Kalkulator dni płodnych. Jak je obliczyć?

Kalkulator dni płodnych jest przydatnym narzędziem, dzięki któremu możesz dowiedzieć się kiedy masz dni płodne i niepłodne. Jest to przydatne narzędzie dla kobiet, które pragną zajść w ciążę i dla tych, które chcą jej uniknąć. Oblicz dni płodne za pomocą naszego kalkulatora!

Kalkulator dni płodnych
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy wypadają dni płodne? 
  2. Skorzystaj z kalkulatora dni płodnych!
  3. Jak działa kalkulator dni płodnych?
  4. Do czego służy kalendarz dni płodnych?

Kiedy wypadają dni płodne? 

Dni płodne to czas, w którym komórka jajowa w wyniku owulacji zwanego jajeczkowaniem jest zdolna do zapłodnienia. U regularnie miesiączkującej kobiety, mającej cykl trwający 28 dni, owulacja następuje ok. 14 dnia cyklu. Wtedy współżycie w dniu jajeczkowania daje ogromne szanse na poczęcie. Dlatego ważne jest, aby kobieta znała objawy dni płodnych. Narzędziem, które w tym pomoże, jest kalendarz dni płodnych znany też jako kalkulator dni płodnych.

Skorzystaj z kalkulatora dni płodnych!

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Jak działa kalkulator dni płodnych?

Kalkulator dni płodnych daje możliwość wyliczenia dni płodnych i niepłodnych. Jakie informacje są do tego potrzebne? 

  1. Średnia długość cyklu menstruacyjnego – określenie, ile czasu przeważnie mija od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki, aż do pierwszego dnia następnej miesiączki. Z reguły średnia długość cyklu wynosi około 28 dni. W przypadku nieregularnych cyklów prawidłowe obliczenie dni płodnych może być utrudnione.
  2. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki. 

Na podstawie tych danych można obliczyć dni płodne. Wypróbuj nasz bezpłatny kalkulator dni płodnych! 

Obliczenia kalkulatora dni płodnych bazuje na założeniu, że zazwyczaj do owulacji dochodzi  12-16 dni przed pierwszym dniem miesiączki. Ważne jest również to, przez jaki czas komórka jajowa może ulec zapłodnieniu (od 12 do 24 godzin po jajeczkowaniu) i jaka jest żywotność plemników (2-7 dni). Dlatego też uznaje się, że dni płodne mogą trwać średnio do 4. dni przed owulacją i do ok. 2. dni po owulacji.

W obliczeniu dni płodnych mogą pomóc tzw. naturalne metody antykoncepcji, takie jak:

  • metoda termiczna polegająca na codziennym pomiarze temperatury. Po owulacji ciepło ciała nieznacznie wzrasta na około trzy dni. Zaobserwowanie tego momentu podpowie kobiecie, kiedy zacznie się okres poowulacyjnej niepłodności.
  • metoda Billingsów skupia się na obserwacji śluzu szyjkowego. Jeśli śluz jest przejrzysty, szklisty, elastyczny, ciągnący się i śliski, to oznacza, że trwa okres płodny. Natomiast śluz nieprzejrzysty, kłaczkowaty, gęsty, mętny, lepki, nieśliski, białawy lub żółtawy świadczy o okresie niepłodnym. Z pomocą w określeniu jakości śluzu przychodzą także dostępne w aptece testery płodności.   
  • metoda objawowo-termiczna łączy połączenie badania śluzu i poziomu temperatury oraz obserwację innych objawów (ból owulacyjny, samopoczucie), które mogą wskazywać na rozpoczęcie się owulacji.
Jak obliczyć dni płodne

Do czego służy kalendarz dni płodnych?

Kalendarz dni płodnych to nieocenione i ogromne wsparcie dla par, które marzą o powiększeniu rodziny o maluszka. Pozwala ustalić, w jakich dniach można począć starania o dziecko. Wystarczy kilka podstawowych danych, aby wyznaczyć potencjalne dni płodne i niepłodne, a w szczególności kluczowy moment cyklu miesiączkowego, czyli owulację.

Niektóre pary, które nie są jeszcze gotowe na posiadanie potomstwa, traktują kalendarz dni płodnych jako skuteczną metodę antykoncepcji. Dzięki niemu kobieta może lepiej poznać swój organizm, a przede wszystkim kontrolować własną płodność.

Polecany artykuł:

Kalendarz miesiączkowy
Czy popełniasz błędy stosując antykoncepcję?
Pytanie 1 z 10
Przyjmujesz pigułki codziennie i zawsze o tej samej porze