Antykoncepcja po. Co robić, gdy zapomnisz zażyć tabletkę antykoncepcyjną

2019-10-20 10:18

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne i...  zapomniałaś o jednej tabletce albo o kilku. Najpierw zastanów się spokojnie, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnaś zażyć tabletkę hormonalną. Gdy już wiesz, od razu zacznij działać. Dzięki temu unikniesz niechcianej ciąży. Jak działa antykoncepcja po?

  • Jeśli spóźnienie w łyknięciu pigułki hormonalnej wynosi mniej niż 12 godzin, jak najszybciej połknij zapomnianą tabletkę, a następną zażyj o zwykłej porze.
  • Gdy spóźnienie wynosi od 12 do 24 godzin, postępowanie zależy od tego, w której fazie cyklu się znajdujesz.
    – Jeśli w 1. tygodniu przyjmowania pigułek – połknij zapomnianą tabletkę hormonalną (nawet gdy oznacza to przyjęcie dwóch naraz), przez następne 7 dni zrezygnuj z seksu albo stosuj dodatkowe zabezpieczenie (może to być globpka, prezerwatywa albo jedno i drugie).
    – w 2. tygodniu - zażyj pominiętą tabletkę i dokończ opakowanie; dodatkowe zabezpieczenie nie jest wtedy potrzebne
    – Jeśli to 3. tydzień - zażyj pominiętą tabletkę, dokończ opakowanie i, nie robiąc 7-dniowej przerwy, zacznij przyjmowanie tabletek z nowego opakowania.
  • Jeśli spóźnienie jest większe niż 24 godziny, nie pamiętasz, kiedy ją przyjęłaś lub nie wzięłaś kilku tabletek, skontaktuj się z ginekologiem, by zdecydował, co robić. Zawsze możesz przerwać zażywanie tabletek i poczekać ma miesiączkę. Powinna się pojawić w ciągu 7 dni (nie jest to jednak normalne krwawienie, lecz wywołane odstawieniem syntetycznych hormonów). Pierwszego dnia miesiączki rozpocznij łykanie pigułek z nowego opakowania. Od momentu, kiedy przestałaś przyjmować tabletki antykoncepcyjne, aż do rozpoczęcia nowego opakowania musisz powstrzymać się od współżycia lub stosować inne metody antykoncepcyjne.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ktoś tam z netu
|

a to nie można po prostu przez kilka dni się nie "bz..ać" ? lub nawet do miesiączki i rozpoczęcia kolejnego opakowania? nie rozumiem.. należy czasem powstrzymać instynkty i tyle ..swoje jak i partnera...

Taa
|

Zapomnialam wziasc tabletki z drugiego opakowania po 7dniowej przerwie.spoznilam sie 12,5h czy jestem zabezpieczona? Czy musze sie zabezpieczyc pierwszy tydzien dodatkowo?

gość
|

pominełaś pigułke i jakto sie zakonczyło po skończeniu opakowania?

Matylka
|

Niestety nie znam się na tym za bardzo. Mi często zdarza się zapominać wziąć leki czy to antybiotyki czy tabsy na alergie, dlatego ginekologowi od razu powiedziałam, że nie chcę tabletek tylko coś innego. Zalecił wkładkę hormonalną Levosert i to naprawdę świetne rozwiązanie dla takich osób jak ja, nie muszę się niczym martwić, zabezpieczenie działa zawsze. Ja Tobie polecam zadzwonić do gina i zapytać się co w tym przypadku zrobić albo leć po tabletkę "po". Przy okazji zastanów się czy nie byłaby dla cb lepszym rozwiązaniem właśnie taka wkładka

Iga
|

nie wzielam tabletki w drugim tyogdniu, tzn wzielam ale okolo 12 h pozniej. Patrzylam tez normalnie w kalendarzyku i w ten dzien kiedy jej nie wzielam wypadały "dni plodne" (kalendarzyk liczy bo nie przewiduje ze biore tabletki). Do tego z partnerem ni zabezpieczylismy się tego dnia... Jest coś możliwe?

Heheszek
|

Jest też taka apka jak budzik :D

dorota
|

Zapomniałam o tabletce lesiplus w trzecim tygodniu, nie upłyneły 24 godziny zanim wzięłam kolejną, niestety dokończyła opakowanie razem z tabletkami placebo, dodam że wziełam tez tabletke "po" czy jest możliwość zajścia w ciążę?

Anulka
|

Jeśli wzięłam tabletkę ovulan 5 godz później to bedzie ważne?

aria
|

dziewczyny, no jest taka prosta aplikacja różowe lusterko , która dźwiękiem przypomina o połknięciu tabletki, to chyba warto taka sobie zainstalować niż potem martwic się co bedzie jak sie zapomniało...ech

Gość22
|

Witam . Mam pytanie stosuje tabletki Antykoncepcyjne kontracept zapomniałam zażyc tabletkę w pierwszym tygodniu wzięłam ja po około 14,15 godzinach od tego czasu normalnie biorę tabletki z Tego blistra lecz cały czas mam plamienia czy mam się tym martwić ? Dodam,że zostały mi 4 tabletki i 7 dniowa przerwa i powinnam dostać miesiaczke proszę o odpowiedz :)