Stosunek przerywany: skuteczna antykoncepcja za darmo?

Stosunek przerywany przez wiele par uważany jest za najprostszą, a przy tym skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Nie brakuje par, które sięgają po nią nawet w dni płodne. I do tego, ich zdaniem, jest to antykoncepcja za darmo. Czy rzeczywiście? Zdaniem lekarzy stosunek przerywany to najlepszy sposób na zapłodnienie i zajście w niechcianą ciążę oraz prosta droga do nerwicy u mężczyzn i zaburzeń seksualnych u kobiet.

Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji polegająca na wycofaniu członka z pochwy przed wytryskiem, co ma uniemożliwić plemnikom dostanie się do pochwy i zapłodnienie.

Stosunek przerywany: skuteczność, czyli wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla, który używany jest do określenia skuteczności danej metody antykoncepcyjnej, dla stosunku przerywanego wynosi 15-28, a przy perfekcyjnym użyciu, gdy kobieta ma dni niepłodne, a mężczyzna wycofał członek przed ejakulacją - 4. Oznacza to, że nawet 28 kobiet na 100 stosujących stosunek przerywany jako metodę antykoncepcji, może zajść w ciągu roku w ciążę. To dużo, bo dla np. tabletki antykoncepcyjnej wskaźnik Pearla wynosi 0,2-1,4 a dla komputerów cyklu 0,64.

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany nie jest dobrą metodą zapobiegania ciąży, ponieważ plemniki znajdują się nie tylko w ejakulacie, lecz także w tzw. preejakulacie, czyli wydzielinie, która wydostaje się z członka tuż przed wytryskiem. Dlatego nawet jeśli mężczyzna wycofa członek przed ejakulacją, do dróg rodnych kobiety mogą dostać się plemniki.

  • Stosunek przerywany w dni płodne

Skuteczność stosunku przerywanego w dni płodne będzie co prawda większa niż pełnego stosunku, ale nadal zdecydowanie mniejsza niż seksu z prezerwatywą.

  • Stosunek przerywany w dni niepłodne

W przypadku seksu w dni niepłodne, skuteczność metody antykoncepcji jaką jest stosunek przerywany będzie zależna od tego, na ile dokładnie określiliśmy występowanie dni niepłodnych. Niektóre kobiety mają bardzo regularne cykle i umieją dobrze interpretować występujące u siebie objawy owulacji (zmiana wyglądu śluzu, temperatury ciała), ale na ogół trudno precyzyjnie to ustalić.

Czytaj też: Owulacja - objawy. Jak rozpoznać owulację?

Stosunek przerywany: wady i zalety

Stosunek przerywany zaletę ma jedną: ta metoda antykoncepcji nic nie kosztuje. Wad natomiast ma co najmniej kilka.

  1. Po pierwsze, plemniki mogą znajdować się również w preejakulacie - wydzielinie, która wydostaje się z cewki podczas stosunku często na długo przed orgazmem.
  2. Po drugie, łatwo w miłosnym uniesieniu o chwilę wahania a nawet całkowitego zapomnienia, a zbyt późne wyjęcie członka z pochwy prowadzi do tego, ze część ejakulatu trafi jednak do pochwy.
  3. Po trzecie, w przypadku mężczyzna nerwowych i pobudliwych konieczność ciągłej kontroli może doprowadzić do nerwic płciowych, a na ich tle nawet do impotencji.
  4. Po czwarte - partnerka, zamiast oddawać się przyjemności, często skupia się na myśleniu o tym, czy on zdąży i przez to ma problemy z osiągnięciem orgazmu.

Czytaj też: Antykoncepcja bez recepty - lista preparatów, ceny, skuteczność

Poznaj zaskakujące fakty o metodach antykoncepcji

Warto wiedzieć

Stosunek przerywany: kontrowersje

Stosunek przerywany od lat jest tematem żywych dyskusji, przede wszystkim na forach internetowych. Lekarze od lat podkreślają bardzo niską skuteczność stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji, natomiast ci, którzy go stosują, z uporem twierdzą, że jest skuteczny, często podkreślając, że stosują go od wielu lat. Prawda zapewne leży pośrodku. Niewątpliwie stosunek przerywany wymaga od partnerów wielkiego zaufania i znajomości reakcji własnego ciała oraz liczenia się z tym, że może skończyć się ciążą.

Jak nie zajść w ciążę? [wideo]

Jak nie zajść w ciążę - Poradnik dla młodzieży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ona27
|

Beznadziejna metoda. Mój ją stosuje i jest zadowolony, ja wcale. Wieczny stres czy zajdę i czekanie na okres. Jak mam wybierać brak seksu czy ta metoda to wybieram brak.

Aneta mar
|

Żeby mieć pewność. Ja zaszłam.w ciążę dwa dni przed okresem. Lekarze twierdzą że można zajść w ciążę nawet w czasie miesiączki... Różne cuda się zdarzaja

Łukasz
|

Po co przerywać w dni niepłodne??

X
|

Stosunek przerywany jest rzeczywiście rewelacyjnym sposobem...ale na zajście w ciążę.
Pozdrawiam:)

Katarzyna
|

Mam 35 lat.Od 10 lat stosujemy stosunek przerywany z mężem i jestem w 100 % zadowolona.Mamy 2 dzieci oczywiście ciąże były planowane i nigdy żadna wpadka nam się nie przytrafiła.Po co faszerować się tabletkami jak można wybrać naturalną metodę.Polecam

Kobieta
|

Jednego dnia są, innego dnia nie. Może tak być? Może.

R
|

Ja nie mogę używać tabletek, stosunek przerwany z moim partnerem stosujemy 6 lat i nie ma żadnej nerwicy i problemów z sexem czy orgazmem. Jest nam razem bardzo dobrze.

Anna
|

Przez kilka lat uważalimy z partnerem ze stosunek przerywany jest bezpieczny. Niestety nieee! ! Wszystko dopilnowane i bach okazało się ze jestem w ciąży:/ :)

paróweczka
|

Nie żyjemy w średniowieczu. Mamy tak doskonałe srodki antykoncepcyjne, że każda kobieta może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Do tego dobry lekarz, badania i jesteśmy w stanie cieszyć sie z bezpiecznego seksu. Ja używam tabletek i rewelacja, nic mi nie dolega i jestem spokojna w koncu o zabezpieczenie.

andrzejm
|

Czy prosty tekst jest aż tak trudno zrozumieć ,że trzeba badań laboratoryjnych do zrozumienia? Mogą ale nie muszą czyli rosyjska ruletka. Czasami szalony plemnik "może" wyrwać się wcześniej do przodu i wtedy jest ryzyko zapłodnienia.Proste?