Gąbka dopochwowa (antykoncepcyjna): działanie, zastosowanie, skuteczność

2018-01-16 15:08

Gąbka dopochwowa (antykoncepcyjna) łączy w sobie cechy mechanicznych i chemicznych metod antykoncepcji. Stanowi zaporę, która chroni przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych, a dodatkowo nasączona jest płynem plemnikobójczym. Zobacz, jak stosować gąbkę dopochwową i jaką skuteczność ma ten rodzaj antykoncepcji.

Gąbka dopochwowa (antykoncepcyjna): działanie, zastosowanie, skuteczność
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Gąbka dopochwowa – jak ją stosować?
  2. Jak założyć gąbkę dopochwową?
  3. Gąbka dopochwowa – skuteczność
  4. Antykoncepcja - co powinnaś wiedzieć
  5. Gąbka dopochwowa – gdzie kupić i ile kosztuje?
  6. Gąbka dopochwowa – dla kogo odpowiednia?
  7. Gąbka dopochwowa a seks w czasie okresu
  8. Gąbka dopochwowa – zalety i wady

Gąbka dopochwowa, inaczej antykoncepcyjna, ma formę okrągłej gąbki o średnicy ok. 5 cm z niewielkim zagłębieniem, do której przytwierdzony jest sznurek ułatwiający późniejsze wyjmowanie. Umieszcza się ją głęboko w pochwie, gdzie pełni rolę bariery utrudniającej wniknięcie plemników do dróg rodnych. Wykonana jest z tworzywa poliuretanowego i nasączona dodatkowo substancją plemnikobójczą – nonoksynolem-9 lub benzalkonium.

Zobacz, na czym polega stosowanie gąbki dopochwowej, dla kogo jest polecana i jaką ma skuteczność.

Gąbka dopochwowa – jak ją stosować?

Gąbkę dopochwową zakłada się bezpośrednio przed stosunkiem. Powinna przebywać w pochwie ok. 30 godzin. W tym czasie można odbyć stosunek kilkakrotnie. Ważne jednak, aby nie wyjmować jej wcześniej niż po upływie 12 godzin od ostatniego kontaktu seksualnego (dokładne wytyczne różnią się w zależności od producenta – mogą wahać się od 6 do 24 godzin). Gąbka jest jednorazowa i po zużyciu trzeba ją wyrzucić.

Jak założyć gąbkę dopochwową?

Gąbka dopochwowa powinna być umieszczona jak najgłębiej, aby pokryć wejście do kanału szyjki macicy.

Gąbkę antykoncepcyjną zakłada się podobnie jak tampon. Najwygodniej robić to w pozycji stojącej z jedną nogą opartą o krawędź wanny lub krzesło. Na początek dokładnie myjemy ręce (niektórzy producenci zalecają, aby przed aplikacją zwilżyć gąbkę wodą, co ma uaktywnić działanie środka plemnikobójczego). Następnie wkładamy piankowy krążek do pochwy tak, aby zagłębienie skierowane było w stronę macicy. Gąbka jest dobrze założona, gdy dotyka szyjki macicy i całkowicie ją pokrywa. Niedokładna aplikacja może obniżać skuteczność tej metody antykoncepcyjnej. Po prawidłowym umieszczeniu gąbki w pochwie powinna ona być zupełnie niewyczuwalna. Jej usunięcie nie powinno sprawiać problemów – wystarczy złapać kciukiem i palcem wskazującym wystający sznureczek i pociągnąć jak tampon.

Gąbka dopochwowa – skuteczność

Mimo zastosowania dwóch metod zabezpieczenia – barierowej i chemicznej – gąbka dopochwowa nie jest najskuteczniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Wskaźnik Pearla dla niej wynosi 6-24, co oznacza, że nawet co czwarty stosunek z zastosowaniem gąbki może kończyć się ciążą.

Warto dodać, że skuteczność tej metody różni się w zależności od tego, czy kobieta rodziła. U kobiet, które wcześniej były w ciąży wskaźnik zawodności wynosi 24%, a dla nieródek – 12%. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianą budowy macicy po porodzie.

Aby zmniejszyć ryzyko zapłodnienia, lepiej stosować gąbkę dopochwową razem z innymi metodami antykoncepcji – na przykład prezerwatywą albo dodatkowymi środkami plemnikobójczymi.

Czytaj też: Globulki antykoncepcyjne - działanie, skuteczność, nazwy

Antykoncepcja - co powinnaś wiedzieć

6 faktów na temat antykoncepcji
To ci się przyda

Gąbka dopochwowa – gdzie kupić i ile kosztuje?

Gąbki dopochwowe rzadko można dostać w polskich aptekach. Na Zachodzie jest to znacznie popularniejszy środek antykoncepcyjny i dostępny niemal w każdej aptece bez recepty. W Polsce można kupić gąbkę antykoncepcyjną przez internet, np. przez zagraniczne portale aukcyjne. Jej cena wynosi ok. 10 dolarów za 3 sztuki.

Gąbka dopochwowa – dla kogo odpowiednia?

Choć gąbka dopochwowa nie daje pewnego zabezpieczenia przed ciążą, w przypadku niektórych kobiet może sprawdzić się lepiej niż bardziej skuteczne metody antykoncepcyjne. Niewątpliwą zaletą piankowego krążka jest brak ingerencji w naturalne funkcjonowanie organizmu. Gąbka polecana jest więc kobietom, które nie mogą przyjmować preparatów hormonalnych albo mają związane z nimi obawy. Nadaje się także dla osób, które rzadko odbywają stosunki i mają stałego partnera seksualnego.

Czytaj też: Antykoncepcja bez recepty - lista preparatów, ceny, skuteczność

Gąbka dopochwowa zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, ale nie wyklucza go – nie jest to więc odpowiedni sposób antykoncepcji dla osób odbywających stosunki z wieloma partnerami.

Gąbka dopochwowa a seks w czasie okresu

Istnieją gąbki dopochwowe, których przeznaczeniem nie jest ochrona przed ciążą, lecz umożliwienie stosunku w czasie okresu. Nie należy mylić tych dwóch produktów, ponieważ gąbkę antykoncepcyjną trzeba nosić w pochwie przez minimum kilkanaście godzin. Jeśli w tym czasie nasiąknie krwią, może dojść do wstrząsu toksycznego. Do seksu w czasie menstruacji należy używać tylko specjalnych gąbek do tego przeznaczonych.

To ci się przyda

Gąbka dopochwowa – zalety i wady

ZALETY:

  • nie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu;
  • niewyczuwalna podczas stosunku;
  • gąbki dopochwowej używa się doraźnie przed stosunkiem, nie trzeba więc o niej pamiętać tak jak o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych;
  • starczy na cały dzień i nie trzeba jej zmieniać między stosunkami z tym samym partnerem.

WADY:

  • jest to mało skuteczna forma antykoncepcji;
  • nie jest polecana jako środek zabezpieczający przed chorobami wenerycznymi;
  • środek plemnikobójczy, którym gąbka jest nasączana, może wywoływać alergie;
  • w przypadku gdy zapomnimy wyciągnąć gąbkę po upływie kilkunastu godzin może dojść do wstrząsu toksycznego;
  • gąbka dopochwowa jest trudno dostępna w Polsce.