Plastry antykoncepcyjne: jak działają i czy są skuteczne?

2011-06-22 12:27
Plastry antykoncepcyjne: jak działają i czy są skuteczne?
Autor: Thinkstockphotos.com

Plastry antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji dla kobiet, które chcą chronić swoją wątrobę. A to dlatego, że hormony trafiają przez skórę od razu do krwiobiegu. Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak dwuskładnikowe pigułki, czyli estrogen i progestagen.

Plastry antykoncepcyjne to jedna z hormonalnych metod antykoncepcji. W przypadku zapominalski sprawdzają się lepiej niż tabletki, poza tym hormony zawarte w plastrze omijają układ pokarmowy i są dużo bezpieczniejsze dla kobiet mających np. problemy z wątrobą.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plaster antykoncepcyjny naklejony na skórę przez cały czas uwalnia hormony, które przenikają do krwiobiegu i zapobiegają owulacji – komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, a więc nie może dojść do jej zapłodnienia.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

Pierwszy plaster nakleja się na skórę w pierwszym dniu cyklu. Po tygodniu zastępuje się go nowym. Za każdym razem lepiej wybrać inne miejsce, by nie prowokować podrażnień skóry. Po 3 tygodniach następuje tygodniowa przerwa na menstruację. Polecane są cztery miejsca naklejania plastra: ramię, plecy, pośladki i okolice bikini. W żadnym przypadku nie na piersi. Skóra pod plastrem powinna być zdrowa, nieuszkodzona, bez zadrapań, oparzeń słonecznych, znamion oraz brodawek.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Plaster nie obciąża wątroby tak jak tabletka, gdyż zawarte w nim hormony przenikają przez skórę. Nawet jeśli całkowicie się odklei, daje jeszcze 24 godziny względnego bezpieczeństwa antykoncepcyjnego. To samo dotyczy sytuacji, kiedy zapomni się wymienić go na nowy.

6 faktów na temat antykoncepcji

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Może powodować podrażnienia skóry, nie mogą go stosować kobiety ze sporą nadwagą i otyłe.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Duża (wskaźnik Pearla 0,5–1,6).

Jaki to wydatekZa opakowanie plastrów trzeba zapłacić 65–70 zł.

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.