Cykl bezowulacyjny - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-25 10:25

Cykl bezowulacyjny to cykl, w trakcie którego nie zostaje uwolniona komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. W związku z tym brak owulacji uniemożliwia zajście w ciążę. Jednak cykl bezowulacyjny trudno rozpoznać, ponieważ podczas jego trwania może wystąpić miesiączka. Jakie są przyczyny i objawy cyklu bezowulacyjnego? Na czym polega leczenie?

Cykl bezowulacyjny - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Cykl bezowulacyjny - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

 1. Cykl bezowulacyjny - przyczyny
 2. Cykl bezowulacyjny - objawy
 3. Cykl bezowulacyjny - diagnostyka
 4. Cykl bezowulacyjny - leczenie

Cykl bezowulacyjny to cykl, w którym nie dochodzi do owulacji (jajeczkowania), czyli do wydostania się z pęcherzyka Graafa dojrzałego jajeczka, które jest gotowe do zapłodnienia. Niekiedy bywa tak w pierwszych latach dojrzewania i nie jest to powodem do niepokoju. Wówczas zamiast krwawienia może występować skąpa, brązowawa wydzielina. Brak owulacji może wystąpić także u kobiet po porodzie, ale z biegiem czasu jajeczkowanie powinno się pojawić. Jednak u kobiet w wieku rozrodczym cykl bezowulacyjny jest stanem nieprawidłowym i wymaga diagnostyki.

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Cykl bezowulacyjny - przyczyny

 • zmiany w podwzgórzu i przysadce mózgowej, które odpowiadają za wydzielanie hormonów pobudzających dojrzewanie komórek jajowych. Zmiany te mogą być spowodowane przez:

  - nerwice, duży stres czy depresję- choroby przysadki, np. guzy, stany zapalne- hiperprolaktynemię - zwiększoną produkcja prolaktyny

   • choroby jajników - zapalenie przydatków i miednicy mniejszej, zespół policystycznych jajników, torbiele, włókniaki lub guzy jajnika, interwencja chirurgiczna w obrębie jajników
   • choroby tarczycy - hormony tarczycy mają ścisły związek z płodnością kobiety
   • nadmierną produkcję androgenów (męskich hormonów) - wówczas zmniejsza się poziom żeńskich hormonów płciowych, co skutkuje utrudnionym wzrostem, dojrzewaniem i uwalnianiem komórki jajowej, a także krótkimi i nieregularnymi cyklami miesiączkowymi
   • stosowanie niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwwymiotnych czy psychotropowych
   • stosowane przez wiele lat tabletki antykoncepcyjne
   • zmniejszenie masy ciała (anoreksja) oraz intensywne ćwiczenia fizyczne

   Cykl bezowulacyjny - objawy

   Podczas owulacji mogą się pojawić objawy, takie jak ból owulacyjny (ból w podbrzuszu - kłucia lub ból po jednej stronie w okolicach jajników) i wydzielina z pochwy, przypominająca białko jaja kurzego.

   Cykle bezowulacyjne stanowią trudność w zajściu w ciążę.

   Prawidłowo w momencie jajeczkowania następuje także wzrost temperatury ciała, który utrzymuje się kilka dni, a potem spada. W związku z tym objawami cykli bezowulacyjnych będą:

   • brak wzrostu temperatury ciała w okresie spodziewanej owulacji
   • brak innych dolegliwości, które do tej pory towarzyszyły owulacji, np. ból w podbrzuszu
   • nieregularne cykle (zwykle krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni)

   Polecany artykuł:

   Zaburzenia miesiączkowania
   Ważne

   Cykl bezowulacyjny a miesiączka (okres)

   W czasie cyklu bezowulacyjnego może pojawić się miesiączka. Jednak okres może wystąpić "z przesunięciem" (choć nie musi - może pojawić się w spodziewanym terminie). Poza tym cykle bezowulacyjne mogą powodować nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe (zamiast krwawienia może pojawić się plamienie).

   >>>Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?<<<

   Cykl bezowulacyjny - diagnostyka

   Poza badaniami ginekologicznymi potrzebna jest konsultacja u endokrynologa, który zleci badania hormonalne.

   Cykl bezowulacyjny - leczenie

   Leczenie cykli bezowulacyjnych zależy od ich przyczyny. Na przykład, jeśli przyczyna cykli bezowulacyjnych jest zespół policystycznych jajników, lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe, a potem hormonoterapię, by przywrócić regularność cyklu. Z kolei w przypadku torbieli jajników konieczne może być ich operacyjne usunięcie. Jednak torbiele mają tendencję do nawracania, dlatego po operacji trzeba wykonywać badania kontrolne.