Witamina B8 (inozytol) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

2020-02-07 14:45

Witamina B8 (inozytol) jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego. Witamina B8 ma także inne właściwości, dzięki którym można ją wykorzystać w terapii zespołu policystycznych jajników czy schizofrenii. Jaką jeszcze rolę pełni witamina B8 (inozytol) w organizmie? Jakie produkty są jej źródłem? Jak ją dawkować?

Witamina B8 (inozytol) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru
Autor: Thinkstockphotos.com Witamina B8 (inozytol) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Spis treści

  1. Witamina B8 (inozytol) a zespół policystycznych jajników
  2. Witamina B8 (inozytol) może zapobiec wadom wrodzonym?
  3. Witamina B8 (inozytol) - objawy niedoboru, dawkowanie
  4. Witamina B8 (inozytol) - źródło występowania

Witaminę B8 można wykorzystać w terapii zespołu policystycznych jajników.

Witamina B8 (inozytol, a właściwie jego forma myo-inozytol) powszechnie zalicza się do witamin z grupy B. Jednak nazywanie myo-inozytolu witaminą nie jest do końca precyzyjne, gdyż związek ten jest produkowany w organizmie. Wykazano jego obecność w mózgu, w wątrobie oraz nerkach.

Krąży także we krwi, skąd pobierany jest przez komórki. Myo-inozytol wytwarzają także bakterie saprofityczne. Mio-inozytol jest składnikiem fosfolipidów, błon komórkowych, odgrywa istotną rolę w morfo- i cytogenezie  komórkowej, a także w syntezie lipidów. Ponadto MI jest prekursorem w syntezie drugorzędowych przekaźników hormonalnych, takich jak gonadoliberyna (GnRH), TSH oraz insuliny.

Inozytol został wykryty ponad sto lat temu w moczu chorych na cukrzycę, jednak wówczas nie rozpoznano jego znaczenia. Dopiero w 1941 roku Gavin i McHenry odkryli jego istotne funkcje metaboliczne. Inozytol został określony jako substancja wpływająca na insulinowrażliwość

Witamina B8 (inozytol) a zespół policystycznych jajników

- Niskie stężenie inozytolu może prowadzić do rozwoju hiperinsulinemii, która prowadzi z kolei do zespołu policystycznych jajników (PCOS). Przeciwdziałanie hiperinsulinemii za pomocą inozytolu jest w stanie uchronić organizm kobiet przed zespołem policystycznych jajników, zwiększając jednocześnie częstotliwość owulacji oraz przywracając jej regularność i funkcje - mówi farmaceuta mgr Maria Lachór, ekspert Fertinea.pl.

- Ponadto u kobiet, które przyjmują inozytol występuje mniejsze ryzyko hiperandrogenizmu, czyli nadmiaru męskich hormonów płciowych, poprawie ulega także gospodarka węglowodanowa. Podawanie inozytolu zwiększa także stężenie progesteronu w fazie lutealnej oraz zmniejsza stężenie wolnego testosteronu. Mówiąc wprost - zwiększa szansę na poczęcie - dodaje.

Inozytol przynosi także pozytywne efekty w leczeniu PCOS u kobiet z nadwagą. Suplementacja zmniejsza m.in. masę ciała, poziom insuliny, hormonu LH oraz proporcji LH do FSH. Inozytol obniża także wskaźnik insulinooporności. Inozytol przynosi także efekty w terapii kobiet z PCOS korzystających z in vitro. W grupie tej obserwuje się przede wszystkim poprawę jakości oocytów, embrionów oraz większą liczbę ciąż po transferze.

Ciekawe zastosowanie inozytol ma u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jego działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne zmniejsza objawy emocjonalne i psychiczne towarzyszące PMS.

Witamina B8 (inozytol) może zapobiec wadom wrodzonym?

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia sugerujące zastosowanie inozytolu w zapobieganiu opornym na działanie kwasu foliowego wadom cewy nerwowej.2 

Witamina B8 (inozytol) - objawy niedoboru, dawkowanie

Dzienna dieta człowieka dostarcza około 1g inozytolu, głównie w postaci MI co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę substancję, dlatego objawy niedoboru są rzadkie.

- Do uzyskania równowagi konieczne jest dzienne dostarczenie organizmowi minimum 1 g inozytolu. Niektóre terapie mogą wymagać od 2 do 4 g. Taką suplementację należy zacząć minimum na 3 miesiące przed staraniem o dziecko. Do jej stosowania może być potrzebna także konsultacja z lekarzem, zwłaszcza w zdiagnozowanym zespole policystycznych jajników. W tym przypadku suplementacja może być dopełnieniem zaleconej przez ginekologa farmakoterapii - mówi farmaceuta mgr Maria Lachór, ekspert Fertinea.pl.

Witamina B8 (inozytol) - źródło występowania

Witamina B8 występuje głównie w mleku, owocach, zbożu i warzywach. Lekarze jednak zalecają, aby nie ograniczać się tylko do diety, bo to zbyt ubogie źródło inozytolu. Konieczna jest suplementacja. Na rynku dostępne są dziś zarówno preparaty zawierające samą witaminę B8 (w formie tabletek i saszetek z proszkiem), jak również specjalne terapie łączone.

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?