Plastry antykoncepcyjne: jak działają i czy są skuteczne?

2011-06-22 12:27

Plastry antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji dla kobiet, które chcą chronić swoją wątrobę. A to dlatego, że hormony trafiają przez skórę od razu do krwiobiegu. Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak dwuskładnikowe pigułki, czyli estrogen i progestagen.

Plastry antykoncepcyjne to jedna z hormonalnych metod antykoncepcji. W przypadku zapominalski sprawdzają się lepiej niż tabletki, poza tym hormony zawarte w plastrze omijają układ pokarmowy i są dużo bezpieczniejsze dla kobiet mających np. problemy z wątrobą.

Posłuchaj, jakie są zalety i wady plastrów antykoncepcyjnych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plaster antykoncepcyjny naklejony na skórę przez cały czas uwalnia hormony, które przenikają do krwiobiegu i zapobiegają owulacji – komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, a więc nie może dojść do jej zapłodnienia.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

Pierwszy plaster nakleja się na skórę w pierwszym dniu cyklu. Po tygodniu zastępuje się go nowym. Za każdym razem lepiej wybrać inne miejsce, by nie prowokować podrażnień skóry. Po 3 tygodniach następuje tygodniowa przerwa na menstruację. Polecane są cztery miejsca naklejania plastra: ramię, plecy, pośladki i okolice bikini. W żadnym przypadku nie na piersi. Skóra pod plastrem powinna być zdrowa, nieuszkodzona, bez zadrapań, oparzeń słonecznych, znamion oraz brodawek.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Plaster nie obciąża wątroby tak jak tabletka, gdyż zawarte w nim hormony przenikają przez skórę. Nawet jeśli całkowicie się odklei, daje jeszcze 24 godziny względnego bezpieczeństwa antykoncepcyjnego. To samo dotyczy sytuacji, kiedy zapomni się wymienić go na nowy.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Może powodować podrażnienia skóry, nie mogą go stosować kobiety ze sporą nadwagą i otyłe.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Duża (wskaźnik Pearla 0,5–1,6).

Jaki to wydatekZa opakowanie plastrów trzeba zapłacić 65–70 zł.

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
młody
|

krwawienie z odstawienia???? Z odstawienia czego? Skoro kobieta niczego nie odstawiała a wrecz przecież bierze tabletki. Nierozumiem tego stwierdzenia. Co się odstawia skoro jest to krwawienie z odstawienia.

IWONA
|

Jesli biore tabletki na rozrzedzenie krwi to moge stosować plastry antykoncepcyjne???

kasiula
|

Cześć, ja stosuje od jakiś 3 lat plastry Evra, jestem z nich bardzo zadowolona, nie odklejają sie no i co najważniejsze działają + moja cera sie uspokoiła, nie mam już trądziku. Co do bóli menstruacyjnych, nigdy nie miałam z tym problemu, ale przynajmniej praktycznie do godziny wiem kiedy przyjdzie okres, wiec za to wielki plus. Jakiś rok temu próbowałam Lisvy, ale źle się czułam i w ciągu trzech tygodni wykorzystałam 3 miesięczny pakiet, nie trzymały mi się.
Plastry mają tylko jeden minus, wygląd, zwłaszcza latem jak kleje na ramionach, pod koniec noszenia robi sie czarna obwódka, ale sama w sobie nie przeszkadza.
Ja przed przyklejeniem plastra nie kremuje/balsamuje obszaru na którym bedzie plaster i nie robie też peelingu zeby bardziej nie podrażnic skóry, no bo skóra która przez tydznien nie bedzie miała powietrza przez dwa dni po odklejeniu jest lekko zaczerwieniona.
Buziaczki dla Was :*

Ania
|

Jak możesz pisać na komputerze. Przecież to wbrew naturze

floriana
|

Musiałam zmienić na plastry bo o tabletce często zapominałam, przy plastrach mam spokój, zmieniam plasterek raz w tygodniu, chyba najbardziej mi ta metoda odpowiada.

koralina
|

Wcale się nie dziwię u mnie też mocno się trzymają bo są okrągłe, no i kwestia przyklejenia plastra jest bardzo ważna . Trzeba go przytrzymać ciepła dłonią około 30 sekund.

ajla
|

Wszyscy myślą, że plastry się odklejają ale ja już od trzech miesięcy naklejam lisvy i jeszcze ani razu mi się nie odkleił.

sona25
|

Akurat te plastry mają mniej hormonów, nie wiem jak to się ma do pigułek ale taka informacja jest w ulotce :)

Małgosia
|

Tenia, skąd taka informacja, że plastry mają zmniejszoną ilość hormonów? Plastry zawierają więcej hormonów niż tabletki antykoncepcyjne, zapytaj lekarza. Ja i tak plastrów stosować nie mogę, ponieważ karmię piersią, więc nie mogę brać estrogenów. Ale biorę jednoskładnikowy limetic i czuję się po nim świetnie

ewka
|

Moje plastry nie powodują żadnych podrażnień skóry, ale trzeba pamiętać aby je naklejać za każdym razem w inne miejsce i przytrzymać troszkę ciepła dłonią aby trzymały się dobrze.