BÓL OWULACYJNY - jak rozpoznać i złagodzić bóle jajników?

2018-06-06 15:47 Monika Majewska

Ból owulacyjny związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, co objawia się bólem w podbrzuszu. Mogą mu także towarzyszyć inne objawy, np. nudności. Jednak nie każdy ból w środku cyklu jest bólem owulacyjnym. Sprawdź, jak rozpoznać ból owulacyjny, jak długo trwa i jakie są sposoby na złagodzenie bólu jajników podczas jajeczkowania.

Ból owulacyjny jest jednym z objawów owulacji, czyli jajeczkowania. Jest on związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, wylaniem płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia, co objawia się bólami jajnika. Niektórzy lekarze sądzą, że to właśnie krew gromadząca się w jamie otrzewnej, może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy brzusznej oraz związany z tym dyskomfort.

Jak rozpoznać ból owulacyjny?

Ból owulacyjny to ból o średnim natężeniu, który występuje tylko po jednej stronie podbrzusza (może także promieniować w okolice miednicy i pleców). Występuje w połowie cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed spodziewaną miesiączką (przy 28-dniowej długości cyklu). Należy pamiętać, że w zależności od długości cyklu moment wystąpienia owulacji jest odpowiednio wcześniejszy bądź późniejszy.

Bólowi jajników mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, takie jak: wydzielina z pochwy podbarwiona krwią, zmęczenie i pogorszenie samopoczucia lub nudności (zwłaszcza, gdy ból jest ostry).

Warto wiedzieć, że bóle owulacyjne mogą się pojawić po każdej aktywności fizycznej, także po stosunku.

Aby się upewnić, czy dokucza ci ból owulacyjny, możesz wykonać metodę obserwacji śluzu szyjkowego, zwaną metodą Billingsa. Na podstawie konsystencji śluzu oceniany jest aktualny "stan płodności". Śluz płodny, świadczący o bólach owulacyjnych, powinien wyglądać jak surowe białko jaja kurzego. Możesz także wykonać test owulacyjny, który kupisz w każdej aptece i drogerii.

  Nie każdy ból jajnika jest związany z owulacją

  Jeśli dwa tygodnie po rozpoczęciu cyklu dokucza ci kłujący ból jajnika, który przechodzi w tępy ból podbrzusza i miednicy (może przypominać ból występujący w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego), należy udać się na konsultację medyczną. Lekarz powinien bowiem wykluczyć inne dolegliwości, które powodują bóle jajników, np. endometriozę czy torbiele na jajniku.

  Aby określić, czy ból jest związany z owulacją, lekarz może poprosić o wykres twoich cykli miesiączkowych (zawierających datę rozpoczęcia każdej miesiączki oraz datę wystąpienia bólu podbrzusza w trakcie trwania cyklu), spytać o umiejscowienie bólu (ból związany z jajeczkowaniem występuje zwykle naprzemiennie, raz po jednej, raz po drugiej stronie brzucha, jednak nie jest to regułą). Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli ból jak zwykle ci dokucza, a ostatnia miesiączka się nie pojawiła.

  Do lekarza należy się udać jak najszybciej, kiedy bólom owulacyjnym towarzyszą:

  • gorączka
  • ból przy oddawaniu moczu
  • zaczerwienienie lub pieczenie skóry w miejscu bólu
  • wymioty

  Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy ból trwa dłużej niż 2-3 dni.

  Ile trwa ból owulacyjny?

  Ból owulacyjny trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku, kilkunastu godzin (zwykle 6-8), chociaż czasami może trwać nawet 2-3 dni - do czasu, aż organizm wchłonie uwolnione płyny. Warto wiedzieć, że bolesne jajeczkowanie nie zawsze występuje w każdym miesiącu - zazwyczaj pojawia się w co trzecim lub czwartym cyklu.

  Jak złagodzić bóle owulacyjne?

  Ból owulacyjny zazwyczaj ustępuje w ciągu 24 godzin, w związku z tym specyficzne leczenie nie jest wymagane. Zazwyczaj w łagodzeniu bólów jajnika są skuteczne tradycyjne leki zawierające paracetamol czy ibuprofen. W bolące miejsce możesz przyłożyć poduszkę termiczną lub wziąć ciepłą kąpiel.

  O autorze
  Monika Majewska - właściwe zdjęcie
  Monika Majewska
  Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Fifi
  |

  Zaczęłam miesiączkować mając 16 lat, okresy to był koszmar pierwszy dzień wycięty z życia wymioty, biegunki, ból jak przy cięciu żywcem, zlana potem ale bardzo zimno, chodzenie po ścianach, raz omdlenie w łazience, w wieku 25 lat urodziłam pierwsze dziecko i od tej pory nie wiem co to okres, ale za to tak jak nigdy nie miałam bólów owlacyjnych nawet nie wiedziałam że jest coś takiego tak teraz chodzę po ścianach kilka dni przy owulacji o co w tym wszystkim chodzi...

  Andżelika
  |

  A u mnie ból owulacyjny po ciąży jest jeszcze większy niż przed ciążą. Lekarz mi też obiecywał że po pierwszej ciąży minie

  Mia
  |

  U mnie tylko ciąża bo jestem po cholestazie i hormonów no, no. Co m-c to samo i tak juz 25 lat.

  Monika
  |

  Sama się dokształć. Podczas owulacji następuje uwolnienie krwi, ktora m.in. drażni wnętrze jamy brzusznej. U mnie obraz potw.klinicznie. Od 18 lat stale i wciaż, co m-c. Leczenie - hormony lub ciąża.

  pola
  |

  43 dzien cyklu - test owulacyjny dodatni
  ból jajnika lewego
  co z miesiączką?

  ola
  |

  Artykuł jest o bólu owulacyjnym, a nie menstruacyjnym, więc nie ma mowy o krwawieniu, a tym bardziej krwotoku. Polecam się doedukować zanim zacznie się wypisywać głupoty

  magda
  |

  "wziąć ciepłą kąpiel?" a potem najlepiej wykrawić się na śmierć :/ mnie od lat ratuje w okresie solpadeine. oeparol femina również pomaga

  Jowita90
  |

  Ból nie zawsze jest "przepowiednią" owulacji, co miesiąc mam takie bóle i o zgrozo nie pokrywają się z owu :) skąd wiem? Przecież wszędzie jest napisane że to właśnie ten ból oznacza owulację :D a po prostu poszłam do gina przed prognozowaną owulacja i pęcherzyk był i poszłam po występującym bólu :D i niespodzianka pęcherzyk miał się świetnie i był większy :) prognozowana owu za dwa dni przez Badanie usg a nie wyczekiwaniem na ból, więc jeśli chcesz zajść w ciążę to wybierz się do lekarza a nie czytaj w necie jak to zrobić

  marta
  |

  Moim zdaniem masz bardzo dużo szanse na zajscie w ciaze. Sama w tym cyklu wspolzylam godzinę po bolu jajnika i liczę na to ze mam spore szanse na baby. Oby.

  Kasia
  |

  Mam nadzieje,ze moje pytanie zostanie potraktowane poważnie. Czy ból jajnika (każdego miesiąca co do sekundy wiem kiedy mam owulacje) pojawia się już PO pęknięciu pęcherzyka?Zawsze myślałam,że ból powoduje rosnący i napierajacy na ścianki jajnika pęcherzyk. Czy to znaczy,że jeżeli współżylam niedługo po pojawieniu się bólu mam duże szanse na zajście w ciążę?