METODY ANTYKONCEPCJI: naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne

2018-03-21 15:37 Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Olena Skwiecińska, Natalia Skipietrow

Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Każda ma inne działanie i przeznaczenie. Aby dana metoda antykoncepcyjna była bezpieczna i skuteczna, trzeba uwzględnić wiek kobiety, stan zdrowia, potrzeby oraz jej przekonanie i nastawienie. Poznaj wady i zalety różnych metod antykoncepcji.

Metody antykoncepcji są rozmaite - do wyboru jest kilkadziesiąt rodzajów tabletek, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty... Jedne środki są dobre dla nastolatki, rozpoczynającej współżycie, inne dla matki karmiącej, a inne dla dojrzałej kobiety. Niektóre metody opracowano z myślą o kobietach, które nie rodziły, inne wymyślono dla tych, które już nie chcą mieć więcej dzieci. Poza tym innego zabezpieczenia potrzebujesz współżyjąc sporadycznie a innego, gdy masz stałego partnera. Są też rozwiązania dla pań systematycznych i dla zapominalskich czy prowadzących nieregularny tryb życia.

By dobrać najlepszą dla siebie antykoncepcję, musisz poznać dostępne metody.

Chemiczne metody antykoncepcji

Zawierają środki plemnikobójcze, które paraliżują plemniki, ograniczają ich żywotność a nie uszkadzają materiały genetycznego oraz zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Indeks Pearla dla chemicznych metod antykoncepcji wynosi 6-26

Zaletą chemicznych środków antykoncepcyjnych jest łatwość użycia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że często mogą być przyczyną alergii, mogą też sprzyjać rozwojowi infekcji pochwy. Poza tym nie każdemu odpowiadają doznania towarzyszące korzystaniu z tej metody antykoncepcji. Do chemicznych metod antykoncepcji zaliczamy:

Mechaniczne metody antykoncepcji

Mechaniczne metody antykoncepcji polegają na stworzeniu bariery utrudniającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie wpływają na układ krzepnięcia i nie zakłócają w trwały sposób płodności. Prezerwatywy dodatkowo chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Do tej grupy środków antykoncepcyjnych należą:

Skuteczność prezerwatyw, błon pochwowych i kapturków naszyjkowych wzrasta, jeśli stosuje się je jednocześnie ze środkami plemnikobójczymi.

Hormonalne metody antykoncepcji

Działanie antykoncepcji hormonalnej opiera się na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów (progestagenów i estrogenów), które m.in. hamują owulację i sprawiają, że śluz szyjki macicy ulega zagęszczeniu, co zmniejsza przepuszczalność plemników i utrudnia zajście w ciążę.

Indeks Pearla waha się od 0,01 do 0,54

Poszczególne rodzaje antykoncepcji hormonalnej różnią się sposobem podania hormonów oraz wielkością ich dawki. Każda z poniższych hormonalnych metod antykoncepcyjnych ma swoje wady i zalety. To że jedna metoda jest w twoim przypadku nieodpowiednia wcale nie oznacza, że nie będziesz mogła skorzystać z innej. W tej chwili są dostępne:

Czytaj też: Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Ważne

Indeks (wskaźnik) Pearla informuje o tym, jakie jest ryzyko zajścia w ciążę przy określonej metodzie antykoncepcji. Gdy wynosi np. 1 – oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę przez rok, w ciążę zaszła jedna. Im niższy wskaźnik, tym forma zapobiegania ciąży jest skuteczniejsza. Indeks zwykle składa się z dwóch liczb. Pierwsza dotyczy osób zdyscyplinowanych, druga tych, które np. zażywają pigułki o różnych porach dnia lub czasem zapomną o pigułce.

