Wazektomia - na czym polega? Cena, skutki uboczne, powikłania

2018-10-05 10:37 Anna Jakimiuk

Wazektomia to metoda antykoncepcji wybierana przez mężczyzn, którzy już nie chcą albo nie powinni mieć dzieci. Skuteczność zabiegu potwierdzona jest w 99 procentach. Mężczyzna po wazektomii może odbywać stosunki seksualne tak, jak dotychczas, ale jego sperma nie zawiera już plemników. Przeczytaj, na czym dokładnie polega wazektomia, ile kosztuje i jakie skutki uboczne ma ten zabieg.

Wazektomia jest legalną i bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn, w skutkach porównywaną z podwiązaniem jajników u kobiet. Zabieg ten nie może być mylony ze sterylizacją, ponieważ nie prowadzi do trwałej bezpłodności (drożność nasieniowodów w większości przypadków można przywrócić).

Zobacz najczęściej zadawane pytania na temat wazektomii.

 1. Na czym polega wazektomia?
 2. Kto może poddać się wazektomii?
 3. Jakie mogą być powikłania po wazektomii?
 4. Ile trwa rekonwalescencja po wazektomii?
 5. Jaka jest skuteczność wazektomii?
 6. Jakie skutki uboczne ma wazektomia?
 7. Czy wazektomia wpływa na popęd?
 8. Ile kosztuje wazektomia?
 9. Czy wazektomia jest legalna w Polsce?
 10. Czy wazektomia jest odwracalna?
Posłuchaj o wazektomii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

1. Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to urologiczny zabieg mikrochirurgiczny, polegający na przecięciu nasieniowodów, co powoduje zakłócenie transportu plemników z jąder do prącia. W wielu przypadkach wazektomię przeprowadza się metodą "bez skalpela", polegającą na jednym lub dwóch nakłuciach, bez koniecznego nacięcia.

Skuteczność wazektomii sięga 99,99%. Aby jednak upewnić się, że zabieg przebiegł prawidłowo, zaleca się wykonanie badań kontrolnych nasienia po kilkunastu tygodniach od zabiegu.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego uważa się go za praktycznie bezbolesny. Znieczulony nasieniowód zostaje uwidoczniony przez nakłucie/minimalne nacięcie skóry. Następnie zakłada się klipsy tytanowe na nasieniowodzie (w odległości kilku milimetrów od siebie) i przecina przewód nasienny. Meritum operacji jest wycięcie kilku milimetrów nasieniowodu i wykonanie mikrokoagulacji (zamknięcia naczynek) ujść kanałów. Po zakończeniu zabiegu na mosznie widoczna jest minimalnych rozmiarów ranka i delikatne przebarwienie skóry.

Sama operacja trwa kilkanaście minut, a cały pobyt pacjenta w klinice około godziny.

2. Kto może poddać się wazektomii?

Podjęcie decyzji o poddaniu się wazektomii należy gruntownie przemyśleć. Nie powinna być ona podejmowana w sytuacjach stresowych i kryzysowych, takich jak: kłopoty finansowe, choroba, narodziny dziecka i pochopne stwierdzenie, że nie chce się mieć następnego. Przed zabiegiem konieczne jest zrobienie badania morfologii krwi i antygenu HBS.

  3. Jakie mogą być powikłania po wazektomii?

  Zabieg jest bezpieczny i powikłania występują stosunkowo rzadko. Szacuje się, że dotyczyć mogą maksymalnie kilku procent pacjentów. Można podzielić je na występujące bezpośrednio po zabiegu oraz te długoterminowe.

  1. Powikłania wczesne: siniak na mosznie, obrzęk, obecność krwi w nasieniu lub stan zapalny miejsca podanego zabiegowi.
  2. Powikłania późne: odtworzenie ciągłości nasieniowodu (przypadki, kiedy w spermie pacjenta po wazektomii pojawiają się plemniki) lub tzw. ziarniak spermy.
  To ci się przyda

  Najlepszymi kandydatami do wazektomii są:

  • mężczyźni po 30. roku życia;
  • mężczyźni w stałych, długoletnich związkach, którzy mają już dzieci;
  • mężczyźni, których partnerki mają poważne problemy zdrowotne, a zajście w ciążę może być zagrożeniem dla jej zdrowia lub życia;
  • mężczyźni pozostający w związkach, w których jeden z partnerów jest nosicielem dziedzicznej choroby genetycznej.

