Hiperandrogenizm (nadmiar androgenów) - przyczyny, objawy, leczenie

2016-08-23 12:02 Monika Majewska

Hiperandrogenizm oznacza nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Objawy hiperandrogenizmu mogą się pojawić nie tylko u mężczyzn, lecz także u kobiet, ponieważ u nich androgeny również są wytwarzane, tylko w mniejszych ilościach. Jakie są przyczyny i objawy hiperandrogenizmu? Na czym polega leczenie?

Hiperandrogenizm oznacza nadmierne wydzielanie androgenów w organizmie. Androgeny to męskie hormony płciowe (m.in. testosteron), jednak występują one nie tylko u mężczyzn, lecz także u kobiet, choć w mniejszych ilościach. U mężczyzn androgeny są wydzielane przez jądra i korę nadnerczy, a u kobiet - przez jajniki i korę nadnerczy. Androgeny są odpowiedzialne przede wszystkim za rozwój i czynności męskich narządów rozrodczych oraz powstawanie wtórnych cech płciowych (np. męski typ budowy ciała, zarost). Od nich zależy też wygląd skóry – gdy ich stężenie we krwi jest odpowiednio wysokie, jest ona gładka i zdrowa. Androgeny oddziałują również na popęd seksualny, sprzyjają wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym, pozytywnie wpływają na gospodarkę wapniową organizmu. Dodają energii i siły do działania oraz zapewniają dobre samopoczucie.

Hiperandrogenizm - przyczyny

Wysoki poziom androgenów (zwykle testosteronu) jest wynikiem ich nadmiernej produkcji w jądrach, nadnerczach lub jajnikach. Przyczyną hiperandrogenizmu u mężczyzn najczęściej jest wrodzony przerost nadnerczy. Z kolei u kobiet - schorzenia jajników, zwłaszcza zespół policystycznych jajników. U kobiet nadmiar androgenów w organizmie może być również wynikiem menopauzy.

Za nadmiar androgenów w organizmie mogą odpowiadać także leki o działaniu androgennym, m.in. sterydy anaboliczne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwdrgawkowe, streptomycyna. Poza tym hiperandrgenizm może być wynikiem nadmiernego wydzielania androgenów przez guzy hormonalnie czynne bądź też przyjmowania androgenów, w celu rozwoju tkanki mięśniowej i poprawy sylwetki.

Hiperandrogenizm u mężczyzn - objawy

Do nadmiaru androgenów może dojść zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U mężczyzn objawy hiperandrogenizmu to: łysienie typu męskiego (androgenowe) i nadmierny rozwój wtórnych męskich cech płciowych, czyli:

   Warto wiedzieć

   U niektórych osób wzrost poziomu androgenów występuje tylko w określonych narządach, np. w skórze czy w mieszkach włosowych, a ich stężenie we krwi jest prawidłowe. Przypuszcza się, że jest to wynik dużej ilości receptorów w tkankach obwodowych oraz nadmiernej wrażliwości tkanek na androgeny.

   Hiperandrogenizm u kobiet - objawy

   Hiperandrogenizm u kobiet doprowadza do pojawienia się męskich cech płciowych:

   Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn hiperandrogenizm może być odpowiedzialny za niepłodność.

   Poza tym u kobiet z hiperandrogenizmem, częściej niż u zdrowych kobiet, występują zaburzenia metaboliczne takie jak: otyłość, insulinooporność, hipercholesterolemia (podwyższony poziom cholesterolu we krwi) nadciśnienie tętnicze.

   Hiperandrogenizm - diagnostyka

   W przypadku podejrzenia hiperandrgenizmu należy oznaczyć poziom męskiego hormonu - testosteronu (TTE). Jego nadmierne stężenie  jest wskazaniem do dalszych badań. Wykonuje się oznaczenie hormonów nadnerczowych (DHEA-S, 17-OHP) w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń nadnerczy. U kobiet dodatkowo wykonuje się badanie ginekologiczne i USG w celu określenia zaburzeń jajników.

   Hiperandrogenizm - leczenie

   Leczenie zależy od przyczyny nadmiaru androgenów w organizmie. Na przykład, jeśli przyczyną jest wrodzony przerost nadnerczy, podaje się leki z grupy glikokortykoidów. Z kolei w przypadku zespołu policystycznych jajników, który jest najczęstszą przyczyną hiperandrogenizm u kobiet, stosuje się leczenie hormonalne (estrogeny, czasami łączone z lekami o działaniu antyandrogennym).

   Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów hiperandrogenizmu u kobiet jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie. W tym przypadku można zastosować różnego rodzaju zabiegi, które pomogą pozbyć zbędnego owłosienia.

   Polecamy e-poradnik
   E-poradnik - mężczyzna i hormony

   Autor: Materiały prasowe

   Z poradnika dowiesz się:

   • Czy stężenie testosteronu ma wpływ na charakter?
   • Jakie są korzyści z męskiego hormonu?
   • Jak wpływać na poziom testosteronu?
   • Kiedy warto sprawdzić stężenie testosteronu?
   • Testosteron z apteki – czy i jak podawać?
   • Jak zrozumieć faceta?
   • Skąd się bierze agresja?
   • Jak radzić sobie z andropauzą.
   • Co z tą viagrą?
   • Skąd te zakola?
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

   NOWY NUMER

   Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

   Dowiedz się więcej
   Miesięcznik Zdrowie 4/2020
   KOMENTARZE
   iza
   |

   w przypadku hirsutyzmu usuwa się włosy za pomocą zabiegu elektrolizy