6 najczęstszych pytań o plastry antykoncepcyjne

2018-09-28 11:47

Jak działają plastry antykoncepcyjne? Jaką mają cenę? Czy są skuteczne? Jak prawidłowo przechowywać plaster? Gdzie należy go nakleić? Czy plastry antykoncepcyjne w jakikolwiek sposób wpływają na zdrowie? Warto poznać odpowiedzi na te często zadawane pytania dotyczące antykoncepcji transdermalnej.

6 najczęstszych pytań o plastry antykoncepcyjne
Autor: thinkstockphotos.com Plastry antykoncepcyjne trzeba zmieniać raz w tygodniu.

Spis treści

  1. 1. Jak działa plaster antykoncepcyjny?
  2. 2. Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?
  3. 3. Jak stosować plastry antykoncepcyjne, aby były skuteczne?
  4. Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?
  5. Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
  6. 4. Gdzie naklejać plaster antykoncepcyjny?
  7. 5. Jak przechowywać plastry antykoncepcyjne?
  8. 6. Czy plaster antykoncepcyjny wpływa na zdrowie?

Plastry antykoncepcyjne są uważane za lepszą metodą antykoncepcji niż pigułki, ponieważ nie są podawane drogą pokarmową. Tym samym omijają wątrobę i mniej obciążają ten narząd. Jedną z wad plastrów antykoncepcyjnych jest jednak ich cena - miesięczny koszt ich stosowania jest wyższy niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Istnieje także ryzyko, że plaster się odklei.

1. Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Antykoncepcja transdermalna jest to metoda polegająca na dostarczaniu hormonów przez skórę. Hormony uwalniają się systematycznie, dzięki czemu ich stężenie utrzymuje się na stałym poziomie. Efektem tego jest wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą, brak skoków hormonów (czyli brak skutków ubocznych, takich jak ból głowy czy piersi) i dobra tolerancja.

2. Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej sprawdza się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Podaje on, ile kobiet (na 100 badanych) zaszło w ciążę, stosując daną metodę. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych, zakładając błąd metody i perfekcyjne stosowanie przez użytkowniczkę, ten wskaźnik wynosi 0,4. Natomiast przy uwzględnieniu błędu metody i użytkowniczki wynosi 0,76. Wskaźnik ten jest bardzo niski, co oznacza, że plastry są wysoce skuteczną metodą antykoncepcji. Na ten korzystny wynik wpływa częstotliwość zmiany plastra – aplikacja raz na tydzień zmniejsza wyraźnie możliwość popełnienia błędu przez użytkowniczkę.

3. Jak stosować plastry antykoncepcyjne, aby były skuteczne?

Z punktu widzenia skuteczności metody transdermalnej, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Należy zwrócić uwagę, by skóra, na którą będzie naklejony plaster, była odtłuszczona (np. roztworem alkoholu), sucha, czysta, zdrowa i nieowłosiona.

W miejscu, w którym chcemy przykleić plaster, lepiej nie stosować żadnych kremów, balsamów, maści ani leków działających miejscowo. Dotyczy to również kosmetyków z zawartością olejków (np. arganowego), masła shea i innych, które mogą osłabić przyczepność plastra. Odpowiednio przygotowana skóra daje nam pewność, że plaster będzie dobrze się trzymał.

To ci się przyda

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

Cena 3 plastrów antykoncepcyjnych wynosi ok. 40-50 zł.

Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?

6 faktów na temat antykoncepcji

4. Gdzie naklejać plaster antykoncepcyjny?

Plaster antykoncepcyjny można nakleić w jednym z trzech miejsc na skórze: na ramieniu, brzuchu lub na pośladkach. Ważne, by nie naklejać plastra dwa razy w to samo miejsce. Nie znaczy to, że trzeba za każdym razem zmieniać część ciała – wystarczy nakleić go kilka centymetrów niżej, wyżej lub obok. Naklejanie plastra jest bardzo proste – należy przytrzymać plaster ciepłą i suchą dłonią przez co najmniej 30 sekund, a po tygodniu odkleić i nakleić nowy.

5. Jak przechowywać plastry antykoncepcyjne?

Przy stosowaniu plastrów ważne jest również ich przechowywanie. Zalecane jest suche i ciemne miejsce. Plastrów nie wolno przechowywać w lodówce ani zamrażać.

6. Czy plaster antykoncepcyjny wpływa na zdrowie?

Hormony z plastra są wchłaniane bezpośrednio przez skórę, więc zaburzenia ze strony układu pokarmowego (takie jak wymioty czy biegunka) nie wpływają na zmniejszenie skuteczności tej metody antykoncepcji. Oprócz tego, antykoncepcja transdermalna może wpłynąć na poprawę kondycji skóry czy włosów, ponieważ plaster antykoncepcyjny w swoim składzie zawiera składniki hormonalne o działaniu antyandrogennym, które wpływają na obniżenie poziomu testosteronu.

Ponadto, innowacyjny system transdermalny umożliwia regulację i kontrolę cyklu menstruacyjnego. Dzięki niskiej zawartości estrogenów i stałemu poziomowi dostarczanych do organizmu hormonów, krwawienia miesiączkowe nie są zbyt obfite.

Warto też wiedzieć, że ta forma antykoncepcji hormonalnej zapobiega tworzeniu się torbieli na jajnikach czy namnażaniu się komórek nowotworowych.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Bóle i krwawienia podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych Evra

Od dwóch tygodni stosuję plastry antykoncepcyjne Evra. Od kilku dni mam mocne bóle w podbrzuszu oraz silne skurcze, które kończą się krwawieniem, cały czas mam też plamienia. Czy jest to normalne? Nigdy nie stosowałam żadnej antykoncepcji i nie wiem, czy powinnam udać się do lekarza.

Skoro są bóle, to lepiej skontaktować się z lekarzem. Może to być objaw endometriozy, a wtedy lepsza będzie wkładka z hormonem na 3 lata. Może też być to objaw zapalenia pod wpływem pojawiających się plamień. Tak, czy inaczej, bóle i silne skurcze muszą zostać wyjaśnione przez lekarza. Gdyby miała pani tylko plamienia, to czasem przy rozpoczynaniu antykoncepcji mogą się pojawić, ale powinny się w ciągu pierwszych 3 miesięcy całkowicie ograniczyć.