  4. Ile trwa rekonwalescencja po wazektomii?

  Aby osiągnąć zamierzony efekt wazektomii, należy przestrzegać zaleceń lekarzy. Najważniejszym z nich jest powstrzymywanie się od współżycia do całkowitego zagojenia rany po zabiegu. Może to trwać od 4 dni do dwóch tygodni (czas zależy od sugestii konkretnych lekarzy).

  Przez 2 tygodnie po wazektomii nie zaleca się uprawiania żadnego sportu.

  Możliwa, przejściowa obecność plemników w nasieniowodach po wazektomii powoduje, że aby uniknąć niechcianej ciąży, niezbędne będzie krótkotrwałe stosowanie dotychczasowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy. Szacunkowy czas, jakiego nasieniowody potrzebują do całkowitego oczyszczenia się z plemników to około 3 miesięcy lub 20 ejakulacji.

  W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu i prowadzić samochodu. Do pracy w biurze można wrócić już 4 dni po operacji, a do pracy fizycznej po tygodniu zwolnienia.

  Sprawdź, jak działa tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn [WIDEO]

  5. Jaka jest skuteczność wazektomii?

  Przyczyną niepowodzenia zabiegu może być rekanalizacja nasieniowodów (ponowne połączenie rozłączonych kikutów nasieniowodów) i pojawienie się plemników w spermie, wynikające z nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu mikrochirurgicznego. Aby uzyskać pewność, że zabieg się powiódł, należy zrobić badanie morfologii nasienia (sprawdzić, czy jest ono wolne od jakichkolwiek ruchomych plemników). Badanie wykonuje się w laboratorium, ale nie wszystkie laboratoria przeprowadzają tego typu badania.

  Badanie nasienia na obecność plemników dla pacjentów poniżej 34 lat wykonuje się w 12. i 14. tygodniu od zabiegu, a pacjenci powyżej 35. roku życia wykonują je w 16. i 18. tygodniu.

  Aby potwierdzić skuteczność wazektomii analiza laboratoryjna powinna wykazać całkowity brak ruchomych plemników w badanym nasieniu.

  Czytaj też: Jak przygotować się do badania nasienia

  Cena badania morfologii nasienia waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od laboratorium.

  6. Jakie skutki uboczne ma wazektomia?

  Skuteczność zabiegu wazektomii jest pewna. Lekarze prowadzą natomiast badania potwierdzające, czy wazektomia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Dotychczas nie stwierdzono poważnych problemów zdrowotnych, wywoływanych przez podwiązanie nasieniowodów, ponieważ ich jedyną funkcją jest transport plemników.

  Lekarze zalecają stosowanie innych środków antykoncepcyjnych przez 2-3 miesiące po wazektomii, ponieważ w ejakulacie mogą się jeszcze znajdować plemniki.

  Ostatecznie jednak jeszcze nie wiadomo, czy wazektomia może spowodować zmiany w jądrach. Aby się o tym przekonać, niezbędne jest wykonanie szeregu specjalistycznych badań. Prowadzi się je m. in. w kierunku zależności pomiędzy wazektomią a rakiem prostaty) oraz wieloletnia obserwacja jąder pacjentów. Potrzeba więc czasu, żeby przekonać się o pełnym bezpieczeństwie wazektomii.

  7. Czy wazektomia wpływa na popęd seksualny?

  Wazektomia nie zmniejsza popędu seksualnego i nie wpływa na jakość życia intymnego, nie powoduje też problemów z erekcją. Podczas zabiegu nie zostaje bowiem naruszony przebieg nerwów i naczyń. Jedyną różnicą jest fakt, że w nasieniu nie ma plemników - jądra nadal je produkują, ale nie wydostają się one na zewnątrz. Po wazektomii wygląd i zapach ejakulatu nie zmieniają się. Organizm mężczyzny po wazektomii nie przestaje produkować męskich hormonów, nie zmieniają się też jego cechy fizyczne, np. nie podnosi się mu głos, nie znika zarost.

  8. Ile kosztuje wazektomia?

  Biorąc pod uwagę fakt, że wazektomia jest wydatkiem jednorazowym, można uznać, że to także jedna z najtańszych metod antykoncepcyjnych i opłaca się bardziej niż regularne kupowanie tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatyw. Cena wazektomii to około 2 tysiące złotych. Wiele placówek oferuje możliwość rozłożenia tej kwoty na raty.

