Tabletki antykoncepcyjne DWUFAZOWE - jak działają?

2016-06-15 10:24

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe to skuteczna, ale rzadko stosowana metoda antykoncepcji. Decydując się na pigułki dwufazowe, należy bowiem ściśle przestrzegać kolejności ich brania. Jednak tabletki hormonalne dwufazowe mają także zalety - naśladują one naturalny cykl hormonalny. Jak dokładnie działają tabletki dwufazowe? Dla kogo są wskazane? Jak je stosować? Kiedy zacząć je brać?

Tabletki antykoncepcyjne DWUFAZOWE - jak działają?
Autor: thinkstockphotos.com Zaletą dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo duża skuteczność - wskaźnik Pearla 0,01-0,02.

Spis treści

  1. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak działają?
  2. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - wskazania
  3. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - kiedy zacząć brać?
  4. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak stosować?

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe to tabletki, które mają taką samą dawkę syntetycznego estrogenu, ale różną zawartość syntetycznego progestagenu - to inaczej niż tabletki jednofazowe, które mają takie samo stężenie obu hormonów.

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak działają?

W opakowaniu znajduje się 21 tabletek - 11 tabletek białych i 10 różowych. Są to pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają syntetyczne odpowiedniki dwóch hormonów - estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (lewonorgestrel). Wszystkie 21 pigułek zawierają taką samą dawkę etynyloestradiolu, ale różne dawki lewonorgestrelu. Pierwsze 11 białych tabletek zawiera niewielkie stężenie syntetycznego progesteronu (przyjmuje się je w pierwszej fazie cyklu), a kolejnych 10 różowych pigułek większe jego ilości (zażywa się je w drugiej fazie cyklu). Taki podział odzwierciedla naturalny cykl wydzielania się hormonów i zmiany ich stężeń.

Pigułki dwufazowe hamują owulację, przyczyniają się do zagęszczenia śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu staje się nieprzepuszczalna dla plemników, oraz powodują zmiany w błonie śluzowej macicy, które skutkują tym, że nie przyjmuje ona zapłodnionej komórki jajowej.

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - wskazania

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe są najbardziej wskazane dla kobiet, które mają nieregularne, obfite i bolesne miesiączki i/lub zmagają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia krwawienia i bólu, a także dolegliwości związanych z PMS.

CZYTAJ TEŻ >> Antykoncepcja korzystnie wpływa na zdrowie kobiety

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - kiedy zacząć brać?

Pierwszą tabletkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, tzn. pierwszego dnia miesiączki. Opakowanie można rozpocząć także między 2. a 5. dniem cyklu, jednak wtedy należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek (w pierwszym cyklu).

SPRAWDŹ >> Tabletki antykoncepcyjne: sposoby na skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak stosować?

Pigułki antykoncepcyjne dwufazowe należy przyjmować codziennie, o tej samej porze, przez 21 dni. Należy kolejno brać tabletki najpierw pierwszej serii, a następnie drugiej. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć.

Ważne

Kolejność przyjmowania poszczególnych tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych jest bardzo ważna. Pomyłki mogą skutkować wywołaniem owulacji, a co za tym idzie - ciążą.

Po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę w ich przyjmowaniu, w trakcie której powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Efekt antykoncepcyjny trwa także w czasie tej tygodniowej przerwy.

Pierwszą tabletkę następnego opakowania należy przyjąć 8. dnia nawet, jeżeli krwawienie jeszcze trwa.

WARTO WIEDZIEĆ >> Antykoncepcja po. Co robić, gdy zapomnisz zażyć tabletkę antykoncepcyjną?