Antykoncepcja bez recepty - które środki kupisz bez przepisu lekarza?

2018-03-08 9:49

Które środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? Tabletki antykoncepcyjne i plastry niestety nie figurują na liście środków wydawanych bez przepisu lekarza. Istnieje jednak wiele metod, które można stosować bez konsultacji ze specjalistą, np. globulki antykoncepcyjne, kapturek naszyjkowy. Zobacz ich listę wraz z informacją na temat skuteczności i cen antykoncepcji dostępnej bez recepty.

Antykoncepcja bez recepty - które środki kupisz bez przepisu lekarza?
Autor: thinkstockphotos.com Hormonalne środki antykoncepcyjne są sprzedawane tylko na receptę.

Spis treści

  1. Dlaczego nie można kupić tabletek antykoncepcyjnych bez recepty?
  2. Metody antykoncepcji - zaskakujące fakty
  3. Lista środków antykoncepcyjnych bez recepty

Czy można kupić tabletki antykoncepcyjne bez recepty? Podobnie jak w przypadku wkładki domacicznej (spirali)plastrów antykoncepcyjnych – odpowiedź brzmi nieW Polsce nie można kupić żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w aptece bez recepty. Istnieje natomiast spory wybór metod barierowych i chemicznych, które dostępne są bez przepisu lekarza.

Dlaczego nie można kupić tabletek antykoncepcyjnych bez recepty?

W Polsce nie kupisz bez recepty środków antykoncepcyjnych, które zawierają syntetyczne hormony, a więc:

Wynika to z faktu, że zawarte w nich sztuczne hormony wpływają na funkcjonowanie całego organizmu i występuje szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Istnieją np. choroby przewlekłe, które mogą się zaostrzyć pod wpływem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to zwłaszcza chorób układu krążenia, takich jak zakrzepica, żylaki, nadciśnienie (syntetyczne hormony mają wpływ na procesy krzepnięcia krwi). Istnieją także dowody na to, że antykoncepcja hormonalna może zwiększać ryzyko zapadnięcia na niektóre typy nowotworów (np. raka piersi).

Czytaj też: Jakie skutki uboczne mają tabletki antykoncepcyjne?

Co więcej, każda osoba ma skłonności do pewnego typu chorób i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy plastrów może je uaktywnić. Dlatego tak ważny jest wywiad lekarski u ginekologa, który przed przepisaniem środków hormonalnych powinien dokładnie wypytać pacjentkę o występowanie chorób układu krążenia i nowotworów w rodzinie oraz u niej samej. Dopiero po wykluczeniu przeciwwskazań lekarz może wypisać receptę.

Metody antykoncepcji - zaskakujące fakty

6 faktów na temat antykoncepcji

Lista środków antykoncepcyjnych bez recepty

Do wyboru masz szereg barierowych i chemicznych środków antykoncepcyjnych bez recepty. Są one z reguły tańsze niż preparaty hormonalne, jednak odznaczają się niższą skutecznością. Część z nich nie jest też zbyt popularna w Polsce, stąd można kupić je tylko przez internet na zagranicznych stronach aukcyjnych.

Oto lista środków antykoncepcyjnych możliwych do kupienia bez recepty. Przy każdym uwzględniono wskaźnik skuteczności przy typowym użyciu oraz orientacyjną cenę.

Środek antykoncepcyjny Skuteczność Cena
prezerwatywy męskie 82% 2-3 zł za sztukę
prezerwatywy kobiece 79% 10 zł szt.
błona dopochwowa (diafragma) 88% 15-60 zł
kapturek naszyjkowy 89% 270 zł
gąbka dopochwowa 76-88% ok. 10 dolarów za szt.
środki plemnikobójcze (żele, pianki, globulki antykoncepcyjne) 71% 20-35 zł