Komputery cyklu: Lady Comp, Baby Comp i Pearly. Skuteczność i cena komputerów owulacyjnych

2016-05-16 15:15

Komputery cyklu to urządzenia, które na podstawie pomiarów temperatury określają dni płodne kobiety, a skuteczność tych pomiarów wynosi 99,4%. Komputer cyklu Lady Comp polecany jest głównie jako urządzenie ułatwiające rozpoznanie faz cyklu, a Baby Comp skierowany jest do kobiet, które planują ciążę. Pearly dedykowane jest kobietom, które często podróżują lub pracują zmianowo. Komputery cyklu można stosować jako urządzenie wspomagające naturalne metody zapobiegania ciąży.

Komputery cyklu: Lady Comp, Baby Comp i Pearly. Skuteczność i cena komputerów owulacyjnych
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Jak działa jeden z popularnych komputerów cyklu, Lady Comp?
  2. Kto powinien wybrać Baby-Comp?
  3. Antykoncepcja - sprawdź, czego jeszcze o niej nie wiesz
  4. Pearly - poręczny komputer cyklu dla kobiet aktywnych
  5. Skuteczność komputerów cyklu
  6. Koszt zakupu komputera cyklu

Komputer cyklu to urządzenie określające dni płodne i dni niepłodne na podstawie pomiarów temperatury. Jego zadaniem jest ułatwienie kontroli cyklu menstruacyjnego - fazy płodnej, niepłodnej i owulacji.

Jak działa jeden z popularnych komputerów cyklu, Lady Comp?

Zasady działania większości dostępnych na rynku komputerów cyklu, opierają się na tej samej metodzie. Codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, należy mierzyć temperaturę pod językiem przez ok. 30-40 sekund, a komputer na podstawie pomiarów i wprowadzonych do wewnętrznej pamięci danych innych kobiet określa dni płodne. Działa nawet u kobiet z nieregularnymi miesiączkami.

Komputer jest tak zaprogramowany, że posiada zdolność "uczenia się" - przez pierwsze 2-3 cykle po zmierzeniu temperatury zapala się dużo żółtych i czerwonych lampek, które oznaczają dni płodne. W ten sposób urządzenie ostrzega, że wynik nie jest w 100% pewny. Z czasem na urządzeniu świeci się coraz więcej zielonych lampek, które sygnalizują dni niepłodne.

Urządzenie ma funkcję zapamiętywania wykonanych pomiarów i tworzenia statystyk:

  • średniej długości cyklu,
  • średniej długości fazy płodnej,
  • informacji o cyklach bezowulacyjnych,
  • informacje o skokach temperatury po owulacji.

Kto powinien wybrać Baby-Comp?

Baby-Comp polecany jest kobietom, które starają się o dziecko. Dzięki precyzyjnym obliczeniom, za pomocą kolorowych lampek urządzenie wskazuje, kiedy kobieta ma dni płodne. Ciekawą funkcją jest też możliwość obliczenia terminu owulacji z wyprzedzeniem, tak aby obliczyć najlepszy czas na poczęcie. Wydruk zapisu z urządzenia może być przydatny podczas wizyty u ginekologa, a także jako pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny niepłodności.

Antykoncepcja - sprawdź, czego jeszcze o niej nie wiesz

6 faktów na temat antykoncepcji

Pearly - poręczny komputer cyklu dla kobiet aktywnych

Pearly jest najmniejszym komputerem cyklu, ale jego skuteczność jest tak samo wysoka w określaniu dni płodnych, niepłodnych oraz owulacji jak w przypadku Lady-Comp i Baby-Comp. Ze względu na małe rozmiary i wbudowaną baterię, której nie trzeba ładować, przeznaczony jest głównie dla aktywnych kobiet, które dużo podróżują lub prowadzą nieregularny tryb życia - na przykład pracują zmianowo.

Pearly do urządzenie niewielkie, lżejsze od innych komputerów cyklu. Dzięki użyciu tańszego wyświetlacza bez funkcji podświetlania, Pearly ma najkorzystniejszą cenę.

Skuteczność komputerów cyklu

Zaletą komputerów cyklu jest to, że są to urządzenia bardzo precyzyjne. W przeliczeniu na procenty wiarygodność prezentowanych przez nie danych wynosi 99,4% (0,64 według wskaźnika Pearla). Stosując komputer cyklu zwiększa się skuteczność naturalnej antykoncepcji - metody objawowo-termicznej.

Koszt zakupu komputera cyklu

Urządzenie Lady-Comp kosztuje około 2000 zł. Baby-Comp jest już droższy o pół tysiąca: kosztuje około 2500 zł. Pearly, mała wersja klasycznego komputera cyklu kosztuje około 1300 zł. Producenci podkreślają, że kwota jednorazowo wydana na zakup urządzenia jest dobrą inwestycją, bo w trakcie użytkowania nie pojawiają się żadne dodatkowe koszty.