Naturalne planowanie rodziny - czym jest? Metody i skuteczność NPR

2018-04-25 13:19

Naturalne planowanie rodziny (NPR) to termin określający zbiór metod, które pozwalają rozpoznawać u kobiety dni płodne i niepłodne. Partnerzy, którzy stosują NPR żyją w zgodzie z naturalnym cyklem biologicznym kobiety. NPR polega na samokontroli i zaufaniu swojemu ciału poprzez wsłuchanie się w wewnętrzny rytm biologiczny i prowadzenie obserwacji śluzu, stanu szyjki macicy oraz temperatury ciała kobiety. Sprawdź, czym jest NPR, poznaj naturalne metody planowania rodziny oraz dowiedz się więcej o ich skuteczności.

Naturalne planowanie rodziny - czym jest? Metody i skuteczność NPR
Autor: thinkstockphotos.com Jedną z metod naturalnego planowania rodziny jest metoda termiczna, czyli mierzenie temperatury ciała.

Spis treści

 1. Naturalne planowanie rodziny (NPR) - czym jest?
 2. Naturalne planowanie rodziny (NPR) - metody
 3. Naturalne planowanie rodziny (NPR) - skuteczność
 4. Naturalne planowanie rodziny (NPR) - zalety i wady
 5. Zaskakujące fakty o antykoncepcji

Naturalne planowanie rodziny to w pełni świadomy i zgodny z naturą sposób współżycia ze sobą dwojga ludzi. Wymaga od kobiety poświęcenia dużej uwagi swojemu ciału oraz sprawia, że seks uzależniony jest od jej cyklu biologicznego. NPR zakłada otwartość na posiadanie dzieci, akceptację naturalnego cyklu płodności oraz wzajemne zrozumienie partnerów w czasie wymuszonej abstynencji seksualnej.

Partnerzy, którzy pragną stosować naturalne metody planowania rodziny, muszą być cierpliwi oraz wyrozumiali, ponieważ moment ich współżycia będzie dyktowany przez naturę, czy to w celu zajścia w ciążę, czy w celach prokreacyjnych.

Naturalne planowanie rodziny (NPR) - czym jest?

Naturalne planowanie rodziny to metody rozpoznawania okresów płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety za pomocą naturalnych mierników wskazujących płodność. NPR ma za zadanie wskazać w cyklu kobiecym fazy niepłodności przedowulacyjnej, fazy płodności oraz fazy niepłodności poowulacyjnej, i tym samym pomóc partnerom osiągnąć ich cele w zależności od tego, czy chcą mieć dziecko, czy w danym okresie chcą stosować NPR jako metodę antykoncepcji.

Podczas NPR do pomiarów płodności kobiety bierze się pod uwagę przede wszystkim takie wskaźniki jak: stan szyjki macicy, jakość śluzu oraz temperaturę ciała. Jest to niezwykle pomocne zarówno w okresie starania się o dziecko, jak i w przypadku chęci uniknięcia niechcianej ciąży.

Czytaj też: Naturalne metody antykoncepcji - lista

Naturalne planowanie rodziny (NPR) - metody

Metod NPR jest naprawdę wiele, więc każdy może znaleźć dla siebie tę najskuteczniejszą i dostosowaną do swoich celów. Są to:

 • Metoda Billingsów – opracowana została przez małżeństwo lekarzy Johna i Evelyn Billingsów. Polega na codziennym sprawdzaniu stanu śluzu szyjki macicy.

Sprawdź: Jak stosować metodę Billingsów?

 • Model Creightona – to rozwinięcie metody Billingsów. Charakteryzuje się sprawdzaniem nie tylko śluzu szyjowego, ale także wydzieliny pochwowej oraz intensywności krwawień miesiączkowych.
 • Metoda termiczna – polega na wykonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała, których wyniki tworzą wykres wskazujący na dni płodne kobiety. Określa się je według przyjętego schematu temperatury ciała kobiety, który określa jej płodność.
 • Metody objawowo-termiczne – łączą w sobie badanie szyjki macicy, śluzu oraz temperatury podstawowej ciała. Wyróżnia się w niej poszczególne metody różniące się od siebie kolejnością pomiarów: metodę Rötzera, metodę CCL, metodę angielską oraz metodę niemiecką.
 • Kalendarzyk małżeński – to potoczna nazwa metody rytmu, opracowanej na początku XX wieku. Zakłada owulację kobiety około dwa tygodnie przed miesiączką. Polega na kalkulacji dni odejmowanych od najdłuższego i najkrótszego cyklu.

Zobacz: Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Naturalne planowanie rodziny (NPR) - skuteczność

Jeśli zależy nam na poczęciu dziecka, skuteczność NPR jest bardzo wysoka. Jednak wiele osób używa metody NPR w celach antykoncepcyjnych. Ich skuteczność mierzy się tzw. wskaźnikiem Pearla, który podaje liczbę zajść w ciążę w ciągu roku u 100 kobiet stosujących konkretną metodę.

W przypadku metod naturalnego planowania rodziny bardzo trudno określić ich skuteczność antykoncepcyjną. Jest ona uzależniona od wielu czynników, których porównanie jest bardzo skomplikowane. Ponadto, nie można zaliczyć NPR do typowych metod antykoncepcji, ponieważ nie ingeruje ona w żaden sposób w pożycie seksualne. To partnerzy sami decydują o tym, kiedy dochodzi do zbliżenia i w jakim celu to robią. Naturalne planowanie rodziny nie jest więc synonimem stosunku przerywanego, z jakim jest często mylone.

