Testy owulacyjne (płodności) dla kobiet

Testy owulacyjne (testy płodności) dla kobiet pozwalają ustalić dni płodne w cyklu kobiety, a więc czas tuż przed owulacją. Które testy owulacyjne są najskuteczniejsze? Jak je wykonać? Jak interpretować wyniki testu owulacyjnego?

Testy płodności dla kobiet
Autor: Thinkstockphotos.com Testy płodności dla kobiet

Spis treści

  1. Testy owulacyjne paskowe – jak działają i jak je wykonać?
  2. Testy owulacyjne – interpretacja wyników
  3. Testy owulacyjne – wady i zalety testów paskowych

Zanim pojawiły się testy owulacyjne (na dla płodność) kobiet, większość pań próbowała rozpoznać dni płodne, obserwując swój organizm. Było to oczywiście możliwe dzięki objawom, jakie towarzyszą owulacji. Zresztą wiele kobiet do dziś tylko w ten sposób kontroluje swój cykl menstruacyjny. Mierzenie temperatury ciała, ocena śluzu szyjkowego, badanie szyjki oraz wyliczenia z kalendarzyka pozwalają ustalić dni płodne, ale jest to obarczone ryzykiem błędu. Uniknąć go pozwalają testy owulacyjne, które są dostępne w aptekach bez recepty.

Testy owulacyjne paskowe – jak działają i jak je wykonać?

Najbardziej popularną formą testów owulacyjnych są testy paskowe. Mechanizm ich działania jest prosty i bardzo podobny do działania testów ciążowych. Wykrywają one w moczu hormon luteinizujący (LH), którego poziom gwałtownie wzrasta przed samą owulacją, czyli wtedy, gdy płodność jest największa. Testy są bardzo czułe i są w stanie wykryć już stężenie LH na poziomie 40 mlU/ml.

Jedno opakowanie testu zawiera kilka testerów (pasków), które pozwalają na powtarzanie testu dzień po dniu, aż do uzyskania pożądanego wyniku. Pierwszy test należy wykonać w dniu, w którym zaczyna się okres płodny. W regularnym cyklu, jest to zwykle połowa cyklu, czyli 14 dni przed spodziewaną kolejną miesiączką. Aby wykonać test należy przygotować czysty pojemniczek na próbkę moczu (jest dołączony do niektórych testów) Mocz pobierany do testu nie powinien być pierwszym porannym moczem (czyli zupełnie inaczej niż w przypadku testu ciążowego). Próbkę można pobrać nieco później w ciągu dnia, pamiętając, by ograniczyć spożywanie płynów. Dzięki temu mocz nie będzie zbyt rozcieńczony i tester łatwiej wykryje hormon LH. Następnie należy na 10 sekund zanurzyć pasek testowy w próbce moczu do poziomu wskazanego w instrukcji (nie całkowicie). Wynik testu powinien pojawić się po około 5 min. od wyjęcia paska.

Testy owulacyjne – interpretacja wyników

  • Jedna kreska

Jeśli jest to kreska testowa, oznacza to, że test został wykonany prawidłowo, ale tester nie wykrył hormonu LH. Jednym słowem – kobieta w tym momencie nie jest płodna, a owulacja nie nastąpi w najbliższym czasie (do 36 godzin). Zupełnie inaczej jest, gdy ta jedna kreska pokazała się w miejscu wyniku, a kreska testowa jest niewidoczna. Wówczas test jest źle wykonany lub po prostu wadliwy.

Interpretując wyniki, należy pamiętać, że test płodności nie stwierdza owulacji, ale przewiduje, że nastąpi w najbliższym czasie. Wiarygodność takiego wynosi nawet na 99 proc.

  • Dwie kreski

Oznaczają, że wynik testu jest pozytywny. Kobieta w tym momencie jest płodna, a do owulacji zostało maksymalnie 36 godzin. Najbardziej miarodajnym wynikiem są dwie kreski w kolorze takim samym jak kreska kontrolna. Jeśli kreska z wynikiem jest jaśniejsza od kreski kontrolnej, choć widoczna na teście, warto powtórzyć test następnego dnia, bo prawdopodobnie stężenie hormonu dopiero narasta.

Jeśli po upływie 5 minut kreski na pasku są niewidoczne, oznacza to, że prawdopodobnie test jest wadliwy lub został niepoprawnie wykonany.

Testy owulacyjne – wady i zalety testów paskowych

Testy paskowe są dokładniejsze od metod naturalnych (metody termicznej i śluzowej) i bardziej precyzyjne. Na ich korzyść przemawiają również prostota wykonywania i wygoda korzystania. Dodatkowo testy te dostępne są bez recepty i nie są zbyt drogie. Największym jednak atutem testów jest to, że pomagają kontrolować zajście w ciążę.

Stosowanie paskowych testów owulacyjnych ma również swoje minusy. Jednym z nich jest ograniczona skuteczność w przypadku rozregulowanego cyklu. Jeśli kobieta ma nieregularne miesiączki i zdarzają się jej cykle bezowulacyjne, korzystanie z testów może być pomocne, ale wymaga czasem zużycia znacznej ilości opakowań. Wszystko dlatego, że  testy owulacyjne można wykonywać niemal codziennie przez cały cykl. Istnieje też prawdopodobieństwo, że test zostanie zrobiony np. po owulacji (niektóre kobiety owulację mogą mieć nawet tuż po miesiączce) i również nie będzie miarodajny. Minusem owulacyjnych testów paskowych jest również to, że mogą zostać zafałszowane, jeśli kobieta starająca się o dziecko, przyjmuje środki hormonalne, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Warto wiedzieć

Testy owulacyjne – rodzajePoza testami paskowymi, na rynku dostępne są jeszcze inne testy owulacyjne:

  • elektroniczny monitor owulacji – to bardziej zaawansowana forma testu. Zamiast papierowych pasków otrzymuje się plastikową pałeczkę, którą należy włożyć pod strumień moczu. Należy ją włożyć do elektronicznego urządzenia, na wyświetlaczu którego pojawia się informacja o stopniu płodności. Elektroniczny monitor płodności jest dokładniejszy pod tym kątem od testera paskowego, ale też niestety droższy. Urządzenie daje możliwość ciągłego powtarzania testów – ograniczeniem jest tylko bateria. To dobry zakup dla osób, które stosują naturalne metody antykoncepcji.
  • mikroskop owulacyjny – to test ze śliny. Nie opiera się na badaniu hormonu LH w moczu, ale na stężeniu estrogenu w organizmie. Estrogen to hormon, którego stężenie rośnie tuż przed owulacją. Wzrost tego hormonu pociąga za sobą zmiany zachodzące w strukturze śliny i właśnie te zmiany jest w stanie rozpoznać mikroskop owulacyjny. Przeprowadzenie testu zajmuje trochę czasu i wymaga precyzji. Najpierw pobiera się próbkę śliny na załączone do mikroskopu szkiełko i pozostawia do wyschnięcia. Następnie pod mikroskopem ogląda się ślad powstały z kryształków śliny. W zależności od wyglądu tego śladu pod mikroskopem, ocenia się bliskość owulacji.