większą chęcią na niezdrowe przekąski.

 • Prawidłową masę ciała

Tkanka tłuszczowa jest silnym endokrynnym narządem. Oznacza to, że sama wpływa na poziom hormonalny organizmu. Jak pewnie się domyślacie, nadmiar działa wyjątkowo niekorzystnie. Aby zadbać o odpowiedni poziom męskich hormonów płciowych, warto pozbyć się dodatkowych kilogramów. Badania pokazują, że redukcja nadwagi przyczynia się do wzrostu poziomu testosteronu nawet o 50%!7

Podsumowanie

Sprawność seksualna jest obrazem całego organizmu. Odzwierciedla zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Aby zadbać wysoką potencję seksualną, warto szczególnie zatroszczyć się o trzy podstawowe aspekty, czyli sen, aktywność fizyczną i dietę. Są to elementy coraz częściej pomijane w codziennych realiach. Ma to również swoje odbicie w danych statystycznych, które przytoczyłem na początku artykułu.

Niestety, nie powstała do tej pory żadna cudowna pigułka potrafiąca uzupełnić brak snu, aktywności fizycznej czy źle zbilansowaną dietę. Dlatego nic nie zastąpi codziennych, zdrowych nawyków, od których zależy kondycja fizyczna, psychiczna oraz - seksualna.

Przypisy

1. Dane oparte na klasyfikacji – DSM III (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders).

2. Child & Family Research Institute. "Too Much Sugar Turns Off Gene That Controls Effects Of Sex Steroids." ScienceDaily. ScienceDaily, 21 November 2007.

3. A. Obiedzińska, B. Waszkiewicz-Robak, "Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe szeregu omega-3 – charakterystyka, występowanie, znaczenie biologiczne i zdrowotne", Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, nr. 1 (80), 2012.

4. Pilz S, Putz-Bankuti C, Gaksch M, Spindelboeck W, i wsp. "Effects of Vitamin D Supplementation on Serum 25-Hydroxyvitamin D Concentrations in Cirrhotic Patients: A Randomized Controlled Trial". Nutrients. 2016 May

5. Zeisel, Steven H. "Gene Response Elements, Genetic Polymorphisms and Epigenetics Influence the Human Dietary Requirement for Choline". IUBMB life59.6 (2007): 380–387. PMC. Web. 1 Aug. 2018.

6. Barbara Michalik. Cholina i inozytol. „Żyjmy Dłużej”. 5/2000, maj 2000.

7. Endocrine Society. "Overweight men can boost low testosterone levels by losing weight." ScienceDaily. ScienceDaily, 25 June 2012.

O autorze
Mikołaj Choroszyński, dietetyk i gastrocoach
Mgr żywienia człowieka i dietetyki, psychodietetyk, youtuber. Autor pierwszej na polskim rynku książki o diecie przeciwdziałającej chorobom neurodegeneracyjnym "Dieta MIND. Sposób na długie życie". Realizuje się zawodowo, prowadząc swoją poradnię dietetyczną Bdieta, ponieważ odżywianie od zawsze jest jego pasją. Pomaga w niej swoim pacjentom podpowiadając im co jeść, aby być zdrowym i dobrze wyglądać.