Dotychczas wykonanych zostało wiele badań, określających skuteczność metod NPR. Badania przeprowadzone przez Marshalla w 1968 roku wykazały 98,8 % powodzenia metody termicznej. Natomiast niemieccy naukowcy badający metodę objawowo-termiczną w 2007 roku otrzymali 99,6 % jej wiarygodności.

W praktyce trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność NPR w celu prokreacji lub zajścia w ciążę, np. motywację wewnętrzną partnerów, regularność cyklów partnerki i chociażby obecność alkoholu we krwi lub innych środków opóźniających właściwą reakcję.

Czytaj też: Metody antykoncepcji - naturalne, chemiczne, mechaniczne, hormonalne [lista]

Naturalne planowanie rodziny (NPR) - zalety i wady

Zalety:

 1. Uniwersalność – naturalne metody planowania rodziny mają różne zastosowanie. Przeznaczone są zarówno dla tych, który chcą mięć dziecko i dla tych, którzy chcą uniknąć ciąży, a seks uprawiają w celach prokreacyjnych.
 2. Zwiększenie samoświadomości – dzięki stosowaniu metod NPR wzrasta świadomość kobiety na temat swojego ciała oraz mechanizmów biologicznych. Panie zyskują także większą pewność siebie i swojego ciała oraz poznają bliżej bardzo ważną dla nich tematykę kobiecej płodności.
 3. Nieinwazyjność – naturalne metody planowania rodziny nie wymagają od kobiety przyjmowania żadnych leków. Tym samym nie jest ona narażona na jakiekolwiek skutki uboczne, wzrasta więc jej poczucie bezpieczeństwa.
 4. Działanie w zgodzie z moralnością – NPR to jedyna metoda, którą dopuszcza kościół katolicki. Osoby wierzące mogą być spokojne o to, że w żaden sposób nie przyczyniają się do działania wbrew swojej moralności i wierze katolickiej.

Wady:

 1. Niepewna metoda ochrony przed ciążą – naturalne metody planowania rodziny są dość kontrowersyjne pod względem ich zastosowania jako antykoncepcji. Jeśli już stosowane są w tym celu, to mają naprawdę niewielką skuteczność. Funkcjonowanie organizmu kobiety może zaburzyć wiele czynników, np. choroba, podróż, więc trudno jest za każdym razem dokładnie wyliczyć u niej okres płodny i niepłodny. Naturalne wskaźniki takie jak śluz, długość szyjki i temperatura ciała mogą być czasami mocno niejednoznaczne i niewiarygodne.
 2. Długi okres przygotowawczy – zanim kobiety nauczą się rozpoznawać znaki, które daje im własne ciało, musi upłynąć trochę czasu. Nie jest to tak proste, jak może się wydawać. Codzienne mierzenie temperatury, rozpoznawanie jakości śluzu, czy samodzielne dotykanie szyjki macicy – wszystko to wymaga praktyki i odpowiedniej wiedzy.
 3. Brak zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi – stosowanie NPR w żaden sposób nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kobiety, które nie są w stałych związkach i często zmieniają partnerów seksualnych powinny korzystać z prezerwatyw.
 4. Czasochłonność – codzienne mierzenie temperatury ciała, badanie położenia szyjki macicy, monitorowanie śluzu szyjowego – wszystko to zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga dużej skrupulatności i zaangażowania. Co więcej, podczas NPR należy prowadzić indywidualny notes z zapiskami i obserwacjami dotyczącymi faz cyklu i płodności.
 5. Osłabienie pożądania i więzi seksualnej – praktykowanie naturalnych metod planowania rodziny znacząco wpływa na zmniejszenie jakości seksualnych uniesień. Partnerzy uzależnieni są wówczas od cyklu biologicznego kobiety. Jeśli aktualnie nie zamierzają mieć dziecka, mogą ze sobą współżyć jedynie podczas dni niepłodnych, więc ich pożądanie zostaje wystawione na ciężką próbę, a jakakolwiek spontaniczność seksualna jest niemal wykluczona. Wiele związków nie radzi sobie z koniecznością abstynencji seksualnej i rozpada się.

Zaskakujące fakty o antykoncepcji

6 faktów na temat antykoncepcji
To ci się przyda

Naturalne planowanie rodziny (NPR) - aplikacje

Technologia w XXI wieku umożliwia korzystanie z wielu ciekawych i przydatnych narzędzi. Poznaj najskuteczniejsze aplikacje wspomagające naturalne planowanie rodziny.

WomanLog Kalendarz – to przejrzysty i prosty w obsłudze kalendarz dni płodnych, umożliwiający kobiecie monitorowanie cyklu owulacyjnego oraz jego właściwe prognozowanie.

Kalendarz miesiączka – to aplikacja pozwalająca obliczyć dni płodne, przewidywać miesiączki oraz dni, w których nie zajdziemy w ciążę. Do tego dołączony jest sekretny dziennik, w którym można zapisywać odczuwane przez siebie nastroje, zmianę masy ciała oraz jego temperaturę.

OvuView – ta aplikacja pozwala obserwować cykle płodne i niepłodne w ciele kobiety za pomocą metod objawowo-termicznych. Zawiera aż czternaście metod wskazujących płodność.

Kalendarzyk Bella – ułatwia codzienne funkcjonowanie za pomocą powiadomień i przypomnień dotyczących faz cyklu. Ponadto możemy w niej zanotować swoje spostrzeżenia i obserwacje.

My Days – Period & Ovulation – to aplikacja w języku angielskim, składająca się z kalendarza menstruacyjnego i pozwalająca obliczyć dni płodne i dni owulacyjne kobiety.