Cykl bezowulacyjny - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-25 10:25

Cykl bezowulacyjny to cykl, w trakcie którego nie zostaje uwolniona komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. W związku z tym brak owulacji uniemożliwia zajście w ciążę. Jednak cykl bezowulacyjny trudno rozpoznać, ponieważ podczas jego trwania może wystąpić miesiączka. Jakie są przyczyny i objawy cyklu bezowulacyjnego? Na czym polega leczenie?

Cykl bezowulacyjny to cykl, w którym nie dochodzi do owulacji (jajeczkowania), czyli do wydostania się z pęcherzyka Graafa dojrzałego jajeczka, które jest gotowe do zapłodnienia. Niekiedy bywa tak w pierwszych latach dojrzewania i nie jest to powodem do niepokoju. Wówczas zamiast krwawienia może występować skąpa, brązowawa wydzielina. Brak owulacji może wystąpić także u kobiet po porodzie, ale z biegiem czasu jajeczkowanie powinno się pojawić. Jednak u kobiet w wieku rozrodczym cykl bezowulacyjny jest stanem nieprawidłowym i wymaga diagnostyki.

Cykl bezowulacyjny - przyczyny

 • zmiany w podwzgórzu i przysadce mózgowej, które odpowiadają za wydzielanie hormonów pobudzających dojrzewanie komórek jajowych. Zmiany te mogą być spowodowane przez:

  - nerwice, duży stres czy depresję
  - choroby przysadki, np. guzy, stany zapalne
  - hiperprolaktynemię - zwiększoną produkcja prolaktyny

   • choroby jajników - zapalenie przydatków i miednicy mniejszej, zespół policystycznych jajników, torbiele, włókniaki lub guzy jajnika, interwencja chirurgiczna w obrębie jajników
   • choroby tarczycy - hormony tarczycy mają ścisły związek z płodnością kobiety
   • nadmierną produkcję androgenów (męskich hormonów) - wówczas zmniejsza się poziom żeńskich hormonów płciowych, co skutkuje utrudnionym wzrostem, dojrzewaniem i uwalnianiem komórki jajowej, a także krótkimi i nieregularnymi cyklami miesiączkowymi
   • stosowanie niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwwymiotnych czy psychotropowych
   • stosowane przez wiele lat tabletki antykoncepcyjne
   • zmniejszenie masy ciała (anoreksja) oraz intensywne ćwiczenia fizyczne

   Cykl bezowulacyjny - objawy

   Podczas owulacji mogą się pojawić objawy, takie jak ból owulacyjny (ból w podbrzuszu - kłucia lub ból po jednej stronie w okolicach jajników) i wydzielina z pochwy, przypominająca białko jaja kurzego.

   Cykle bezowulacyjne stanowią trudność w zajściu w ciążę.

   Prawidłowo w momencie jajeczkowania następuje także wzrost temperatury ciała, który utrzymuje się kilka dni, a potem spada. W związku z tym objawami cykli bezowulacyjnych będą:

   • brak wzrostu temperatury ciała w okresie spodziewanej owulacji
   • brak innych dolegliwości, które do tej pory towarzyszyły owulacji, np. ból w podbrzuszu
   • nieregularne cykle (zwykle krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni)
   Ważne

   Cykl bezowulacyjny a miesiączka (okres)

   W czasie cyklu bezowulacyjnego może pojawić się miesiączka. Jednak okres może wystąpić "z przesunięciem" (choć nie musi - może pojawić się w spodziewanym terminie). Poza tym cykle bezowulacyjne mogą powodować nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe (zamiast krwawienia może pojawić się plamienie).

   >>>Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?<<<

   Cykl bezowulacyjny - diagnostyka

   Poza badaniami ginekologicznymi potrzebna jest konsultacja u endokrynologa, który zleci badania hormonalne.

   Cykl bezowulacyjny - leczenie

   Leczenie cykli bezowulacyjnych zależy od ich przyczyny. Na przykład, jeśli przyczyna cykli bezowulacyjnych jest zespół policystycznych jajników, lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe, a potem hormonoterapię, by przywrócić regularność cyklu. Z kolei w przypadku torbieli jajników konieczne może być ich operacyjne usunięcie. Jednak torbiele mają tendencję do nawracania, dlatego po operacji trzeba wykonywać badania kontrolne.

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.