Naturalne metody antykoncepcji

Ich plusem jest fakt, że nie ingerują one w naturalne funkcjonowanie układu hormonalnego i są całkowicie darmowe. Z drugiej strony, skuteczność naturalnych metod antykoncepcji jest ściśle uzależniona od stanu organizmu, ponieważ ich stosowanie polega na obserwacji objawów dawanych przez ciało: temperatury, ilości śluzu szyjkowego, samopoczucia, bólu owulacyjnego. Te nie zawsze wyglądają tak samo, przez co ustalenie dni płodnych może być trudne (np. podczas choroby). Przez to skuteczność antykoncepcji obniża się.

Do naturalnych metod antykoncepcji zaliczyć można:

  • metodę termiczną
  • metodę Billingsów (obserwacji śluzu szyjkowego)
  • metodę objawowo-termiczną
  • komputery cyklu (Lady Comp, Pearly)
  • kalendarzyk małżeński.

Sterylizacja

Jest jeszcze jeden bezpieczny i skuteczny, ale zarazem dość radykalny sposób zapobiegania ciąży – sterylizacja.

Sterylizacja ma w przypadku kobiet niestety bardzo poważną wadę - jest nieodwracalna.

Męska, czyli wazektomia lub damska – to najpopularniejsza metoda antykoncepcji na świecie. Zabieg wykonuje się poprzez małe cięcie i podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów. Wystarczy krótka wizyta w ambulatorium i miejscowe znieczulenie.

UWAGA! Nasz kodeks karny mówi, że: „kto pozbawił wzroku, słuchu oraz zdolności płodzenia (...), podlega karze”. Na niego powołują się lekarze odmawiający sterylizacji.

Mity o antykoncepcji [wideo]

Mity o antykoncepcji

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sara Kowalska
|

Od dłuższego czasu obserwuję cykl wykorzystując komputer cyklumyway i polecam wszystkim

Patrycja
|

Ja polecam na dni płodne ze śliny afrodyta sprawdza się naprawdę dobrze.

Diana
|

Ja z powodzeniem, bez wpadek i strachu przed ciążą stosuje diafragmę caya. Łatwa w zakładaniu no i nie truje hormonami

wesoła
|

No ja moge przyjmować tylko tabletki bo jestem alergiczka. Mam bardzo dobrze dobrane przez swojego ginekologa tabletki, które nie powoduja u mnie żadnych skutków ubocznych. Sa to tabletki z naturalna pochodna progesteronu i sa bardzo bezpieczne dla organizmu.

Magda
|

przerobiłam już chyba wszystko , no może poza implantem i wygląda na to ze jestem beznadziejnym przypadkiem , bo nic mi nie służy . Możecie sie śmiąc lub nie, ale stosuje Lady-Comp- taki komputerek do cyklu i dopiero teraz czuję że żyję , żadnych problemów intymnych, upławów, grzybic itp., bólu głowy , wąchań wagi itp. I od razu mówię nie jestem żadnym moherem :) Pozdrawiam i polecam , dziewczynom takim jak ja:)

malwa
|

Plasterki są super, dla mnie to najlepsza metoda antykoncepcji tym bardziej, ze nie odczuwam żadnych skutków ubocznych po lisvy

gabi
|

Ja się do nich przekonałam jak lekarka mi powiedziała że nie tyje się od nich. Po tabletkach kilka kilogramów mi przybyło a teraz nic, a nic :)

astra
|

Przecież plaster działa tak samo jak tabletka tyle, ze przez skórę dając mniej skutków ubocznych to nie rozumiem twoich obaw.

Minia
|

Ja do plastrów nigdy nie mogłam się przekonać. Nie zaufałabym w tak ważnej kwestii kawałkowi plastra z klejem :) Teraz i tak biorę Limetic, bo z powodów zdrowotnych musiałam zdecydować się na jednoskładnikowe, ale z powodu wygody - nigdy nie zamieniłabym tabletek na nic innego :) Kto podziela moje zdanie - łapka w górę! :)

Anna
|

Wszystko fajnie, ale wazektomia to jednak nie to samo co sterylizacja, warto to poprawić w artykule...