  9. Czy wazektomia jest legalna w Polsce?

  Wazektomia w Polsce jest legalna. Zabiegu można dokonać w większości dużych miast, ale metoda ta nie jest refundowana - pacjent sam płaci za zabieg i wykonanie niezbędnych badań.

  10. Czy wazektomia jest odwracalna?

  Nawet wiele lat po wazektomii mikrochirurgiczne odtworzenie ciągłości nasieniowodów ma szanse powodzenia. Skuteczność wasowasostomii (tzw. rewazektomii) jest oceniana na podstawie odsetka drożności nasieniowodów (obecności plemników w nasieniu). Według badań przeprowadzonych w USA, 30-procentowa odwracalność zabiegu jest skuteczna w przypadkach, gdy wazektomii dokonano przed więcej niż 14-tu laty. Przy krótszym okresie proces odwracalny jest w 90 procentach. Ponowne udrożnienie nasieniowodu jest zabiegiem trudnym i skomplikowanym, dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć decyzję o poddaniu się wazektomii.

  Czytaj też: Jak interpretować wyniki badania nasienia?

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Piotr
  |

  Zabieg wazektomii świetnie przeprowadzają w klinice leczenia antykoncepcji mężczyzn.

  Syriusz
  |

  Widze, że nie tylko ja odwiedzilem Michajłowskiego na zabiegu. Ale polecam, naprawde profesjonalny facet.

  maciej
  |

  mysle tak samo.... faceci musza byc facetami i brac tez na klate rozne rzeczy. ja tez mysle o wazektomii ale za kilka lat.. brat byl u dr w lifemedice na aniołkach w gdańsku u takiego dr ze szwecji i mowi ze najlepsza decyzja to byla (starsyz odemnie 13 lat)

  Kamil
  |

  Byłem już na konsultacjach. Według mnie zrzucanie antykoncepcji jedynie na kobiety jest nieuczciwe i krzywdzące dla nich.. Mam niedlugo zabieg i ciesze sie ze go zrobie i bede mial pełną kontrolę.

  Adam
  |

  Gdy dorobilismy sie trzeciego dziecka i poszulismy sie spelnionymi rodzicami stwierdzilismy, zę wazektomia bedzie bardzo dobrym wyjsciem dla naszego związku.

  Wazektomia
  |

  Jaki koszt. Odwrócenia

  Anna
  |

  Tylko, ze wazektomia trwa 15 minut i jest przeprowadzana w zwykłym gabinecie na psiukaczu znieczuleniowym... Łatwo się poddałaś wkładając wkładkę. Za parę lat niestety to wyjdzie....

  Tinnn
  |

  A my nie mamy z mężem dzieci i nie ccemy mieć ich wcale i mój maz sam zaproponował ze podda się zabiegowi. Nie chce żebym brała hormony itp bo jestem młoda. Czekany na termin:)

  Cml
  |

  normalna, a co ma wiek do wiary w kalendarzyk - czy bardziej dokladnie naturalne metody antykoncepcji. Tak samo mozna powiedziec ile masz lat zeby wierzyć w tabletki. Co to za argumentacja. Jak nie masz pojecia o tej metodzie to zamilcz- przeczytalas pudelka i teraz bredzisz i obrażasz ludzi. Jezeli kalendarzyk jest stosowany z metodą termiczną to szansa zajścia w ciaze jest taka sama jak przy tabletkach albo i nawet mniejsza. Problem w tej metodzie jest taki ze wymaga duzo wiecej uwagi i systematyczności niż przy tabletkach. No i oczywiscie wstrzemięźliwości w czasie dni "płodnych", co może być dość sporym minusem.

  haha
  |

  Druga sprawa: widać tu wyraźnie jak bardzo w Polsce pogardza się kobietami i jak przedmiotowo się je traktuje. Facet nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymagań - wystarczy, że wyrazi taką wolę i droga do wazektomii otwarta. Kobieta mimo, że to ona chodzi w ciąży i rodzi musi się czołgać przed szpecami i niejako błagać o zlitowanie. Może się podwiązać dopiero jak udowodni, że ciąża może zagrażać jej życiu lub zdrowiu. Naprawdę, ale kobiety w Polsce traktuje się jak ścierki. Brzydzę się tym krajem.