Wskaźnik Pearla ocenia skuteczność ANTYKONCEPCJI

2018-03-02 16:26 Beata Mąkolska | Konsultacja: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Wskaźnik Pearla ocenia skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Został wymyślony w 1932 roku przez Raymonda Pearla i określa liczbę niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji. Sprawdź, jaki wskaźnik Pearla mają prezerwatywa, tabletki antykoncepcyjne i inne sposoby zabezpieczania się przed ciążą.

Wskaźnik Pearla został wymyślony przez Raymond Pearla, amerykańskiego biologa i statystyka. Naukowiec ten opracował równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a ściślej mówiąc: wskaźnik niepowodzeń danego środka w zapobieganiu ciąży.

Posłuchaj o wskaźniku Pearla, ocenia skuteczność antykoncepcji. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

O czym informuje wskaźnik Pearla?

Wskaźnik (indeks) Pearla przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Dlatego też im mniejszą ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda antykoncepcji. Np. wskaźnik 3 oznacza, że na 100 par stosujących w ciągu daną metodę antykoncepcji, 3 z nich zaszły w ciążę.

Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80-90, co oznacza, że na 100 par właśnie tyle (czyli 80 do 90) będzie spodziewać się dziecka.

Wskaźnik Pearla różnych metod antykoncepcji

Poniżej przedstawiamy porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla. Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2 (przypomnijmy – wskaźnik 2 oznacza, że na sto par w wyniku regularnego współżycia 2 kobiety zaszły w nieplanowaną ciążę), średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

RODZAJ METODY WSKAŹNIK PEARLA
tabletka antykoncepcyjna jednofazowa (np. Yasmin, Logest) 0,2 - 0,5
tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna (np. Qlaira) 0,2 – 1,4
komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly 0,64
krążek dopochwowy (NuvaRing) 0,65
tabletka antykoncepcyjna dwufazowa (np. Anteovin) 0,7
plaster antykoncepcyjny 0,9
minipigułka (jednoskładnikowa – np. Cerazette, Azalia) 1 - 3
metoda objawowo termiczna Rötzera 1 - 3
wkładka wewnątrzmaciczna (spirala) 1- 3
prezerwatywa 3 - 7
prezerwatywa dla kobiet 5 - 25
dopochwowe środki plemnikobójcze 8 - 36
stosunek przerywany 10 -35

brak antykoncepcji

80 - 90

Czytaj też: Tabletki antykoncepcyjne - nazwy, rodzaje, działanie, ceny

Wskaźnik Pearla może mieć różne wartości

Choć wskaźnik Pearla wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica?

Bywa, że podawana jest skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa, niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bądź więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne) skuteczność tabletki jest mocno obniżona. Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, błony dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego zakładania danego środka, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety.

Ciekawą alternatywą są zatem komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, które będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się taką samą skutecznością jak pigułki, jednak bez ryzyka skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności.

Warto wiedzieć

Obecnie odchodzi się od stosowania wskaźnika Pearla na rzecz podawania skuteczności środków antykoncepcyjnych w procentach. Taką metodę rekomenduje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Argumentem przeciwko używaniu indeksu Pearla jest fakt, że jest to metoda przestarzała (opracowana w latach 30. XX wieku) i że przedstawione za jej pomocą dane zależą od wielu czynników (m.in. kultury, demografii, sposobu nauczania technik antykoncepcyjnych w danym społeczeństwie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Tututka589
|

Tabletki na najwyzszej pozycji :D Nie ma sie co dziwic bo odpowiednio brane zabezpieczaja najlepiej. Ja tez biore tabletki (vines) i dzieki nim nie tylko mam pelne zabezpieczenie ale tez polepszylo sie libido, zapomnialam co to pms i mam spokojną głowę podczas seksu :D

tesla
|

ja polecam naturalne metody, u mnie sprawdzają się od lat. mam tester Afrodyta.

Aga
|

Miałam miedziana wkładkę przez kilka miesięcy, miesiączki tak obfite, że praktycznie nie mogłam wychodzić z domu, do tego mega bóle nie tylko przy miesiączce, ale w każdym momencie cyklu. Po wyciągnięciu zdecydowałam się na zakup lady comp. Używam go już 5 lat i jestem bardzo zadowolona.

lukrecja
|

to najważniejsze, że Ci odpowiada. a co za dyskomfort w odczuwaniu? sama mam wkładkę i szczerze powiedziawszy w ogóle jej nie czuję

zdecydowana
|

Ja wolę jednak tabletki. Spirali nie moge bo mi przeszkadza i mam dyskomfort. Nie mam problemu z przyjmowaniem regularnie tabletek, bo w koncu jestem dojrzała kobieta i wiem że musze być odpowiedzialna.

fridges
|

na pewno z wkładką jest duży komfort. psychiczny i fizyczny, bo raz, że faktycznie można się napawać nawet tymi spontanicznymi zbliżeniami bez stresu, a dwa-okres jest delikatniejszy, mniej bolesny. sytuacja idealna

zuzka32
|

a ja to w ogóle jestem zapominalska, więc dla mnie wkładka jest zbawienna. no i jest o tyle fajna, że pozwala na spontaniczne zbliżenia bez stresu :)

Lui
|

Ja mam obecnie wkładkę hormonalna Levosert i według wskaźnika Pearla wynosi 0,1 - więc wypada w tym przypadku najlepiej - skuteczniejsza jest zdecydowanie od tabletek. I nie trzeba pamietać o codziennym ich przyjmowaniu, gdzie łatwo pominąć tabletke i klops.

Nieobeznany
|

W sumie to chcialbym spytac jak to jest z tym konczeniem. Z dziewczyna i tak wolimy uwazac ale jestem ciekawy jak skuteczne sa. Czy tez brakowalo takiej pewnosci na poczatku

Kejt
|

Brakuje w tym zestawieniu wkładki z hormonami, która ma bardzo wysoką skuteczność - najlepszą, bo 0,1 - ja mam taka wkładkę levosert na 3 lata.