WKŁADKA DOMACICZNA (IUD, spirala): metoda antykoncepcji dla zapominalskich

2018-01-16 15:07

Wkładka domaciczna (IUD) ma tę zaletę, że nie trzeba o niej codziennie pamiętać jak w przypadku pigułki hormonalnej. Spirala (tak potocznie nazywana jest wkładka wewnątrzmaciczna) zakładana jest raz na kilka lat. Sprawdź, jakie są wady i zalety wkładki domacicznej i czy ta metoda antykoncepcji jest dla ciebie.

[AKCJA PARTNERSKA: ZAKOCHAJ SIĘ BEZPIECZNIE]

Wkładka domaciczna to popularna i skuteczna metoda antykoncepcji. Wkładka kształtem przypomina literę T. Spiralę zakłada i wyjmuje lekarz w czasie menstruacji. Jest to prawie bezbolesny zabieg. Ewentualne dolegliwości bólowe zwykle nie są większe niż przy normalnej menstruacji,  ustępują po zażyciu tabletek przeciwbólowych.

Spirala wykonana jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, niekiedy również hormonów. Spirala polecana jest paniom, które już rodziły i nie planują szybko dzieci, oraz tym, które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.

IUD stosowana jako antykoncepcja awaryjna po części zapobiega implantacji zarodka

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

IUD działa na wielu płaszczyznach:

  • powoduje zmianę konsystencji śluzu, co spowalnia ruch plemników;

Indeks Pearla waha się od 1 do 4, a w przypadku spiral hormonalnych 0,2 do 1 (przez trzy lata stosowania).

  • jony miedzi działają plemnikobójczo;
  • obecność wkładki utrudnia przemieszczanie się plemników i jaja;
  • wywołuje niewielki stan zapalny w macicy (jałowy, bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja

Natomiast wkładki hormonalne wyposażone są dodatkowo w pojemniczek z progestagenem, który stopniowo uwalnia się do macicy. Śluz gęstnieje, plemniki nie mogą się poruszać.

Zalety spirali

Wkładka z hormonem hamuje rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są mniej obfite i krótsze nawet o 2 dni.

W zależności od rodzaju za wkładkę płacimy 80–850 zł, ale koszt rozkłada się przecież na wiele lat.

Ten rodzaj spirali może być też stosowany jako lek przy bardzo obfitych okresach. Ponadto chroni przed rozwojem mięśniaków i polipów. Wszystkie rodzaje spiral mogą być używane przez panie karmiące piersią. Wkładkę można wyjąć po okresie stosowania przewidzianym przez producenta lub wtedy, gdy kobieta chce zajść w ciążę. Można założyć ją bezpośrednio po połogu (6 tygodni po porodzie lub 8 po cesarskim cięciu). Nie ma żadnych dowodów na to, że po usunięciu wkładki częściej występują poronienia.

Wady wkładki domacicznej

Przez pierwsze miesiące po założeniu tradycyjnej wkładki krwawienia mogą być intensywniejsze, w przypadku wkładki hormonalnej ten problem nie występuje. Tradycyjne spirale, czyli bez hormonów, mogą zwiększać ryzyko infekcji narządów rodnych. Z wkładki nie mogą korzystać kobiety:

 

  • z ostrymi stanami zapalnymi narządu rodnego,
  • z niewyleczonym przewlekłym nawracającym zapaleniem przydatków,
  • ze schorzeniami, które mogą się zaostrzyć w czasie stanów zapalnych (np. zapaleniem wsierdzia lub chorobą zastawek serca),
  • ze schorzeniami, przy których obniża się naturalna odporność organizmu (AIDS, cukrzyca)
  • ze zmianami w macicy (m.in. mięśniakami), ponieważ wkładka mogłaby okazać się mniej skuteczna i zintensyfikować krwawienie.

 

 

Antykoncepcja: mechaniczne metody antykoncepcji [wideo]

Antykoncepcja: mechaniczne metody antykoncepcji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Alfons
|

Tu kariery się nie zrobi.

Roventa
|

u mnie autentycznie wychodzą te wizyty raz do roku, fakt faktem, że wtedy to już komplet badań robię, wszystkie wyniki, ale jakoś przy wkładce nic mi się nie dzieje. nawet już nie pamiętam kiedy mi się jakaś infekacja przyplątała :)

zuzix
|

no ja na pewno jestem z tych zapominalskich, także wkładka spisuje się u mnie idealnie. jedyne o czym muszę pamiętać to kontrolna wizyta raz do roku :)

Zuza2
|

a w jaki sposób Ci wkładka przeszkadzała? przecież tego systemu nawet nie czuć :) dodatkowo wykonany z obojętnego dla organizmu materiału, więc nawet nie uczula itd aż dziwne

zarada
|

Może i ma swoje zalety, ale mi jakoś nie odpowiada. Po trzech miesiacach ja zdjęłam bo mi po prostu przeszkadzała. Teraz przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, nowej generacji i takie które dobrze na mnie działaja i nic mi nie dolega. Dziewczyny lekarz ma szeroki wachlarz antykoncepcji i musi dobrać wam taka jaka wam odpowiada.

Gośka
|

no i nie ma co owijać w bawełnę, dla zapominalskich wkładka hormonalna jest najlepszym ratunkiem

flix
|

też jestem zdania, że wkładka hormonalna pozwala na większą dozę spontaniczności. to chyba pierwsza metoda antykoncepcyjna w mojej "karierze", która poprostu jest i nie trzeba się z nią afiszować, w dodatku aktualnie jest najskuteczniejsza

livorno
|

z całą pewnością jest to metoda dla tych zapominalskich! w dodatku ja się całkiem wyluzowałam w końcu przy wkładce, nie ma już strachu, że prezerwatywa pęknie, że pigułka za wcześnie, za późno, czy pominięta. takie spontaniczne zbliżenia to inny level

Kasia S.
|

to chyba normalne, że na początku pobolewa, w końcu to obcy element w naszym skomplikowanym układzie! ale z czasem wszystko się tam "układa"

frankie
|

10 dni to jeszcze bardzo świeża sprawa, ale na początku na pewno konsultacja z lekarzem. jak zakładałam levosert to też miałam plamienie i ból podbrzusza na początku, ale wszystko ustąpiło :) może waro odczekać chociaż miesiąc i jeśli nie ustanie to wtedy coś działać?